Test górnej części gwintu (UGI), wyniki, przygotowanie i inne

Przegląd testów

Seria górnego odcinka przewodu pokarmowego (UGI) patrzy na górną i środkową część przewodu żołądkowo-jelitowego. Test używa kontrastu baru, fluoroskopii i promieniowania rentgenowskiego. Przed badaniem wypijamy barę (barium contrast document) i wodę. Bar jest często połączony z kryształami wytwarzającymi gaz. Lekarz obserwuje ruch baru przez przełyk, żołądek i pierwszą część jelita cienkiego (dwunastnik) na ekranie wideo. Kilka zdjęć rentgenowskich odbywa się w różnych momentach iz różnych widoków.

Prowadzenie małych jelit może nastąpić bezpośrednio po tym, jak UGI zajrzy się resztą jelita cienkiego. Jeśli spojrzy się na gardło i przełyk, to nazywa się je przełykiem (lub przełykiem).

górna endoskopia jest wykonywana zamiast UGI w niektórych przypadkach. Endoskopia wykorzystuje cienką, elastyczną rurkę (endoskop), aby spojrzeć na podszewkę przełyku, żołądka i górnej jelita cienkiego (dwunastnica).

Dlaczego to się robi

Serię górnego odcinka przewodu pokarmowego (UGI):

 • Znajdź przyczynę objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak: kłopoty ze połykaniem, wymioty, palące posiłki, ból brzucha (w tym ból pieczenia lub gryzący w centrum żołądka) lub niestrawność.
 • znajdź wąskie plamy (zwężenia) w górnym odcinku jelitowym, wrzody, guzy, polipy lub zwężenie tętnicze.
 • odnaleźć zapalne obszary jelit, zespół złego wchłaniania lub problemy z ruchem ściskającym, które porusza jedzenie przez jelita (zaburzenia motoryczne).
 • Znajdź połknięte przedmioty.

Ogólnie rzecz biorąc, seria UGI nie jest używana, jeśli nie ma objawów problemów z przewodu pokarmowego. Seria UGI jest najczęściej wykonywana dla osób, które mają:

 • Ciężki czas połykania.
 • Możliwe zablokowane jelito (niedrożność).
 • Ból brzucha, który jest łagodzony lub pogarsza się podczas jedzenia.
 • Ciężka zgaga lub zgaga, która często występuje.

Jak przygotować się

Powiedz lekarzowi, jeśli:

 • Przyjmuje się jakiekolwiek leki.
 • Czy są uczulone na jakiekolwiek leki, bar lub inne materiały kontrastowe X.
 • Czy lub może być w ciąży. Ten test nie jest wykonywany w czasie ciąży ze względu na ryzyko wystąpienia promieniowania u dziecka rozwijającego się (płód).

może być poproszony o spożywanie diety o niskiej zawartości włókna przez 2 lub 3 dni przed testem. Może zostać poproszony o przerwanie posiłku przez 12 godzin przed testem. Lekarz poinformuje pacjenta, czy konieczne jest przerwanie przyjmowania pewnych leków przed badaniem.

Wieczorem przed testem możesz zostać poproszony o środek przeczyszczający, który pomoże wyczyścić jelita. Jeśli żołądek nie może być sam na sam, możesz mieć specjalną tubkę wkładaną przez nos do żołądka tuż przed rozpoczęciem testu. Łagodne ssanie na rurce spłynie zawartość żołądka.

Jeśli masz serce UGI po przebyciu małych jelit, musisz poczekać między promieniami rentgenowskimi. Cały mały egzamin z jelita grubego trwa do 6 godzin, więc weź ze sobą książkę do czytania lub innej cichej aktywności.

Możesz poprosić Cię o podpisanie formularza zgody.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszelkich obawach związanych z koniecznością testu, jego ryzykiem, jak to będzie zrobione i jakie będą wyniki. Aby pomóc zrozumieć znaczenie tego testu, wypełnij formularz (co to jest dokument PDF?) .

>

Jak to się robi

Seria UGI jest zwykle wykonywana w klinice lub w oddziale rentgenowskim szpitala. Nie musisz nocować w szpitalu. Test wykonywany jest przez radiologa i technologa radiologa.

Przed testem

Musisz zabrać ubrania i założyć szlafrok szpitalny. Musisz wyjąć protezę i zdjąć biżuterię. Nie wolno palić ani żuć gumy podczas testu, ponieważ żołądek odpowie, wytwarzając więcej soków żołądkowych i spowolni ruch baru przez jelita.

Będziesz leżał na plecach na stole rentgenowskim. Stół jest przechylony, aby doprowadzić Cię do pionowej pozycji za pomocą urządzenia rentgenowskiego przed sobą. Paski mogą być używane do bezpiecznego trzymania się stołu. Technolo- g zapewnia pewność, że są wygodne podczas zmiany pozycji stołu.

Podczas testu

Będziesz miał jeden obraz rentgenowski zrobiony przed wypiciem baru. Wtedy będziesz powtarzać małe jaskółki podczas kolejnych serii promieni rentgenowskich. Radiolog powie, kiedy i jak pić. Przed końcem badania można połknąć 1 szklanka (240 ml) 2,5 szklanki (600 ml) mieszaniny baru.

Radiolog ogląda przejście baru przez swój przewód żołądkowo-jelitowy za pomocą fluoroskopii i zdjęć rentgenowskich. Stół jest nachylony w różnych pozycjach i można zmieniać pozycje, które pomogą rozprowadzić bar. Jakieś łagodne nacisk na pas brzucha lub przez rękawiczkę technologa może zostać poproszony o kaszel, aby radiolog mógł zobaczyć, jak zmienia się przepływ baru.

Jeśli masz badanie kontrastu powietrza, popijasz płyn baru przez słomkę z otworem lub weź pigułki, które powodują gaz w żołądku. Powietrze lub gaz, który podajemy, pomaga lepiej wykazywać wyściółkę żołądka i jelita.

Jeśli masz też małe badanie jelit, radiolog obserwuje, jak barium przechodzi przez jelito cienkie do jelita grubego. Obrazy rentgenowskie są robione co 30 minut.

Seria UGI trwa od 30 do 40 minut. Seria UGI z badaniem małych jelit trwa od 2 do 6 godzin. W niektórych przypadkach może zostać poproszony o powrót po 24 godzinach, aby wykonać więcej zdjęć rentgenowskich.

Po badaniu

Kiedy seria UGI jest gotowa, możesz jeść i pić, co zechcesz, chyba że lekarz zaleci, aby nie.

Możesz wyprać środek przeczyszczający lub lewatywy, aby wypuszczać bar z jelit po teście, aby zapobiec zaparciom. Napij dużo płynów przez kilka dni, aby wypuścić bar.

Jak się czuje

Baru ciecz jest gruba i kredowa, a niektórzy ludzie nie mogą przełykać. Słodki smak, jak czekolada lub truskawka, jest używany do ułatwienia picia. Niektórzy ludzie go nie lubią, kiedy przechyla się tabela rentgenowska. Może się okazać, że ciśnienie na brzuchu jest niewygodne. Po badaniu wiele osób wzdycha i trochę mdłości.

Przez okres od 1 do 3 dni po badaniu Twój stołek (kał) będzie biały z baru. Zadzwoń do lekarza, jeśli nie zdążysz się poruszyć w ciągu 2 do 3 dni po badaniu. Jeśli bar jest w jelicie, może zesztywniać się i powodować zatkanie. Jeśli stajesz się zaparowany, może być konieczne użycie środka przeczyszczającego do przemieszczania stolca.

Ryzyko

Bar nie przemieszcza się do krwi, więc reakcje alergiczne są bardzo rzadkie.

Niektórzy ludzie gagają podczas picia płynu baru. W rzadkich przypadkach osoba może dusić się i wdychać niektóre z płynów do płuc.

istnieje niewielka szansa, że ​​bar będzie blokować jelita lub przeciekać do brzucha przez perforowany wrzód. Specjalny typ materiału kontrastowego (gastrografina) może być stosowany w przypadku zablokowania lub wrzodu.

Małe szanse uszkodzenia komórek lub tkanki przed narażeniem na promieniowanie, nawet przy niskim poziomie promieniowania użytego w tym teście.

Wyniki

Seria górnego odcinka przewodu pokarmowego (UGI) patrzy na górną i środkową część przewodu żołądkowo-jelitowego. Wyniki są zazwyczaj gotowe w ciągu 1 do 3 dni.

Serie górnego odcinka przewodu pokarmowego (UGI)
normalny:

Przełyku, żołądka i jelita cienkiego wyglądają normalnie.

nieprawidłowe: Zwężenie (ścisłość), zapalenie, masa, przepuklina rozworu lub powiększenie żył (żylówki) mogą być widoczne. Skurcze przełyku lub wsteczny przepływ (refluks) baru z żołądka może wystąpić.

Seria UGI może wykazywać wrzód żołądka (żołądka) lub jelit (dwunastnicy), guz lub coś popychającego jelita z zewnątrz przewodu żołądkowo-jelitowego. Można zauważyć zwężenie otworu między żołądkiem a jelitem (zwężenie tętnicy piersiowej).

Wchłanianie małych jelit może powodować zapalenie lub zmiany podszewki, które mogą tłumaczyć słabą absorpcję żywności. Może to być spowodowane chorobą Crohna lub chorobą trzewną.

Co ma wpływ na test

Powody, dla których nie można przeprowadzić testu lub dlaczego wyniki mogą nie być pomocne:

 • Jedzenie przed lub w trakcie testu.
 • Za dużo powietrza w jelicie cienkim.

Co o tym myśleć

 • Badanie motoryczne przewodu pokarmowego (GI) może być wykonane, jeśli ruchy ściskające jelita cienkiego nie są normalne podczas serii UGI i przebiegu małych jelit. Ruch baru przez dolny kanał jelitowy jest rejestrowany co kilka godzin przez okres do 24 godzin. Aby potwierdzić diagnozę, trzeba zastosować lewym paskiem lub kolonoskopię.
 • w niektórych przypadkach wykonuje się endoskopię górną zamiast testu UGI. Endoskopia wykorzystuje cienką, elastyczną rurkę (endoskop), aby spojrzeć na podszewkę przełyku, żołądka i górnej jelita cienkiego (dwunastnik). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w testach medycznych endoskopowej górnej części przewodu pokarmowego.
 • Badanie serii UGI:
  • Może nie powodować podrażnienia żołądka (zapalenia żołądka) lub przełyku (zapalenie przełyku) lub owrzodzenia, które są mniejsze niż około <0,25 cala (6 mm) O średnicy.
  • Nie można wykazać infekcji bakterią helicobacter pylori Helicobacter pylori, która może powodować wrzody żołądkowe.
 • Biopsja nie może być wykonana w trakcie rozpoznawania UGI.

Odnośniki

Inne konsultacje

 • Chernecky CC, berger BJ (2008). Testy laboratoryjne i procedury diagnostyczne, wyd. St. Louis: sauny.

 • Fischbach FT, dunning MB III, red. (2009). Podręcznik badań laboratoryjnych i diagnostycznych, ósmy ed. Philadelphia: lippincott williams i wilkins.

 • Pagana KD, pagana TJ (2010). Podręcznik do badań diagnostycznych i laboratoryjnych mosby, wydanie 4 St. Louis: mosby elsevier.

Kredyty

Przez Pracownicy z niecierpliwością
Główny recenzent medyczny E. Gregory Thompson, MD - medycyna wewnętrzna
Specjalista medyczny Jerome B. simon, MD, FRCPC, FACP - gastroenterologia

Aktualne od 21 sierpnia 2015 r.