Umiejscowienie probówki, powikłania, opieka

Jeśli dana osoba ma poważne problemy z połykaniem i nie może dostać wystarczającej ilości żywności lub płynów w jamie ustnej, karmienie może być wprowadzane bezpośrednio do żołądka przez skórę brzucha. Procedura ta nazywana jest przezskórną gastrostomią endoskopową (PEG ) Rurka umożliwia karmienie bezpośrednio do przewodu pokarmowego poprzez obejście jamy ustnej i przełyku ('rurka spożywcza' prowadząca do żołądka).

Umieszczenie rurki zasilającej jest stosunkowo prostą operacją, ale jest zalecane tylko w przypadku złożonych warunków. Niestety, karmienie rur nie pomogło w każdym stanie; Rurki PEG nie wydłużają życia, ani jego jakości u osób bliskich śmierci z otępienia końcowego lub raka typu terminalnego.

Co się dzieje podczas umieszczania rurki zasilającej?

Lekarz najprawdopodobniej poinformuje Cię, aby nie jeść ani pić niczego przez 8 godzin przed włożeniem karmienia.

Po przyjeździe na procedurę zostaniesz poproszony o noszenie szpitalnej sukni i usunięcie okularów i protez, jeśli używasz.

Przed zabiegiem otrzymasz leki przeciwzapalne, środki uspokajające i antybiotyk przez swoją żyłę (IV). Otrzymasz również znieczulenie miejscowe (leki przeciwbólowe) w miejscu, gdzie znajduje się rurka PEG.

Podczas procedury lekarz wstawi endoskop przez usta i do żołądka. Poprzez aparaturę na endoskopie, lekarz sprawdzi, czy wyściółka żołądka wyznacza miejsce wstawienia rurki PEG. Na ścianie brzucha zostanie włożona niewielka nacięcie, aby włożyć rurkę zasilającą.

Procedura trwa od 30 do 45 minut.

Co się dzieje po zdobyciu rurki do karmienia?

Bezpośrednio po umieszczeniu rurki zasilającej będziesz uważnie obserwował wszelkie powikłania, takie jak zakażenie lub krwawienie.

Rura PEG zostanie przymocowana do brzucha taśmą. Należy spodziewać się odwodnienia wokół rurki PEG przez pierwsze 24 do 48 godzin. Wokoło nacięcia zostanie umieszczony sterylny opatrunek gazy. Pielęgniarka zmieni garderobę w razie potrzeby. Kiedy opatrunek został usunięty i obszar go wyleczył, należy codziennie myć mydłem i wodą.

Dietetyk nauczy Cię, jak używać i dbać o rurkę PEG i rozpocznie się karmienie z przewodu pokarmowego (karmienie bezpośrednio przewodu pokarmowego). Dietetyk pomoże Ci wybrać przygotowaną w handlu formułę karmienia rurek.

Przez kilka dni może wystąpić niewielka bolesność w brzuchu, w którym włożono rurkę PEG. To poczuje się jak pociągnięty mięsień. Otrzymasz leki, które pomogą złagodzić ból pierwszego dnia po zabiegu.

Ilość pacjentów wymagających opieki dla rury PEG różni się wśród pacjentów. Generalnie, lampy PEG nie muszą być wymieniane przez kilka miesięcy, a nawet mogą działać dobrze przez dwa lub trzy lata.

Jeśli masz kłopoty z rurką zasilającą, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką.

Ostrzeżenie o karmieniu rur

Natychmiast wezwij lekarza, jeśli:

  • Wysuwa się rurka.
  • Rura zostaje zablokowana.
  • Nie można wziąć żywności przez rurkę.
  • Masz dużo drenażu wokół rury.