Przepuklina przepukliny powoduje, obraz, objawy, badania i leczenie

Kiedykolwiek wewnętrzna część ciała wpycha się w obszar, w którym nie należy, to jest przepuklina.

Przerwanie to otwór w przeponie - ściana mięśniowa oddzielająca jamę klatki piersiowej od brzucha. Zwykle przełyk (rura spożywcza) przechodzi przez przerwę i przywiązuje się do żołądka. W przepuklinie przepukleniowej (zwanej przepukliną przepastową) żołądek wbija się do klatki piersiowej przez ten otwór.

Istnieją dwa główne typy przepuklin poślizgowych: ślizganie się i przełyku (obok przełyku).

W przepuklinie przepukleniowej przepuklina, żołądek i przekrój przełyku, który łączy się z żołądkiem, przesuwają się do klatki piersiowej przez przerwę. To jest bardziej powszechny typ przepukliny.

P rzyk ł ad przepukliny przełyku jest mniej powszechny, ale jest bardziej powodem do obaw. Przełyku i żołądka pozostają w normalnych miejscach, ale część brzucha ścina się przez przerwę i ląduje obok przełyku. Chociaż można mieć ten typ przepukliny bez żadnych objawów, niebezpieczeństwo jest takie, że żołądek może stać się 'uduszony' lub jego dopływ krwi jest wyłączony.

Wiele osób z przepukliną przepukleniową nie ma objawów, ale inne mogą mieć zgagę związaną z chorobą refluksową żołądka przełyku lub GERD. Chociaż wydaje się, że związek, jeden z tych stanów nie wydaje się powodować drugiego, ponieważ wiele osób ma przepuklinę przepuklinową bez GERD, a inne mają GERD bez przepukliny przepuklinowej.

Osoby cierpiące na zgagę mogą doświadczać bólu w klatce piersiowej, które można łatwo pomylić z bólem zawału serca. Dlatego tak ważne jest poddawanie się testom i prawidłowe zdiagnozowanie.

Co powoduje przepuklinę przełyku?

Przez większość czasu przyczyna nie jest znana. Osoba może urodzić się z większym otworem kanalizacji. Mogą również odgrywać zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, takie jak ciąża, otyłość, kaszel lub stres w trakcie ruchu jelita.

Kto jest zagrożony przepukliną przepukleniową?

Przepukliny przepuklinowe występują częściej u kobiet, osób z nadwagą i osób powyżej 50 roku życia.

Jak jest zdiagnozowana przepuklina kanału przedniego?

Przepuklina rozworu odbytu może być zdiagnozowana za pomocą specjalnego promieniowania rentgenowskiego (za pomocą przełyku baru), który pozwala lekarzowi na przełyk lub endoskopię.

Jak są leczone przepukliny rany?

Większość osób nie ma żadnych objawów przepukliny rozworu przełykowego, więc nie jest konieczne leczenie. Jednak przepuklina przezpłucna (gdy część brzuszka ścina przez przerwę) może czasami powodować bóle brzucha, więc czasami zaleca się chirurgię. Inne objawy, które mogą wystąpić wraz z przepukliną, takie jak ból w klatce piersiowej należy odpowiednio ocenić. Objawy GERD, takie jak zgaga, powinny być leczone.

Kiedy konieczne jest wykonanie operacji przepukliny przepukleniowej?

Jeśli przepuklina przepukliny jest zagrożona krwawieniem lub uduszeniem (w celu odcięcia dopływu krwi), konieczne może być zabiegi chirurgiczne w celu zmniejszenia przepukliny, co oznacza, że ​​należy ją umieścić tam, gdzie należy.

Operacja przepukliny rozworu przepastowego często może być wykonywana jako procedura laparoskopowa lub 'minimalnie inwazyjna'. D w tym typie operacji wykonuje się kilka małych (5 do 10 milimetrów) nacięć w jamie brzusznej. Laparoskop, który pozwala chirurgowi zobaczyć wewnątrz brzucha i instrumenty chirurgiczne są wprowadzane przez te nacięcia. Chirurg prowadzony jest przez laparoskop, który przekazuje obraz organów wewnętrznych do monitora. Zalety laparoskopowej chirurgii obejmują mniejsze nacięcia, zmniejszyć ryzyko zakażenia, mniej bólu i bliznowacenia oraz szybsze powrót do zdrowia.

Wielu pacjentów może chodzić po dniu po operacji przepukliny. Generalnie, nie ma ograniczeń dietetycznych i pacjent może wznowić swoją regularną działalność w ciągu tygodnia. Całkowite odzyskanie trwa od dwóch do trzech tygodni, a przez co najmniej trzy miesiące po zabiegu należy unikać ciężkiej pracy i ciężkiego podnoszenia. Niestety nie ma gwarancji, nawet w przypadku zabiegu, że przepuklina nie powróci.

Kiedy należy wezwać lekarza o przepuklinę przepukliny?

Jeśli zdiagnozowano przepuklinę przełyku i wystąpi silny ból w klatce piersiowej lub w jamie brzusznej, zaczniesz się mdłości, wymiotować, niezdolny do przepływu jelit lub przepuszczać gazu, może wystąpić udarowa przepuklina lub niedrożność , Które są wypadkami medycznymi. Natychmiast wezwij lekarza.