Probiotyki na biegunkę: rodzaje, zastosowania, działania niepożądane, korzyści

Miliony przyjaznych bakterii żyją w jelitach. Są niezbędne do trawienia. Ale biegunka może wyrzucić drobnoustroje w jelicie. Probiotyki, które są dawkami pomocnych bakterii lub drożdży, mogą pomóc w odzyskaniu rzeczy.

Jednym z źródeł probiotyków, o których wiesz, jest jogurt, który jest wytwarzany przez dodawanie bakterii do mleka. Te same drobnoustroje mogą pomóc zachować zdrowie jelit. Dziesiątki innych rodzajów zdrowia mogą mieć również korzystne skutki zdrowotne.

Nie wszystkie probiotyki pomagają biegunki. I probiotyki pomagają tylko w niektórych rodzajach biegunki. Co może pomóc i kiedy?

Dzieci i biegunka

Jednym z najlepszych dowodów na to, że probiotyki pochodzą z badań nad biegunką u dzieci, zwłaszcza przypadków wywoływanych przez rotawirus.

Probiotyki mogą obniżyć biegunkę zakaźną o pół dnia do około 2 dni.

Niektóre badania wykazują, że najbardziej prawdopodobne szczepy bakterii to: lactobacillus rhamnosus, lactobacillus reuteri i probiotyczne drożdże Saccharomyces boulardii, chociaż Inne szczepy mogą być użyteczne. Taki rodzaj biegunki może również mieszać kilka różnych probiotyków.

Biegunka z antybiotykami

antybiotyki zabijają złe zarazki w organizmie, które powodują chorobę, ale również zabijają dobre bakterie. Może to zakłócić normalne wyrównanie w jelitach, prowadząc do biegunki. Często od 10\% do 30\% osób biorących te leki.

Badania zarówno u dzieci jak i dorosłych wykazały, że probiotyki stosowane przed i za pomocą antybiotyków mogą obniżać ryzyko wystąpienia biegunki Saccharomyces boulardii i niektóre szczepy laktobacillus mogą działać

biegunka podróżnych

Podróżni często spotykają się z biegunką spowodowaną złym jedzeniem lub wodą. Sprawy mogą trwać miesiąc lub dłużej.

Nie ma dowodów na to działanie. W raporcie z 2007 r. Stwierdzono, że pomogli uniknąć tego rodzaju biegunki. Ale inne badania wykazały, że nie pomagają. Najsilniejsze dowody wskazują na korzyści z Saccharomyces boulardii, lactobacillus acidophilus oraz Bifidobacterium bifidum .

Biegunka wywołana przez C. difficile

Zakażenie C. Bakterie difficile powodują ciężką i czasami zagrażającą życiu biegunkę i zapalenie jelita grubego, zwane zapalenie jelita grubego. Probiotyki mogą uniemożliwić nam ten kiełek. I są pewne dowody, że mogą powstrzymać ten stan od powrotu. To ważne, ponieważ powtarzające się zakażenia stają się trudne do kontrolowania.

Naukowcy przeprowadzili wiele badań dotyczących Saccharomyces boulardii przeciwko temu typowi bakterii. Wydaje się pomocne, zwłaszcza w połączeniu z szczepami lactobacillus.

Choroba zapalna jelitowa

Probiotyki mogą pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, postaci zapalnej choroby jelit (IBD). Niektóre badania wskazują, że probiotyki mogą również pomóc w chorobie Crohna, innej formie IBD, ale wyniki nie są tak silne.

Gdzie znaleźć probiotyki

Większość sklepów z artykułami spożywczymi zajmuje się kilkoma markami probiotycznych środków spożywczych i suplementów, takich jak jogurty lub napoje mleczne, kapsułki, proszki i płyny.

Poszukaj probiotyków z określonym typem bakterii, które zostały przetestowane i uznane za skuteczne. Wybierz produkty, które twierdzą, że są opłacalne 'do końca okresu trwałości', a nie 'w momencie produkcji'.