Pierwotne żółciowe zapalenie dróg żółciowych: możliwe powikłania

Jeśli nie leczono pierwotnego żółciowego żółciowego zapalenia tętnicy szyjnej lub jeśli się pogorszy i powoduje uszkodzenie wątroby, istnieje szansa, że ​​mogą wystąpić inne poważne problemy. Dlatego lekarz będzie na tobie uważał. Niektóre z nich obejmują:

Portal nadciśnienie tętnicze: żyły wrotnej przenosi krew z żołądka, jelit, śledziony, pęcherzyka żółciowego i trzustki do wątroby. Bliznowacenie blokuje normalny krążenie i może zwiększyć ciśnienie w żyle wrotnej. Co prowadzi do problemów, takich jak obrzęk, powiększenie śledziony i naczyń krwionośnych oraz gromadzenie toksyn.

Zwiększanie toksyn: , gdy wątroba nie może wyrzuć toksyn z krwi, mogą gromadzić się w mózgu, mogą wystąpić problemy z pamięcią i koncentracją, mogą również powodować zamieszanie, problemy z senem i osobowość To może stać się tak poważne, że kończy się śpiączką, stan ten nazywa się encefalopatią wątrobową.

Powiększone żyły: , gdy krew nie może swobodnie przemieszczać się przez żyłę wrotną, może wrócić do innych miejsc, zwłaszcza żołądka i przełyku. Co prowadzi do wzrostu ciśnienia w żyłach, które może powodować krwawienie i powiększone naczynia krwionośne, zwane żylaki. Jest to poważne i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Powiększony śledziona: nadciśnienie wrotne może wypełnić śledzionę białymi krwinkami i płytkami krwi. Oznacza to, że jest ich mniej niż gdzie indziej we krwi, tam, gdzie organizm potrzebuje.

Obrzęk: , gdy wątroba zawodzi, płyn często gromadzi się w kostkach, nogach, nogach i brzuchu. Jeśli jest za dużo, może wystąpić poważna infekcja, nazywana bakteryjnym zapaleniem otrzewnej. Musisz natychmiast go potraktować.

Słabe kości: kości mogą stać się cienkie, słabe i łatwiejsze do złamania. Może wystąpić osteoporoza. Lekarz przepisze wapń i witaminę D, aby utrzymać mocne kości i zapobiegać problemom.

Kamienie kamieni żółciowych i kamieni żółciowych: gdy żółć jest zabezpieczona i nie może przepływać przez kanały, może utwardzać się i przekształcić w kamienie, można też dostać kamienie, jeśli żółć nie może płynąć łatwo zi do woreczek żółciowy. Są często bolesne i mogą prowadzić do infekcji.

Problemy z absorpcją tłuszczu: problemy z transportem żółci mogą utrudnić ciało wchłanianie tłuszczu. Może nie dostaniesz wystarczająco dużo witamin A, D, E i K - tych rozpuszczających się w tłuszczach. Możesz też mieć luźne, tłuste ruchy jelit z powodu gromadzenia się tłuszczu w stolcu. Lekarz może zalecić przyjmowanie tych witamin jako terapii zastępczej.

Rak wątroby: szkody, które towarzyszy PBC może sprawić, że będziesz mieć większe szanse. Zabiegi działają najlepiej, jeśli u pacjenta stwierdzono nowotwór, więc lekarz sprawdzi co 6-12 miesięcy objawy raka wątroby. Może używać testów krwi, ultrasonografii lub obu.

Inne choroby: może być bardziej narażone na wystąpienie stanów związanych z układem odpornościowym, takich jak problemy z tarczycą, ograniczone twardzinę skóry (zespół CREST), zespół sjogrena i reumatoidalne zapalenie stawów.