9 wskazówek do sprawnego trawienia

Chcesz 'przepisu' na gładsze trawienie? Zacznij od tych dziewięciu wskazówek. 'Pomogą zapobiec objawom, takim jak wzdęcia, wściekłość lub zgagę.

Oczywiście, jeśli masz jakiekolwiek objawy trawienne, które są ciężkie lub nie ustępują, skontaktuj się z lekarzem.

1. Stuknij w energię roślinną

Żywność roślinna ma błonnik. To pomaga utrzymać regularność. Premia: wypełnia cię, co jest plusem, jeśli chcesz schudnąć.

Przejdź do żywności wysokiej włókna, np .:

  • Warzywa
  • Owoce
  • orzechy i nasiona
  • całe ziarna
  • Fasola i soczewica

Zacznij powoli. Gdy stopniowo dodajesz błonnik do swojej diety, zwiększaj ilość wody, którą pijesz. Woda jest najlepszym przyjacielem bibusa. Włókno zasysa, a to pomoże uniknąć skurczów lub gazu.

2. Mieć stronę zupy

woda i inne płyny, takie jak zupa, bulion i sok mogą sprawić, że rzeczy przechodzą przez system.

Nie jest fanem zupy? Spróbuj herbatę ziołową lub wodę z plasterkiem ogórka, cytryny lub wapna. Lub tak naprawdę, o ile nie ma alkoholu (który odwodnia się) lub za dużo kofeiny (która może pobudzić wasze jelita zbyt wiele).

Jeśli preferujesz napoje gazowane, należy pamiętać, że zwiększają one kwas żołądkowy, co powoduje, że niektóre osoby zgaga.

3. Rozbić go

Jeść mniejsze ilości wolniej. Przeżesz dokładnie swoje potrawy, aby ułatwić pracę układu pokarmowego.

4. Ruszaj się

Czy coś nie może zrobić dla ciebie? Lista świadczeń po prostu rośnie. Już wiesz, że to jest dobre dla twojego serca i twojej talii. Okazuje się, że aktywni ludzie mają również gładsze trawienie.

Obejrzyj czas. Dla niektórych osób, ćwiczenia po posiłku mogą powodować niestrawność. Więc zaplanuj ćwiczenia przed posiłkami lub poczekaj co najmniej godzinę po jedzeniu.

5. Przynieś 'dobre' błędy

Probiotyki to 'dobre' bakterie, które są w twoim trzewiam. Są w niektórych jogurty i sfermentowane potrawy. Pomagają w trawieniu. Możesz je dodać do swojej diety z suplementami.

6. Outsmart fatty fare

tłuszcze zazwyczaj pozostają w Twoim systemie najdłużej, co utrudnia trawienie. Może nawet zauważyłeś uczucie pełności lub pieczenia po bogatym posiłku.

Ograniczyć pokarmy tłuste, takie jak frytki, hamburgery i tłuste potrawy. Zamiast tego jeść chude mięso i ryby. Staraj się też grillować posiłki częściej niż smażesz je.

7. Drogi (jedzenie) pamiętnika

Zwróć uwagę na produkty, które wydają się powodować dyskomfort w żołądku. Napisz co jedliście i jak się czułeś, pamiętasz na następny raz.

Niektórzy ludzie uważają, że kwaśne pokarmy, takie jak pomidory lub owoce cytrusowe, powodują zgaga. Dla innych, pszenicy, cebuli lub produktów mleczarskich, takich jak mleko lub ser, powodują problemy.

Pikantne jedzenie jest częstą przyczyną zgagi, bólu żołądkowego lub biegunki, więc możesz trzymać się z dala od tego, co podgrzewa usta.

palenie może również powodować zaburzenia trawienia. Dodaj to do listy powodów, dla których chcesz zrezygnować. Jeśli próbowałeś się wycofać wcześniej, to jest OK! Kontynuuj próbę i poproś lekarza o pomoc.

8. Złagodzić stres

stres wpływa na całe ciało, łącznie z układem trawiennym. Stres w miarę, ile tylko możesz. Za te problemy nie można uniknąć, znaleźć sposoby na relaks. Może pomóc w rejestracji kilku sesji z doradcą lub zajęcia się stresem. Dla lepszego trawienia, rób co możesz, aby utrzymać stres pod kontrolą.

9. Uzyskaj porady ekspertów

Niektóre leki lub problemy zdrowotne mogą zakłócić gładkie trawienie. Jeśli wykluczysz inne problemy, ale nadal masz objawy, powiedz swojemu lekarzowi o tym, co się dzieje, przynosząc listę wszystkich przyjmowanych leków, co może pomóc zidentyfikować źródło problemu.