Zespół wymiotów cyklicznych: kiedy nie możesz przestać rzucać

Zespół wymiotów cyklicznych jest rzadkim stanem. Z tym można mieć czasy intensywnych nudności, rzucania się i innych problemów żołądkowych bez wyraźnego powodu.

Te spory mogą się zdarzyć kilka miesięcy, ale czasami są na tyle poważne, że musisz jechać do szpitala.

Dlaczego tak się stało?

Mimo że lekarze wiedzieli o cyklicznym wywiadzie zespół od końca lat osiemdziesiątych, nie znają przyczyny.

Niemniej jednak ludzie, którzy cierpią na migrenowe bóle głowy, cierpią na cukrzycę lub mają problemy z lękami lub depresją czasami mają również zespół. Widać ją częściej u chłopców niż dziewcząt i białych niż w afroamerykanach lub latynoskach.

A chociaż dokładna przyczyna nie została znaleziona, kilka rzeczy może wyłączyć wymioty, w tym:

 • Stres fizyczny lub emocjonalny
 • Choroba lokomocyjna
 • Zakażenia zatok, gardła lub płuc
 • Niektóre potrawy
 • Okresy menstruacyjne
 • Gorąca pogoda

Marihuana jest związana z zespołem, ale niektórzy twierdzą, że narkotyk zmniejsza nudności.

Jeśli tak rzucisz, porozmawiaj ze swoim lekarzem. I szczerze mówiąc, jeśli używasz puli.

Objawy

Głównym problemem są intensywne nudności, które mogą powodować silne bóle żołądkowe. Często wcześnie rano i może trwać kilka dni. Typowy bunt może się rozwijać w następujący sposób:

 • Możesz poczuć pragnienie, spocenie i bladość.
 • Twoje usta mogą zacząć podlewania i zaczniesz się pluć.
 • Może się okazać zawroty głowy lub unikać światła.
 • Gdy zacznie się wymioty, może to zdarzyć się kilka razy na godzinę.
 • Może też występować biegunka, ból głowy lub łagodną gorączkę.

Jak to powszechne?

Lekarze nie widzą tego za dużo. Zespół wymiotów cyklicznych występuje u dzieci częściej niż u dorosłych. Tylko około 1,9\% dzieci otrzymuje je, znaleziono jedno badanie. Liczby dla dorosłych są mniej wyraźne, choć może to być częściej niż kiedyś.

Mimo że jest rzadko, skontaktuj się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy.

Diagnoza

Lekarze często ustalają, czy masz stan, wykluczając inne możliwe przyczyny, takie jak zatrucia pokarmowe, grypa lub problemy z układem trawiennym.

Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, zapyta o wcześniejsze epizody i przyjrzy się rodzinie i historii choroby.

Może on wykonać testy krwi lub moczu, promienie rentgenowskie lub inne narzędzia, aby wyszukać problemy z żołądkiem, jelitą lub nerkami. Może zostać wysłany do gastroenterologa, lekarza zajmującego się problemami z układem trawiennym.

Leczenie i powikłania

Lekarz może zalecić stosowanie leków, aby nie pogorszyć jego stanu.

Leki przeciw nudności mogą cię nie wymiotować. Możesz zażywać leki zobojętniające kwas w celu zmniejszenia ilości kwasu w żołądku lub przyjmowania innych leków, aby powstrzymać migrenę lub obniżyć niepokój. I prawdopodobnie zostaniesz w łóżku w cichym, ciemnym pokoju.

Odwodnienie jest największym powikłaniem. Jeśli bout jest na tyle złe, być może będziesz musiał udać się do szpitala, aby wymienić płyny i elektrolity utracone w wyniku wymiotów. Być może potrzebujesz innych leków w celu złagodzenia objawów.

Inne powikłania mogą obejmować:

 • Zapalenie przełyku, co oznacza, że ​​rurka, która płynie z gardła do żołądka, jest podrażniona przez rozpryskany kwas.
 • Kwas żołądkowy może również uszkodzić szkliwo na zębach lub powodować próchnicę zęba.
 • Ciężkie wymioty mogą powodować łzę w dolnym końcu przełyku. Skontaktuj się z lekarzem od razu, jeśli widzisz krew w wymiotach lub stołkach, gdy idziesz do łazienki.

Jak mogę z tym żyć?

Postaraj się dowiedzieć, jakie rzeczy wydają się wymiotować w Twoim lub Twoim dziecku, a następnie unikaj ich w jak największym stopniu. To może być niektóre potrawy. Lub może to być sytuacje stresujące.

Dzieci z zespołem czasem wyrastają z tego, ale wiele z nich powoduje migrenę u dorosłych.

Lekarz może pomóc Ci wymyślić plan poradzenia sobie z tym stanem i skierowania Cię do gastroenterologa. Stowarzyszenie z zespołem wymiotów cyklicznych non-profit może pomóc Ci znaleźć lekarza znającego ten problem i zachęca go do uczestnictwa w badaniach w poszukiwaniu przyczyn i leków.