Cukrzyca: jak przygotować się do przeglądu tematu kolonoskopowego

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia jest testem, który pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza jelita grubego. Lekarz używa cienkiej, oświetlonej rurki o nazwie kolonoskopu, która poszukuje małych wzrostu (zwanych polipami), raka i innych problemów, takich jak krwawienie.

Podczas badania lekarz może pobierać próbki tkanek, które można sprawdzić pod kątem raka lub innych problemów. Jest to biopsja. Kolonoskopia pozwala także lekarzowi wydobyć polipy.

Przed testem musisz przestać jeść potrawy. Pijesz też ciecz lub przyjmiesz tabletkę, która czyści okrężnicę. Pomoże to lekarzowi móc zobaczyć wewnątrz jelita w trakcie badania.

Przed zaplanowaniem

Kiedy umówisz się na kolonoskopię, wspomnij, że masz cukrzycę. Poproś o specjalne instrukcje. Poproś o wczesnym porannym spotkaniu, aby możliwie jak najszybciej wrócić do normalnej procedury podczas jedzenia i przyjmowania leków.

Lekarz wykonujący kolonoskopię (gastroenterolog) będzie chciał wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach. Pamiętaj, aby opowiedzieć mu o witaminach, suplementach i ziołowych środkach zaradczych. Dobrze jest spisać wszystkie swoje leki podczas umówienia się na spotkanie.

jeśli pacjent stosuje rozcieńczalniki krwi, takie jak warfaryna (coumadin), klopidogrel (plavix) lub kwas acetylosalicylowy, lekarz poinformuje pacjenta, czy i kiedy należy przerwać stosowanie tych leków przed badaniem.

Przed procedurą

Porozmawiaj z lekarzem o cukrzycy, jak najlepiej radzić sobie z cukrem we krwi przed i po badaniu.

Zorganizuj pobyt w domu w dniu testu. Kiedy używasz cieczy lub pigułek, aby wyczyścić twój dwukropek, dużo pójdziesz do łazienki. Otrzymasz szczegółowe instrukcje od lekarza na temat stosowania leków (preparat okrężnicy).

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o różnych rodzajach leków. Może być potrzebny typ, który jest najbezpieczniejszy dla osób z problemami z nerkami.

Przestań pić alkohol co najmniej 1 dzień przed i 1 dzień po zabiegu. Alkohol może powodować silną reakcję z lekami znieczulającymi stosowanymi podczas testu.

Zarządzanie cukrem we krwi i lekami

Lekarz może śledzić poziom cukru we krwi przez co najmniej 24 godziny przed i po 72 godzinach od badania.

Planuj przybliżenie miernika cukru we krwi i pasków testowych do siebie. Mieć również tabletki glukozy lub inne szybkie posiłki z cukrem, jeśli Twój poziom cukru we krwi spadnie zbyt nisko.

Jeśli pacjent przyjmuje insulinę lub inny lek na cukrzycę, lekarz poda dokładne instrukcje dotyczące przyjmowania leku. Może być konieczne zmienić leczenie cukrzycy przed i po zabiegu.

Każdy jest inny. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli nie zrozumiesz, co zrobić z lekami. Uzyskać instrukcje na piśmie i zabrać ze sobą na test.

Ogólnie, jeśli przyjmujesz:

  • Metformina, lekarz może przestać je przyjmować 48 godzin przed i po kolonoskopii.
  • Lekarz chorych na cukrzycę inną niż insulina, lekarz może przerwać stosowanie leku w godzinach porannych.
  • Krótko działająca insulina, lekarz może przestać je stosować rano rano.
  • insulina długo działajĘ ... ca, lekarz może zażywać połowa zwykłej dawki leku w poranku testu.

Przygotuj lek z cukrzycą do wykonania po teście, jak sugeruje lekarz. Nie biorę podwójnej dawki leków, których brakowało.

Jak jeść i pić

Otrzymasz szczegółowe instrukcje dotyczące żywności i napojów, kiedy otrzymujesz lekarstwa na oczyszczenie jelita grubego. Ogólnie, na dzień przed testem, będziesz mógł mieć czyste płyny. Takie jak woda, herbata, kawa, przezroczyste soki i buliony, żelatyna i napoje dla sportowców.

Pracuj z lekarzem diabetologicznym, jak najlepiej przygotować węglowodan podczas przygotowywania się do testu. Możesz zaplanować 45 gramów węglowodanów na płynne 'posiłki' i 15 do 30 gramów na przekąski. Jabłko lub biały sok winogronowy i słodzone żelatyny to tylko kilka opcji.