Marskość wątroby: przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest marskość wątroby?

Marskość wątroby jest poważną chorobą zwyrodnieniową, która występuje, gdy zdrowe komórki w wątroby są uszkodzone i zastępowane blizną, zwykle w wyniku nadużywania alkoholu lub przewlekłego zapalenia wątroby. Ponieważ komórki wątroby ustępują drogie twardej tkanki bliznowatej, narząd traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Ciężkie uszkodzenie może prowadzić do niewydolności wątroby i śmierci.

Marskość wątroby stwarza również inne zagrożenie: gęsty bliznę spowalnia normalny przepływ krwi przez wątrobę, powodując krew do znalezienia alternatywnych dróg powrotu do serca. Obejmuje to żyły wzdłuż żołądka i przełyku. Dodatkowe ciśnienie w tych naczyniach krwionośnych, zwane żylakimi, może powodować ich powiększenie, aw niektórych przypadkach pęknięcie. Jest to szczególnie problem w przypadku naczyń krwionośnych przełyku.

Każdego roku około 31 000 osób w Stanach Zjednoczonych umiera na marskość wątroby, głównie z powodu alkoholowej choroby wątroby i chronicznego zapalenia wątroby typu C. Choroba ta nie może być odwrócona ani wyleczona, z wyjątkiem przeszczepu wątroby w niektórych przypadkach. Często może być spowolniony lub wstrzymany, zwłaszcza, jeśli choroba jest wykrywana we wczesnych stadiach rozwoju. Pacjenci, którzy uważają, że mogą mieć marskość wątroby, powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

marskość wątroby jest poważna ze względu na znaczenie narządu, który ma wpływ. Wątroba, ważąca około trzech kilogramów i mniej więcej rozmiar piłki nożnej, jest największym organem wewnętrznym ciała. Wśród wielu funkcji, wątroba służy jako istotna część systemu trawiennego, produkując żółć, która jest przechowywana w Pęcherzyka żółciowego, a następnie uwalnia się do jelita cienkiego, gdzie pomaga złamać tłuszczową żywność, wątroba pomaga również utrzymać właściwy skład krwi przez regulowanie ilości tłuszczu, białka i cukru, które wchodzą do krwiobiegu.

Jako główny filtr krwi w wątrobie, wątroba pracuje nad detoksykacją alkoholu, narkotyków i innych potencjalnie szkodliwych chemikaliów, a także śledzionę, pułapkę wątroby i usuwanie zużytych czerwonych krwinek, a ponieważ pomaga w Usunięcie bakterii i wirusów z krwi, wątroba jest istotnym składnikiem układu immunologicznego, jeśli wątroba nie działa poprawnie, jest bardziej podatna na zakażenie.

Wątroba jest wyjątkowo odporna na choroby i urazy. Nawet po zniszczeniu lub usunięciu 70\% jego masy, organ może wciąż funkcjonować, choć przy niższej skuteczności. Jeśli usunięto lub skorygowano warunki, które spowodowały zniszczenie, wątroba zwykle może odskakiwać.

Chociaż funkcja wątroby nigdy nie może być przywrócona do części tkanki bliznowatej, możesz żyć zdrowym życiem z pozostałą częścią, jeśli choroba zostanie złowiona w czasie. Jednak nie ma powodu, aby powrócić z marskością wątroby. Gdy więcej komórek zastąpiono blizną, mniej komórek zdrowych pozostawia się do poradzenia sobie z wieloma zadaniami wątroby, w końcu pojawiają się problemy z funkcjami i mogą pozostać. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować przyczyny jak najszybciej i zacząć Podejmując kroki w celu ich wyeliminowania.

Co powoduje marskość wątroby?

marskość wątroby występuje w wyniku długotrwałego uszkodzenia wątroby. Możliwe przyczyny to wirusy, niedobory genetyczne, długotrwała utrata przepływu żółci oraz długie okresy narażenia na działanie leków i innych toksycznych substancji. W większości przypadków sprawca jest nadmiernym spożyciem alkoholu.

Związek między alkoholem i marskością jest dobrze udokumentowany. Badania wykazały, że podczas gdy umiarkowane spożywanie alkoholu może rzeczywiście pomóc w zapobieganiu udarom i chorobom serca, ciężkie picie ma wyraźnie szkodliwy wpływ na wątrobę. Na przykład francuski - znany ze swojej konsumpcji wina - ma relatywnie niską częstość występowania chorób serca, ale wskaźnik marskości w france jest bardzo wysoki. Wielu lekarzy uważa, że ​​więcej pijących z marskości wątroby niż jest chronionych przed chorobami serca.

Mówiąc prosto, im więcej pije się alkoholu, tym większa jest częstotliwość napojów - tym bardziej prawdopodobne jest, że wystąpiła marskość wątroby. Ponieważ ciało mężczyźni i kobiety inaczej spożywają alkohol, ilość, którą można bezpiecznie wchłonąć zależy w dużej mierze od płci. Kobiety są bardziej podatne na uszkodzenia wątroby spowodowane alkoholem niż mężczyźni.

Ważne jest, aby pamiętać, że tolerancja na alkohol może się różnić w zależności od osoby. Jedna osoba na jeden dzień wystarcza, aby pozostawić trwałe blizny w wątrobie, jeśli pijesz, zwłaszcza jeśli zrobisz to ciężko i Często lekarz bada cię ze względu na marskość wątroby, jest to konieczne nawet wtedy, gdy czujesz się zdrowy, ponieważ objawy marskości często nie występują, dopóki nie jest za późno, aby powstrzymać chorobę lub spowolnić jej postęp.

Nadmierne pianie prawie nieuchronnie powoduje uszkodzenie wątroby, ale nie zawsze prowadzi to do marskości wątroby. Niektórzy ludzie, którzy piją silnie alkoholowe zapalenie wątroby, zapalenie wątroby, które może trwać tydzień lub dwa, wywołując objawy nudności, gorączkę, utratę apetytu, żółtaczkę i zamieszanie. Z czasem stan może prowadzić do marskości. Nawet lekkie pijących, którzy przez kilka dni buntują się w zagęszczaczu mogą rozwinąć stan zwany wątrobą tłuszczową, powodowaną, gdy komórki wątroby stają się obrzęknięte สะสมowym tłuszczem i wodą. Ten stan może powodować ból lub tkliwość wątroby i nieprawidłowości w innych czynnościach wątroby. Wątroba tłuszczowa może również wynikać z cukrzycy, podwyższonego cholesterolu, otyłości i ciężkiego niedożywienia

Kolejną częstą przyczyną marskości wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby, ogólny termin oznaczający zapalenie wątroby z powodu infekcji wirusowej. Różnych form tej choroby, tylko dwa, zapalenie wątroby typu B i wirusowe zapalenie wątroby typu C, mogą powodować przewlekłe infekcje, które mogą prowadzić do bliznowacenia i marskości wątroby. Bliznowacenie występuje zwykle po zapaleniu wątroby przez przewlekłym (trwającym 6 miesięcy lub dłużej). Objawy mogą być tak łagodne, że u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich wątroba bliznowacą. W międzyczasie uszkodzenie jest kontynuowane, co może prowadzić do poważnego przypadku marskości w późniejszym życiu. Dlatego ważne jest, aby osoby z zapaleniem wątroby regularnie kontrolowały leczenie, zwłaszcza gdy można leczyć zapalenia wątroby i, w niektórych przypadkach, leczyć. A ponieważ zapalenie wątroby jest zaraźliwe, należy również zbadać członków rodziny zakażonych osób.

Marskość wątroby czasem, chociaż rzadko, występuje z powodu dziedzicznego zaburzenia czynności wątroby. W chorobie Wilsona, na przykład niedobór genetyczny hamuje zdolność organizmu do metabolizowania miedzi. W wyniku tego nadmierne ilości metalu gromadzą się w różnych organach ciała, zwłaszcza w wątrobie, gdzie niszczy tkankę. Podobnie w hemochromatozie ciało pochłania nadmiar żelaza, uszkadzając wątrobę i powoduje bliznowacenie. Zaburzenie to dotyczy głównie mężczyzn w wieku od 40 do 60 lat; Kobiety, które nie przeszły menopauzy, zwykle nie są dotknięte, ponieważ ich ciała tracą żelazo podczas menstruacji. Niedobór alfa-1-antytrypsyny jest niedoborem enzymów, co powoduje gromadzenie się produktów w wątrobie powodujących zniszczenie tkanki wątroby.

Dzieci urodzone z galaktozemią nie mają enzymu potrzebnego do strawienia składnika cukru mlecznego. Cukier mleczny, znany również jako laktoza, składa się z dwóch cukrów, glukozy i galaktozy. Ciało musi przekształcić galaktozę w glukozę. U osób z galaktozemą enzym w celu przeprowadzenia tej konwersji brakuje lub nie funkcjonuje prawidłowo. Galaktoza gromadzi się w wątrobie na poziomie, który staje się toksyczny i potencjalnie śmiertelny bez odpowiedniego leczenia. Niemowlęta z tym zaburzeniem powinny być zdejmowane z mleka i otrzymać formułę zastępczą, która nie zawiera galaktozy.

Niektóre niemowlęta rodzą się bez przewodów żółciowych lub z wadliwymi kanałami. Ponieważ żółć nie jest w stanie odprowadzić z organizmu, gromadzi się w wątrobie i ostatecznie ją zatruwa. Chociaż czasami problem można rozwiązać poprzez chirurgię, większość dzieci z tym zaburzeniem umiera z powodu marskości wątroby, zanim osiągną wiek 2.

Może dojść do marskości wątroby, gdy ślady lub bliznowacenie blokują przepływ żółci w kanałach żółciowych i powodują, że przez dłuższy czas wracają do wątroby. Występuje w takich stanach, jak pierwotny stwardniały zapalenie dróg żółciowych lub pierwotna marskość żółciowa. Choroba ta może również pojawić się w wyniku długotrwałego narażenia na niektóre leki, w tym metotreksat i izoniazyd, oraz toksycznych substancji w środowisku, takich jak pestycydy i związki na bazie arsenu. Wreszcie, autoimmunologiczne zapalenie wątroby jest procesem zapalnym w wątrobie, który może prowadzić do bliznowacenia i marskości wątroby spowodowanej przez przeciwciała wytwarzane przez organizm atakujący wątrobę. Przyczyna jest nieznana.