Żywności walki z chorobami nowotworowymi: dieta zapobiegająca rakowi

Eksperci twierdzą, że zdrowe odżywianie jest ważnym sposobem ochrony przed rakiem. Kiedy umieścisz właściwe typy żywności - i właściwe porcje - w twoje ciało, napełniaj komórki swoimi niezbędnymi składnikami odżywczymi, aby utrzymać zdrowie. Unikaj również niezdrowych składników, które mogą powodować chorobę.

Jak żywność zwalcza raka?

Osoby, które jedzą więcej owoców i warzyw, mają tendencję do mniej raka. Może to być spowodowane tym, że takie produkty są bogate w przeciwutleniacze - chemikalia zwalczające uszkodzenia komórek, które prowadzą do raka.

W owoce, warzywa, herbata, kawa i inne produkty pochodzenia roślinnego, jak również suplementy można znaleźć przeciwutleniacze. Ale badania sugerują, że wydobywanie ich z żywności działa lepiej niż pobieranie ich z pigułek. Niektóre suplementy mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia raka.

Celuj co najmniej 2 1/2 szklanki owoców i warzyw każdego dnia i spróbuj zjeść różne typy i kolory.

Twoje produkty nie muszą pochodzić bezpośrednio z rynku rolników. Owoce i warzywa konserwowane lub mrożone mają wiele takich samych składników odżywczych jak świeże. Możesz dodać czosnek do swojej listy zakupów. Ten aromatyczny składnik może chronić przed kilkoma typami raka.

Stosuje się podstawowe zasady dotyczące zdrowia

Jeśli spożywasz dużo tłuszczu, cukru i rafinowanych węglowodanów (np. Białego chleba), masz większą szansę na zwiększenie masy ciała i otyłość. To nawet większe prawdopodobieństwo, jeśli nie wystarczy, aby spalić dodatkowe kalorie.

Otyłość związana jest z kilkoma typami raka, więc sprytnie jest stosować się do planu diety, który pomaga utrzymać ciężar na tak niskim poziomie, jak to tylko możliwe, bez niedowagi. Eksperci ds. Raka twierdzą, że kluczem do uniknięcia wysokiej żywności kalorycznej i słodkich napojów, takich jak soda, słodka herbata i napoje przyprawione sokiem. Mają dużo kalorii, ale nie pomogą Ci poczuć się pełnie.

Alkohol jest również związany z kilkoma typami raka. Wszystkie typy - piwo, wino i alkohole - wydają się zwiększać twoje szanse. Pić w umiarkowanych ilościach. To oznacza nie więcej niż jednego napoju dziennie dla kobiet, a nie więcej niż dwóch dla mężczyzn.

Jedz to, a nie to

Eksperci dowiedzieli się, jakie produkty spożywcze najlepiej zjeść - lub pominąć - w przypadku konkretnych typów raka. Oto lista:

Rak piersi : ludzie, którzy jedzą dużo warzyw, owoców, drobiu, ryb i niskotłuszczowych produktów mlecznych mają niższe wskaźniki tego typu raka.

Istnieją silne dowody, że alkohol zwiększa szanse na uzyskanie tego. Nawet kilka drinków w tygodniu może być bardziej prawdopodobne. Jeśli się martwisz, powiedz tylko 'nie'.

rak jelita grubego : jeśli masz zapasową oponę, masz większą szansę na ten rak. Czy jesz dużo czerwonego lub przetworzonego mięsa? Które mogą odgrywać rolę. Tak też chemikalia zwane azotanami, które często dodaje się do mięsa lunchu, szynki, hot-dogi i boczek

Należy również zmniejszyć mięso, które są smażone, pieczone lub z grilla na otwartym płomieniu. Kiedy produkty zwierzęce gotują się w wysokiej temperaturze, tworzą chemikalia powodujące raka. Upewnij się, że wszystkie mięso, które jesz, nie pali się, i pomiń zaciemnione lub zwęglone części.

Aby zmniejszyć ryzyko, zjedz jedzenie z błonnikiem, zwłaszcza z całymi ziarnami. Wapń i witamina D również mogą cię chronić. Ale uważaj: zbyt wiele może zwiększyć swoje szanse na uzyskanie innych rodzajów raka. Trzymaj się zalecanych poziomów.

rak macicy : dodatkowy tłuszcz w brzuchu może zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania tego typu. To może być, że kobiety z nadwagą zwiększają estrogen, co często sprzyja rozwojowi raka. Przytrzymaj dietę i plan ćwiczeń, który pomaga pozbyć się dodatkowego tłuszczu w brzuchu i trzymać go z daleka

Rak płuc: palenie jest największym czynnikiem ryzyka w tym miejscu. Ale wiele badań wykazuje, że osoby, które jedzą co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie, są mniej prawdopodobne, że otrzymają je niż ci, którzy tego nie robią.

Rak nowotworowy: otyłość często powoduje refluks kwasu, co zwiększa ryzyko raka w przełyku i żołądku. Zdrowa waga może zmniejszyć ryzyko.

Unikaj napojów i żywności, które są wystarczająco gorące, aby palić Ciebie. Mogą uszkodzić komórki w ustach, gardle i przełyku i mogą zwiększyć szanse na uzyskanie jednego z tych raków.

Słaba żywność była związana z większymi szansami na raka żołądka. Przetworzone mięso może również zwiększyć prawdopodobieństwo.

Rak jajnika : soja lub produkty z soi (takie jak tofu) mogą obniżyć szanse na raka jajnika. Herbata, zwłaszcza zielona herbata, może również utrzymywać ją na uboczu. Ale nie wszystkie badania popierają te ustalenia. Jury nadal jest na ile ich pomocy.

Rak trzustki : tłuszcz w brzuchu jest związany z wyższym ryzykiem tego typu, szczególnie u kobiet. Może również odgrywać ważną rolę w diecie czerwonej i przetworzonej. Ograniczyć te produkty i schudnąć, jeśli masz nadwagę.

rak prostaty : jeśli jesteś mężczyzną, ścinanie pomidorów, soi, fasoli i innych roślin strączkowych może zmniejszyć ryzyko raka gruczołu krokowego. Dodaj do nich również warzywa krzyżowe - brokuły, kalafior i kapustę.

Niektóre badania wykazały wysoki poziom wapnia lub dużej ilości produktów mleczarskich, a tym samym wyższe szanse na raka gruczołu krokowego. Nie przyjmuj wapnia, chyba że lekarz zaleci.