Czy napoje bezalkoholowe mogą być zdrowe?

Idea zdrowego napoju bezalkoholowego może brzmieć jak oksymoron. Ale dla producentów sody, jest najgorętszym trendem w kategorii kateringu i napojów dla Ciebie.

Z całą uwagą na temat otyłości i zdrowia konsumenci szukają zdrowszych, bardziej naturalnych napojów. A producenci liczą na to, aby obniżyć sprzedaż napojów gazowanych przy użyciu nowych 'zdrowych' napojów bezalkoholowych, wzbogaconych o witaminy i minerały i wprowadzanych do obrotu naturalnie brzmiącymi warunkami.

spadek sprzedaży sody

Sprzedaż napojów gazowanych spadała ze względu na popularność wody w butelkach i napojów bezcukrowanych, takich jak herbata, soki, napoje dla sportowców i 'funkcjonalne' napoje o dodatkowych składnikach przeznaczonych do zmniejszenia stresu lub zwiększenia energii.

Firmy sodowe odpowiedziały na nowe produkty i działania marketingowe.

Niektóre napoje gazowane są obecnie sprzedawane jako 'musujące', co oznacza zdrowszy, bardziej naturalny napój. Są bezkofeinowe napoje bezalkoholowe naparzone witaminami i minerałami, takie jak kakao i tava z pepsi. 'Zero-kalorii' napoje gazowane są skierowane do konsumentów, którzy nie lubią idei napoju 'dietetycznego'. Napoje słodzone, takie jak granat, wiśnia, wanilia, cytryna, wapno i karmel również wchodzą do napojów bezalkoholowych.

'przemysł napojów uważa, że ​​wszystkie napoje, w tym gazowane napoje bezalkoholowe, mogą stanowić część zdrowego i zrównoważonego stylu życia', mówi śladowy halliday, rzeczniczka amerykańskiego stowarzyszenia napojów. Podkreśla, że ​​wiele produktów przemysłu napojów, w tym wód butelkowanych, soków, napojów do sportu i napojów bezalkoholowych może być katalizatorem zdrowia i kondycji fizycznej.

Jak zdrowe są nowe napoje bezalkoholowe?

Prawda jest taka, że ​​sztucznie słodzone napoje bezalkoholowe - nawet te wzmocnione witaminami i minerałami - są niczym naturalnym i zdrowym, mówi marion nestle, profesor żywienia uniwersytetu w Yorku i autor Co jeść>

'śmieszne jest wprowadzanie na rynek napojów bezalkoholowych jako zdrowych, ale na dzisiejszym rynku konsumenci domagają się więcej zdrowego szukania żywności, a napoje i producenci napojów bezalkoholowych potrzebują zwiększać sprzedaż , 'Mówi.

Większość konsumentów nie potrzebuje dodatkowych witamin znalezionych w napojach bezalkoholowych, dodaje.

'nie jesteśmy niedoborem witamin, a napoje te nie uwzględniają rzeczywistych problemów zdrowotnych naszego kraju o otyłości, chorób serca czy raka', mówi nestle.

Zgadza się na to, że Uniwersytet w Vermermer, badacz rachel johnson, phD, RD.

'Uważam, że mamy tak wiele produktów o bardzo umiarkowanych ilościach, w których praktycznie wkładamy tabletkę witaminową do napojów bezalkoholowych', mówi. 'Składniki odżywcze wprowadzane do tych napojów bezalkoholowych nie są niedoborem składników odżywczych, których brakuje w naszych dietach, takich jak wapń, potas, folinian lub witamina D'.

Firma Johnson zaleca konsumentom wybór napojów, które nie tylko zaspokaja pragnienie, ale także dostarczają niezbędnych składników odżywczych, takich jak 100\% soków owocowych i mleka odtłuszczonego lub o niskiej zawartości tłuszczu.

'te napoje pomogą Ci zaspokoić potrzeby żywieniowe i zaspokoić zalecenia dietetyczne wytycznych [rząd USA w 2005 r.]', Mówi.

Diety napoje bezalkoholowe vs. zwykłe

Konsumenci odwracają się od słodkich napojów gazowanych z powodu potencjalnego związku z otyłością. 'Istnieje niewiele dowodów, że dieta sodowa pomaga ludziom schudnąć', mówi nestle. 'W rzeczywistości jedno badanie sugerowało, że ludzie używają dietetycznych napojów, aby usprawiedliwiać jedzenie większej ilości kalorii'.

Eksperci zgadzają się, że napoje bezalkoholowe o niskiej zawartości alkoholu lub bez kalorii są lepsze niż słodkie zwykłe napoje gazowane.

'dobrze jest korzystać z sody dietetycznej, jeśli nie używasz jej jako licencji na dodawanie większej ilości kalorii z innych produktów spożywczych, ponieważ niektórzy ludzie piją napój dietetyczny, dzięki czemu mogą zjeść duży kawałek ciasta' Mówi nestle.

Diety bezalkoholowe są również pomocne dla konsumentów, którzy są uzależnieni od regularnych napojów gazowanych i starają się odstawić od słodkich napojów.

Ciekłe kalorie szybko się uzupełniają

Cieczowe kalorie mogą powodować przyrost masy ciała, ponieważ napoje sprowadzają się tak łatwo. Mogą zaspokajać pragnienie, ale nie wpływają na głód, więc ludzie, którzy piją cukierkowe napoje gazowane, zazwyczaj tracą mniej kalorii z jedzenia, aby zrekompensować.

'Wielu ludzi nie myśli o tym, co pijesz i jak ma to wpływ na ogólną dietę', mówi johnson. 'Przeciętny Amerykanin otrzymuje 22\% swoich kalorii z napojów.'

Rzeczywiście, ostatnie badania przeprowadzone przez uniwersytet Yale analizowały 88 badania nad sodą i wykazały wyraźny związek między spożyciem napojów bezalkoholowych a spożyciem dodatkowych ilości kalorii.

'Najbardziej interesujące badania wykazały, że w czasach, kiedy ludzie piją napoje bezalkoholowe, spożywają więcej kalorii niż w dniach, w których nie mieli napojów bezalkoholowych' - powiedziała marlene schwartz, współautorka studium WHTT.

Kiedy potrzebujesz zwykłej sody, nestle sugeruje, że myślisz o tym jako deser.

'jeśli potraktowaliśmy puszkę zwykłej sody, takiej jak deser, pomogłoby utrzymać dodatkowe kontrolne kalorie', mówi.

linia dolna

Eksperci zgadzają się, że nie ma nic złego w korzystaniu z napojów bezalecyjnych lub bez kalorii. Ale podkreślają, że dodatki w niektórych nowych napojach - niezależnie od tego, jak zdrowe brzmienie - są zbędne lub dodawane w tak małych ilościach, że nie robią nic dla zdrowia.

Nestlé wolałby, aby ludzie wybierali napoje bez sztucznego dodania, na przykład szklankę wody gazowanej słodzonej prawdziwym sokiem owocowym.

Jej rady: zużywają najbardziej naturalne produkty i napoje, zawsze czytaj etykietę. Najpierw sprawdź kalorie, a następnie kalorie cukru. Wyposażonych w fakty, można wybrać napój, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Pamiętaj o tym, że napoje bezalkoholowe nie mają miejsca w diecie dzieci w wieku 11 lat i starszych.

'Napoje bezalkoholowe nie należą do diety małych dzieci', mówi johnson. 'Ponieważ potrzebują tak wielu składników odżywczych do wzrostu i rozwoju, nie ma miejsca na napoje bezalkoholowe, chyba że są bardzo aktywne - a nawet wtedy powinno się okazjonalnie traktować'.

Opublikowano 9 maja 2007.