Czy dieta płynna pomaga schudnąć?

Utrata masy ciała przy minimalnym nakładzie pracy brzmi jak sytuacja wygrana. Ale czy dieta płynna jest zbyt dobra, aby mogło być prawdziwe?

Jakie są diety płynne?

Jak sama nazwa wskazuje, płynne diety oznaczają, że otrzymujesz wszystkie lub co najmniej większość twoich kalorii z napojów.

Niektóre ciekłe diety są ograniczone do soków owocowych lub warzywnych lub wstrząsów, które zastępują wszystkie potrawy, potraktowane trzy lub cztery razy dziennie. Wykonujesz niektóre z tych diet na własną rękę. Inni potrzebują opieki medycznej.

Inne rodzaje płynnych diet zastępują tylko jeden lub dwa posiłki (zwykle śniadanie i lunch) z napojami, a następnie jesz zdrową kolację. Możesz też przekąsić niektóre z tych planów.

Czy diety płynne działają?

Diety płynne mogą działać, podobnie jak każda dieta, która daje mniej kalorii niż używasz.

Ale wyniki nie mogą trwać. Kiedy drastycznie wyciąć kalorie, twój metabolizm spowalnia, aby oszczędzić energię. Chyba że zmienisz swoje nawyki żywieniowe, możesz odzyskać wagę, którą straciłeś po odejściu od płynnej diety.

Niektóre diety płynne działają lepiej w dłuższej perspektywie niż inne. Diety obejmujące zarówno produkty stałe, jak i płyny mogą pomóc osobom z nadwagą kontrolować liczbę kalorii, które spożywają i pomagają utrzymać wagę przez kilka lat.

Jak bezpieczne są diety płynne?

Idealnie, płynne napoje dietetyczne powinny zapewniać równowagę składników odżywczych potrzebnych w ciągu dnia, ale to nie zawsze tak jest.

Dieta o bardzo niskokalorycznej zawartości (400-800 kalorii dziennie) może być pozbawiona składników odżywczych i powinna być stosowana tylko pod nadzorem lekarza.

Utrata ważnych składników odżywczych może powodować działania niepożądane, takie jak zmęczenie, zawroty głowy, wypadanie włosów, kamica żółciowa i uszkodzenia serca.

Ponadto, jeśli nie otrzymasz wystarczającej ilości błonnika, ponieważ nie jeść całych owoców i warzyw, możesz stać się zaparciowym.

Możesz też stracić mięśnie, jeśli nie dostaniesz wystarczającej ilości białka w swojej diecie.

Czy dieta płynna jest używana do celów medycznych?

Czasami lekarze zalecają płynną dietę przed pewnymi procedurami medycznymi lub osobami otyłymi i muszą uzyskać bezpieczniejszą masę przed operacją, w tym chirurgię odchudzania.

Te płynne diety są nadzorowane medycznie.

Jak bezpiecznie dostać się do płynnej diety?

Najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy dieta płynna jest odpowiednia dla Ciebie. Kobiety ciężarne lub karmiące, a także osoby przyjmujące insulinę na cukrzycę lub osoby z przewlekłą chorobą nie powinny przeżywać płynnej diety.

Jeśli lekarz da Ci zgodę na dietę płynną, powinieneś też zobaczyć zarejestrowanego dietetyka, który może z Tobą przechodzić dietę i upewnić się, że masz wystarczająco dużo kalorii i odżywiania. Przyjmujesz witaminę lub suplementy odżywcze, podczas gdy jesteś na płynnej diecie.

Przed wybraniem płynnego planu diety, wiedz, co pijesz. Jeśli rozważasz jedną z komercyjnych diet, spójrz na wartości dzienne na etykiecie danych żywieniowych. Upewnij się, że otrzymujesz 100\% wszystkich zalecanych witamin i minerałów.

Możesz również wybrać dietę, która nie jest zbyt niska w kalorii i zawiera dużo białka i błonnika, aby czuć się dobrze, a tracisz stopniowo wagę. Płynne diety, które zawierają stały posiłek lub dwa dziennie, lub które uczą zdrowszych nawyków żywieniowych, będzie bardziej prawdopodobne, aby pomóc utrzymać wagę na dłuższą metę.