Zioła, witaminy i suplementy stosowane do poprawy nastroju

Problemy nastrojów, w tym depresja i zaburzenia dwubiegunowe, nie są śmiechem. Ponad 20 milionów dorosłych Amerykanów ma zaburzenia nastroju i 40 milionów zaburzeń lękowych. A te liczby nie obejmują przeciętnego worrywartu lub osoby, która cierpi na okazjonalne bicie bluesa.

Tylko w przypadku depresji, roczny koszt leczenia i utrata płac może wynieść nawet 52 miliardy dolarów.

Dzięki tym statystykom nic dziwnego, że wiele osób szuka suplementów nastroju lub innych alternatyw dla nastrojów na leki.

Potrzeba wzmacniających nastrój

'dla tak wielu ludzi leki przeciwdepresyjne przestają działać lub mają zbyt wiele skutków ubocznych', mówi henry emmons, MD, psychiatra z centrum duchowości i uzdrawiania na uniwersytecie w minnesocie. Emmons, autor chemii radości: trzyetapowy program przezwyciężania depresji przez zachodnią naukę i wschodnią mądrość, przepisuje leki dla swoich pacjentów, ale bardzo zaleca ćwiczenia fizyczne i dobre samopoczucie Depresji, w połączeniu z kilkoma ukierunkowanymi dodatkami nastroju.

Co prowadzi do pytania: jakie witaminy, zioła, suplementy i zmiany stylu życia są najlepszymi wzmacniaczami nastrojów?

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, nie osiągnęli pełnego porozumienia; Konieczne jest przeprowadzenie większej liczby badań w celu uzyskania rozległych opcji. Ale jest krótki przegląd niektórych bardziej popularnych podejść uzupełniających stosowanych w leczeniu zaburzeń nastroju.

Oczywiście, jeśli cierpisz na ciężkie problemy z nastrojem, skontaktuj się z lekarzem - zanim osiągniesz poprawę nastroju lub suplementy.

Suplementy nastroju z potencjałem

Jednym z najchętniej odwiedzanych ziół stosowanych w celu zwiększenia nastroju jest st. Ziela johnowa, roślina o żółtej kwitnieniu, zawierająca wiele związków chemicznych, które mogą mieć działanie lecznicze.

'chociaż dowody są mieszane, lepiej jest, aby st. Ziela johnowskiego niż dla innych ziół ', mówi adriane fugh-berman, MD, profesor nadzwyczajny, program uzupełniający i alternatywny lekarz medycyny, wydział fizjologii i biofizyki w georgetowskiej uniwersyteckiej szkole medycznej. Fugh-berman mówi, że próby w USA były dziwnie mniej pozytywne niż w Niemczech, gdzie jest powszechnie przepisywane.

SAme (S-adenozylo-L-metionina), pochodząca z aminokwasu, a także dostępna z białkowych źródeł żywności, jest kolejną szeroko rozpowszechnioną substancją wzmacniającą nastrój, która jest powszechnie stosowana w Europie, fugh-berman mówi WHTT>

Chociaż dane są mniej stabilne, inne potencjalne wzmacniacze nastrojów obejmują:

 • Walerian: ziołowy środek wytworzony z suszonych korzeni, często używany jako środek do spania, a czasami używany do lęku.
 • Lavender: Aromaterapią, olejkami eterycznymi i herbatami użyj lawendy w celu zwiększenia odprężenia i może pomóc złagodzić lęki i depresję.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3: znajdujące się w rybach zimnej wody i niektórych olejach roślinnych, dostępne jako dodatek, kwasy tłuszczowe omega-3 są czasami używane w celu pomocy w depresji i innych problemach psychologicznych. Emmons zaleca dawkę od 2000 do 4000 miligramów lub większą w przypadku problemów nastroju.
 • witaminy z grupy B: niezbędne do metabolizmu komórek i utrzymania ośrodkowego układu nerwowego. Emmons zaleca dobry B-kompleks lub multiwitaminę w celu zapewnienia dużej ilości witamin z grupy B, które mogą pomóc ustabilizować membranę komórek nerwowych.
 • Witamina D: chociaż nie ma wystarczających dowodów na to, aby twierdzić, że skuteczność witaminy D jako wzmacniacza nastroju, co najmniej jedno badanie wykazało korzyści z witaminy D w leczeniu sezonowego zaburzenia afektywnego, postaci depresji występującej w okresie Miesiące zimowe.

St Ziele dziurawca

Wokół od wieków, ul. Ziele dziurawca jest powszechnie stosowane dzisiaj do zaburzeń snu, lęku i łagodnej do umiarkowanej depresji. Jednakże analiza 37 prób klinicznych wykazała, że ​​st. Ziele dziurawca może mieć minimalne lub żadne korzyści dla osób z cięższymi formami depresji.

Chociaż potrzebne są więcej badań, ul. Ziele dziurawca może mieć także potencjał do zmniejszenia objawów lęku, zespołu przedmiesiączkowego (PMS) lub zmiany nastroju w okresie okołomenopauzalnym.

Dostępne jako kapsułki, tabletki, ciekłe ekstrakty i herbata, typowa dawka leku St. Ziele john wynosi od 900 do 1200 miligramów dziennie, a co najmniej od jednego do trzech miesięcy, tak jak w przypadku leków przeciwdepresyjnych, aby uzyskać najlepszy efekt.

St. Ziele dziurawca ma potencjał do poważnych interakcji z szeroką gamą leków na receptę, w tym tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciw HIV, leków przeciw HIV i rozrzedzaczy krwi. Może również oddziaływać z innymi ziołami lub suplementami. Głównie, może obniżyć skuteczność niektórych leków, fugh-berman mówi WHTT. St. Ziele dziurawca może również prowadzić do zwiększenia działań niepożądanych w przypadku stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą o interakcjach przed użyciem st. Ziele john. Choć nietypowe, skutki uboczne st. Ziele dziurawca może obejmować:

 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • Reakcje skórne, zwłaszcza gdy jest narażony na słońce
 • zmęczenie
 • niepokój
 • dysfunkcja seksualna
 • zawroty głowy
 • bół głowy
 • Suche usta

SAme (S-adenozylo-L-metionina)

SAme była badana wiele do depresji. Chociaż obecne próby nie są rozstrzygające, analiza 28 badań wykazała, że ​​SAme wykazała statystycznie znaczącą poprawę objawów depresji w porównaniu z placebo. Niektóre badania wykazały, że ulepszenia były porównywalne do konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych, takich jak klasa leków nazywanych tricyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Emmons sugeruje SAme dla tych, którzy mają typ depresji, który wytwarza niską energię. Przepisuje od 400 do 800 miligramów dziennie, w zależności od potrzeby lub tolerancji. Dawka najczęściej stosowana w depresji w badaniach klinicznych wynosi 800 do 1600 miligramów dziennie przez okres do 6 tygodni.

Chociaż SAme zwykle powoduje kilka problemów, należy zachować ostrożność, jeśli masz cukrzycę, niski poziom cukru we krwi, lub lęk lub inny rodzaj zaburzenia psychiatrycznego. Problemy z przewodu pokarmowego, bóle głowy, zmęczenie i wysypki skórne są najczęstszymi działaniami niepożądanymi.

Wzmacniacze nastrojów, które mogą być niebezpieczne

Kava kava. Uroczysty napój stosowany powszechnie na wyspach Pacyfiku, kava kava zdobył sławę jako ziele, które jest bardzo pomocne w lękach. Niestety kava kava w dużej mierze się nie spodobała, ponieważ skoncentrowane formy sprzedaży w USA były związane z rzadkim ryzykiem poważnych problemów z wątrobą.

Zgodnie z FDA, przed użyciem kava należy skonsultować się z lekarzem, jeśli masz chorobę wątroby lub bierzesz leki wpływające na wątrobę. Podobnie, jeśli pacjent ma jakiekolwiek objawy choroby wątroby, powinien zażywać dodatek kava.

5-HTP. jest to prekursor neurotransmiteru zwanego serotoniną. Chociaż niektórzy usługodawcy zalecają to z powodu nastrojów, inni są bardziej ostrożni. 'Nie jest jasne, czy 5-HTP jest odporny na te same problemy, które miały L-tryptofan', powiedział fugh-berman, WHTT, odnosząc się do aminokwasu, który został usunięty z rynku w 1989 roku ze względu na niebezpieczne zanieczyszczenia. Problem ten został w znacznej mierze kwestionowany, a 5-HTP jest ogólnie uważany za bezpieczny i skuteczny w przypadku depresji, gdy przyjmowany jest w dawce 150-300 miligramów dziennie.

Podczas oceny innych suplementów nastrojów należy pamiętać, że FDA nie ściśle reguluje ziół i suplementów; Traktuje je jak żywność, a nie narkotyki. Producenci suplementów nie muszą pokazać, że ich produkty są bezpieczne lub skuteczne przed sprzedażą ich na rynku.

Sprawia to, że trudniej jest ocenić ich siłę, czystość i bezpieczeństwo. Fugh-berman zaleca, aby robić własne badania nad skutecznością i niekorzystnymi skutkami, używając wiarygodnych, bezstronnych źródeł oraz konsultując grupy niezależne od suplementów diety.

Zmiany stylu życia poprawiają nastrój

'Jeśli spojrzymy na badania nad ćwiczeniami na depresję, to jest równa lub lepsza od leków na depresję - być może najlepszym alternatywnym leczeniem depresji', mówi emmons, który często zaleca łagodne, rytmiczne czynności, takie jak chodzenie, Jazda na rowerze lub jogging. 'To może nie wystarczyć dla wielu ludzi, ale to dobry początek.'

Raport z tematu kora mózgowa w lutym 2008 r. Niemiecki badacz opisywał skanowanie PET i niedawno dostępne substancje chemiczne, które udowodniły, że prowadzenie w rzeczywistości uwalnia efekty endorfin wpływające na nastrój. Tym bardziej wydany, tym większy efekt.

Ile ćwiczeń wystarczy, aby poprawić nastrój? Trzy godziny umiarkowanej aktywności w tygodniu mogą się udać, zgodnie z badaniami opublikowanymi w styczniu 2005 r. amerykańskim czasopiśmie medycyny prewencyjnej .

Emmons zdecydowanie zaleca różne techniki zarządzania stresem, takie jak nauka medytacji do samoregulacji myśli, zwana uważnością.

'osoby z nawracającą depresją mają tendencję do uruchamiania się bardzo szybko - prawie jak utwór został ustanowiony, śliski stok', mówi. 'Warto poświęcić trochę wysiłku na naukę, aby od razu rozpoznać to i nauczyć się sposobów samemu sobie wyobrazić.'

Nawet niektóre gry komputerowe mogą pomóc w tworzeniu bardziej pozytywnych wzorców myślenia. Oparte na naukowo testowanych narzędziach opublikowanych w czasopiśmie amerykańskiego stowarzyszenia psychologicznego, mindhabits jest jednym z przykładów. Pomaga graczom zredukować stres i zwiększyć szacunek, szkoląc umysł, aby skupić się na sposobie postrzegania świata.