Guarana

Guarana pochodzi z nasion południowego drzewa amerykańskiego. Ponieważ jest wysoko w kofeinie, guarana stała się popularnym suplementem energetycznym.

Dlaczego ludzie biorą guaranę?

Naukowcy raz wierzyli, że aktywnym składnikiem guarana jest chemia właściwa dla rośliny - guaranina. Ale później odkryli, że to tylko kofeina. Guarana jest jednym z najwyższych stężeń kofeiny w jakiejkolwiek roślinie. Może wynosić od 3,6\% do 5,8\% wagowo kofeiny. Kawa ma tylko 2\%.

Kawa i inne napary kofeinowe wydają się zwiększać czujność podczas spożywania przez cały dzień. Kofeina może poprawić wydajność umysłową i czujność u osób z ubogimi ludźmi, a guarana będzie mieć taki sam skutek.

Eksperci nie studiowali guarana w znacznym stopniu. Dotychczas badania nie wykazały, że guarana jest pomocna w poprawie zdolności poznawczych lub nastroju. Niektórzy ludzie stosują guaranę w celu zwiększenia aktywności sportowej lub seksualnej. Ale nie ma dowodów na to.

Jest kilka dowodów na to, że guarana - stosowana razem z innymi suplementami - może sprzyjać odchudzaniu. Nie jest pewne, czy guarana była odpowiedzialna. Ponieważ kofeina jest stymulantem, który wykazuje poprawę nastroju i zmniejszenie masy ciała, guarana może również mieć te efekty. Jako dodatek do odchudzania, kofeina może działać najlepiej w połączeniu z związkami polifenoli w zielonej herbacie. Podobny efekt może mieć połączenie guarany z polifenolami. Nie jest znane bezpieczeństwo stosowania guarany w celu zmniejszenia masy ciała.

Niektórzy uważają, że efekty guarany są mniej intensywne i długotrwałe niż kofeina. Badania nie potwierdziły tego.

Ile guarany należy przyjmować?

Nie ma standardowej dawki guarany. Dla energii, niektórzy ludzie używają od 200 do 800 miligramów dziennie. Skonsultuj się z lekarzem.

Czy można uzyskać guarana z produktów żywnościowych?

Poza samą guaraną, nie ma naturalnych źródeł żywności guarany. Stało się powszechnym dodatkiem do niektórych potraw i napojów.

Jakie są ryzyko podania guarany?

  • Skutki uboczne. Działania niepożądane guarany są na ogół takie same jak działania niepożądane kofeiny. Obejmują problemy ze snem, lęki, niepokój, zdenerwowany żołądek i przyspieszone bicie serca. Długotrwałe stosowanie kofeiny może powodować tolerancję i uzależnienie psychologiczne.
  • Ryzyko. wysokie dawki kofeiny mogą zwiększać ryzyko zwiększonego tętna, choroby piersi i wysokiego ciśnienia krwi. Przedawkowanie kofeiny może powodować napady padaczkowe i drgawki. Porozmawiaj z lekarzem przed zastosowaniem guarany, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia lękowe, jaskra, osteoporoza, problemy z sercem, zaburzenia krwotoczne, cukrzyca, problemy z nerkami lub choroby wątroby. Co najmniej jedna zgoda została opisana u młodej kobiety z zawałem zastawki mitralnej, która spożywała guaranę zawierającą napój. Osoby z MVP powinny porozmawiać ze swoim lekarzem przed użyciem guarany.
  • Interakcje. w przypadku regularnego przyjmowania leków, należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów guarana. Mogłyby wchodzić w interakcje z lekami, takimi jak leki przeciwdepresyjne, lity, leki uspokajające i rozrzedzające krew. Nie używaj guarany wraz z innymi substancjami pobudzającymi, niezależnie od tego, czy są lekami, suplementami czy lekami ulicznymi. Aby uniknąć nadmiernego spożycia kofeiny, należy zachować ostrożność podczas przyjmowania guarany wraz z innymi potrawami i suplementami zawierającymi kofeinę, na przykład kawa i napoje gazowane.

Ze względu na brak dowodów na jego bezpieczeństwo - i ze względu na dużą zawartość kofeiny - guarana nie jest zalecana dla dzieci lub kobiet w ciąży lub karmiących piersią.