SAM-e (S-adenozylometionina, SAme): dopełnienie bólu osteoartroza, depresja, fibromialgia

SAM-e to związek, który naturalnie w organizmie odgrywa istotną rolę w prawidłowej funkcji organizmu. Synteza SAM-e jest uważana za dodatek w Stanach Zjednoczonych, ale SAM-e został sprzedany jako Lekarstwa na receptę w częściach Europy od dziesięcioleci, a naukowcem jest S-adenozylometionina, a SAM-e znany jest także jako ademetionina i SAme.

Dlaczego ludzie biorą SAM-e?

SAM-e ma dobre dowody jako leczenie bólu związanego z zapaleniem kości i stawów. Niektóre badania wykazały, że doustna SAM-e jest równie efektywna, jak leki przeciwbólowe NSAID, takie jak ibuprofen i celebrex. SAM-e trwa dłużej niż działanie narkotyków, ale ma też mniej działań niepożądanych niż NSAI.

SAM-e jest również stosowany w leczeniu depresji od wielu lat. Niektóre badania wykazały, że SAM-e może działać jak również tricykliczne leki przeciwdepresyjne w łagodzeniu objawów. Jednak wiele z tych badań było błędnych lub zbyt małych, aby mogły być rozstrzygające.

Inne zastosowania SAM-e nie zostały dokładnie przebadane. Istnieją pewne dowody, że SAM-e może pomóc złagodzić ból fibromialgii i uszkodzenia rdzenia kręgowego spowodowanego HIV. SAM-e może również pomóc w zwalczaniu cholestazji - gromadzeniu się żółci w wątrobie - szczególnie u kobiet w ciąży podczas trzeciego Trzeci okres próbny sugerował, że SAM-e może być pomocne u dorosłych z ADHD, jednakże należy przeprowadzić więcej badań.

Niektórzy ludzie używają SAM-e jako leczenia innych chorób, takich jak choroby wątroby, choroby Alzheimera, bólu, migreny i zapalenia kaletki. Nie znamy potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z tymi zastosowaniami>

Ile SAM-e należy wziąć?

Nie ma ustalonej idealnej dawki SAM-e. W przypadku depresji, wiele badań stosowało od 400-1600 miligramów dziennie. W przypadku zapalenia kości i stawów, 600-1 200 miligramów na dobę z SAM-e podzielone jest na trzy dawki. Poproś lekarza o poradę. Czasami dawka SAM-e wzrasta stopniowo w ciągu kilku tygodni. Może to zmniejszyć skutki uboczne, takie jak niepokój lub niepokój.

Czy możesz dostać SAM-e z produktów spożywczych?

Nie ma źródeł żywności SAM-e.

Jakie są ryzyko podania leku SAM-e?

  • Skutki uboczne. SAM-e wydaje się być stosunkowo bezpiecznym lekiem. Duże dawki doustnego SAM-e mogą powodować objawy takie jak gaz, rozstrój żołądka, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, ból głowy, zawroty głowy, lęki i wysypki skórne. SAM-e może również powodować reakcję alergiczną u niektórych osób.
  • Ryzyko. w przypadku problemów medycznych należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów SAM-e. SAM-e może nie być bezpieczne dla osób z zaburzeniami takimi jak zaburzenia dwubiegunowe, choroba Parkinsona i cukrzyca, ponieważ SAM-e może wpływać na naczynia krwionośne, przestań stosować SAM-e dwa tygodnie przed zabiegiem.
  • Interakcje. w przypadku regularnego przyjmowania leków, należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów SAM-e. SAM-e może być niebezpieczne w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi lub suplementami, które leczą depresję, jak św. Herbatę SAM-e może również oddziaływać z niektórymi lekami przeciwbólowymi na receptę, lekami kaszelnymi, leczeniem cukrzycy i chorobą Parkinsona. Pacjenci przyjmujący MAO nie powinni stosować leku SAM-e bez konsultacji z lekarzem.

Ze względu na brak dowodów na temat bezpieczeństwa, SAM-e nie jest zalecane dla dzieci lub kobiet karmiących piersią. Chociaż SAM-e badano jako leczenie problemów wątroby podczas ciąży, kobiety w ciąży powinny stosować lek SAM-e tylko wtedy, gdy lekarz zaleci stosowanie leku.