Retinopatię cukrzycową - kiedy zadzwonić do lekarza

Natychmiast wezwij swojego lekarza , jeśli masz cukrzycę i zawiadamiaj:

  • Pływaków w Twoim polu widzenia. Pływaki często pojawiają się w postaci ciemnych plam, kulek, splotów lub kropek. Gwałtowny prysznic trutni może być oznaką oderwania siatkówki, co jest poważnym powikłaniem retinopatii cukrzycowej.
  • Nowy wizualny defekt, cień lub kurtyna w całej wizji. To kolejna oznaka odłączenia siatkówki.
  • Ból oczu lub uczucie ciśnienia w oku.
  • Nowa lub nagła utrata wzroku. Nagły początek częściowej lub całkowitej utraty wzroku jest objawem wielu zaburzeń, które mogą wystąpić w obrębie oka lub poza nim, w tym oderwania siatkówki lub krwawienia w oku. Nagła utrata wzroku to zawsze sytuacja medyczna.

Oglądanie oczekujące

Oglądanie oczekiwań nie jest możliwe, jeśli masz cukrzycę i zauważaj zmiany w swojej wizji.

Jeśli masz cukrzycę typu 2, nawet jeśli nie masz żadnych objawów choroby oczu, nadal musisz regularnie sprawdzać Twoje oczy i wizję przez specjalistę okulistyki lub okulistyki. Jeśli poczekasz, aż objawy okażą się bardziej prawdopodobne, powstawanie powikłań i poważne uszkodzenia siatkówki będą już rozwinięte. Mogą być trudniejsze w leczeniu i mogą powodować utratę wzroku.

Jeśli pacjent ma cukrzycę typu 1, jest w wieku 10 lat lub starszy i zdiagnozowano 5 lub więcej lat temu, należy sprawdzić oczy, nawet jeśli nie masz objawów. Jeśli poczekaj, aż wystąpią objawy, Bardziej prawdopodobne, że powikłania i poważne uszkodzenie siatkówki będą miały miejsce, mogą być trudniejsze w leczeniu, a uszkodzenie może być trwałe.

Watchful waiting nie jest opcją, jeśli masz już retinopatię cukrzycową, ale nie ma objawów lub utraty wzroku. W niektórych przypadkach należy powrócić do okulistyki, aby lekarz mógł dokładnie monitorować zmiany w oczach. Nie ma lekarstwa na tę chorobę. Lecz leczenie może spowolnić jego postęp. Okulista może powiedzieć, jak często trzeba będzie ocenić.

Kto zobaczyć

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą pojechać do lekarza, który specjalizuje się w pielęgnacji oczu w celu oceny swoich oczu.

  • okulista
  • Optometrist

Jeśli masz retinopatię cukrzycową i potrzebujesz leczenia laserowego lub chirurgii, skonsultuj się z okulistą, który specjalizuje się w leczeniu siatkówki i specjalizuje się w opiece nad chorobami oczu spowodowanymi cukrzycą.

Aby przygotować się na spotkanie, zapoznaj się z tematem, który najlepiej służy Twojej rozmowie.