Neuropatia obwodowa, cukrzyca i stopy

Cukrzyca może uszkodzić nerwy w twoich rękach i nogach. Nazywa się neuropatią obwodową. Jeśli masz to, stopy i skóra potrzebują szczególnej troski i uwagi.

Co może się zdarzyć?

Małe urazy w nogach, takie jak spowodowane przez buty, które nie pasują do siebie, mogą prowadzić do większych problemów. To dlatego, że z powodu depresji, pęcherzy, wrzodów, zakażeń i owrzodzeń stóp często pojawiają się w miejscach, które są odrętwiałe od uszkodzenia nerwów.

Również osoby z niekontrolowaną cukrzycą mogą mieć inne problemy, takie jak kłopoty z infekcjami i złym krążeniem, które powodują, że stają się one wolniejsze. Oznacza to niewielkie pocięcie w skórze może stać się wrzodem lub poważnym zakażeniem.

Dzięki dobrej pielęgnacji stóp możesz zapobiegać takim problemom.

Jak dbać o swoje stopy

Pielęgnacja stóp jest łatwe. Najlepiej jest to zrobić w czasie kąpieli lub po przygotowaniu się do łóżka.

Dobra pielęgnacja stóp również oznacza wcześniejsze zgłoszenie się do lekarza, jeśli zauważysz problem, więc nie będzie gorzej.

Sprawdzaj stopy codziennie. dokładnie umyj i dokładnie je wysusz. Użyj lusterka ręcznego, aby je sprawdzić. Szukać pęcherzy, kawałków, pęknięć, suchej skóry, zaczerwienienia, delikatności lub ran na szczycie, pomiędzy palcami i na podeszwach.

Umieść proszek między palcami. pomaga utrzymać wilgotne obszary w suchym miejscu i zapobiega infekcji grzybiczej.

Balsam do nóg i nóg, aby zapobiec suchej, spękanej skórze. , ale nie umieszczaj jej między palcami, ponieważ może to doprowadzić do zakażeń grzybiczych.

Trzymaj paznokcie. użyj deski do usuwania plamki, a nie do strzyżenia, aby nie uszkodzić skóry.

Chroń swoje stopy. zawsze nosić buty lub kapcie, aby chronić stopy przed urazem. Nie używaj poduszki do ogrzewania lub butelki z ciepłą wodą, aby rozgrzać stóp. Można je palić, nie czując tego.

Sprawdzaj badania. podczas każdej wizyty, upewnij się, że lekarz sprawdza stopy.

Nie wolno używać środków do usuwania kukurydzy ani innych zabiegów stóp w aptekach. mogą być szkodliwe. Lekarz może leczyć problemy z stóp.

Noś buty, które pasują. i nosić skarpetki przez cały czas.