Zaburzenia endokrynologiczne: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

System endokrynny to sieć gruczołów produkujących i uwalniających hormony, które pomagają kontrolować wiele ważnych funkcji ciała, w tym zdolność organizmu do zmiany kalorii na energię, która uprawia komórki i narządy, system hormonalny wpływa na to, jak serce bije, Jak rozwija się kości i tkanki, a nawet zdolność do rodzenia dziecka, odgrywa istotną rolę w rozwoju cukrzycy, choroby tarczycy, zaburzeń wzrostu, zaburzeń seksualnych i wielu innych zaburzeń związanych z hormonem>

Gruczoły układu endokrynnego

Każdy gruczoł układu endokrynnego uwalnia specyficzne hormony do krwiobiegu. Te hormony podróżują przez krew do innych komórek i pomagają kontrolować lub koordynować wiele procesów ciała.

gruczoły endokrynne obejmują:

 • gruczoły nadnerczy: dwa gruczoły siedzące na nerkach, które uwalniają hormon kortyzol.
 • podwzgórze: część dolnego środkowego mózgu, która mówi o przysadce mózgowej, kiedy uwalnia hormony.
 • Ovaries: żeńskie narządy rozrodcze uwalniają jaja i produkują hormony płciowe.
 • Komórki jelita grubego w trzustce: komórki w trzustce kontrolują uwalnianie hormonów insuliny i glukagonu.
 • Parathyroid: cztery małe gruczoły w szyi, które odgrywają rolę w rozwoju kości.
 • gruczoł szyszynkowy: gruczoł znajdujący się w pobliżu środka mózgu, który może być powiązany ze wzorami snu.
 • przysadka: gruczoł znajdowany u podstawy mózgu za zatokami. Jest często nazywany 'gruczołem mózgowym', ponieważ wpływa na wiele innych gruczołów, zwłaszcza tarczycy. Problemy z przysadką mózgową mogą wpływać na wzrost kości, cykle menstruacyjne kobiet i uwalnianie mleka matki.
 • Testy: męskie gruczoły reprodukcyjne produkujące hormony płciowe i seksualne.
 • Thymus: gruczoł w górnej klatce piersiowej, który pomaga we wczesnym życiu rozwijać układ odpornościowy organizmu.
 • Tarczyca: gruczołowy motyl w przedniej części szyi, który kontroluje metabolizm.

Nawet najmniejszy czkawek z jedną lub większą liczbą gruczołów może wyrzucić delikatną równowagę hormonów w organizmie i prowadzić do zaburzeń endokrynologicznych lub endokrynologicznych.

Przyczyny zaburzeń endokrynologicznych

Zaburzenia endokryniczne są zwykle zgrupowane w dwie kategorie:

 • Choroba endokrynna, która powoduje, że gruczoł produkuje zbyt dużo lub zbyt mało hormonu endokrynnego, nazywanego zaburzeniem równowagi hormonalnej.
 • Choroba endokrynowa związana z rozwojem zmian (takich jak guzki lub nowotwory) w układzie endokrynologicznym, które mogą lub nie mogą wpływać na poziom hormonów.
System informowania o endokrynach pomaga kontrolować równowagę hormonów we krwi, jeśli twoje ciało ma za dużo lub za mało hormonu, system informacji zwrotnych sygnalizuje prawidłowe gruczoły lub gruczoły w celu usunięcia problemu. Może wystąpić, jeśli ten system informacji zwrotnych ma kłopoty z zachowaniem odpowiedniego poziomu hormonów we krwi lub jeśli ciało nie wyczyści ich z krwiobiegu prawidłowo.

Zwiększone lub obniżone poziomy hormonu endokrynnego mogą wynikać z:

 • Problem z systemem informacji zwrotnej hormonalnej
 • Choroba
 • Niepowodzenie gruczołu pobudzającego kolejną gruczozę do uwalniania hormonów (na przykład problem z podwzgórzem może zakłócić produkcję hormonu w przysadce mózgowej)
 • Zaburzenia genetyczne, takie jak mnogie nowotwory endokrynologiczne (MEN) lub wrodzona niedoczynność tarczycy
 • Infekcja
 • Uszkodzenie gruczołu endokrynnego
 • Nowotwór gruczołu endokrynnego

Większość nowotworów i guzów endokrynologicznych (grudek) jest niekowatym. Zwykle nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Jednakże guz lub guz na gruczołach może zakłócić produkcję hormonu gruczołu.

Rodzaje zaburzeń endokrynologicznych

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń endokrynologicznych. Cukrzyca jest najczęstszym zaburzeniem endokrynnym rozpoznanym w USA

Inne zaburzenia endokrynologiczne obejmują:

niewydolność nerek nadnercza uwalnia zbyt mało hormonu kortyzolu, a czasami aldosteronu. Objawy obejmują zmęczenie, żołądek, odwodnienie i zmiany skórne. Choroba Addisona jest rodzajem niewydolności nadnerczy.

Choroba Cushinga powoduje nadmierne wytwarzanie hormonu gruczołu przysadkowego, co może prowadzić do nadmiernego nadnercza. Podobny stan zwany syndromem cushinga może wystąpić u ludzi, zwłaszcza u dzieci, którzy przyjmują wysokie dawki leków kortykosteroidowych. / P>

Gigantyzm (akromegalia) i inne problemy z hormonem wzrostu. jeśli gruczoł przysadki wytwarza zbyt dużo hormonu wzrostu, kości dziecka i części ciała mogą narastać nienormalnie szybko, jeśli stężenie hormonu wzrostu jest za niskie, dziecko Może przestać rosnąć na wysokości.

Nadczynność tarczycy powoduje nadmierne działanie hormonu tarczycy, co prowadzi do utraty wagi, szybkiego tętna, pocenia się i nerwowości. Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba autoimmunologiczna zwana chorobą grobu.

Niedoczynność tarczycy. tarczyca nie wytwarza wystarczającego poziomu hormonu tarczycy, powodując zmęczenie, zaparcia, suchą skórę i depresję. Niedoczynność gruczołu może powodować spowolnienie rozwoju u dzieci. Niektóre rodzaje niedoczynności tarczycy są obecne podczas narodzin.

Hipopemienityzm. gruczoł przysadowy uwalnia niewielkie lub żadne hormony. Może to być spowodowane przez szereg różnych chorób. Kobiety z tym stanem mogą przestać jechać.

Wiele nowotworów endokrynologicznych I i II (MEN I i MEN II). Te rzadkie, genetyczne uwarunkowania przekazywane są przez rodziny. Powodują raka przytarczyc, nadnercza i tarczycy, co prowadzi do nadprodukcji hormonów.

Zespół policystycznych jajników (PCOS). Nadprodukcja androgenów wpływa na rozwój jaj i ich uwalnianie z żeńskich jajników. PCOS jest wiodącą przyczyną niepłodności.

Przedwczesne dojrzewanie. nieprawidłowe wczesne dojrzewanie dojrzałe, które występuje, gdy gruczoły mówią organizmowi o zbyt krótkim uwalnianiu hormonów płciowych.

Testowanie zaburzeń endokrynologicznych

Jeśli masz zaburzenia endokrynologiczne, lekarz może skierować Cię do specjalisty zwanego endokrynologiem. Endokrynolog jest specjalnie przeszkolony w problemach z układem endokrynologicznym.

Objawy zaburzenia endokrynnego różnią się znacznie i zależą od konkretnego gruczołu. Jednak większość osób cierpiących na zaburzenia endokrynologiczne skarży się na zmęczenie i osłabienie.

Badania krwi i moczu w celu sprawdzenia poziomu hormonów mogą pomóc lekarzom ustalić, czy masz zaburzenia endokrynologiczne. Można przeprowadzić badania obrazowe w celu zlokalizowania lub wskazania guza lub guza.

Leczenie zaburzeń endokrynologicznych może być skomplikowane, ponieważ zmiana jednego poziomu hormonu może wyrzucić inne. Lekarz lub specjalista może zamówić rutynowe badania krwi, aby sprawdzić, czy nie ma problemów lub ustalić, czy plan leczenia lub leczenia ma zostać dostosowany.