Jak cukrzyca prowadzi do omówienia wątków

Z biegiem czasu, wysokie stężenie cukru we krwi z cukrzycy powoduje uszkodzenie siatkówki, warstwę z tyłu oka, która przechwytuje obrazy i wysyła je jako sygnały nerwowe do mózgu. Czy retinopatia cukrzycowa rozwija się w dużej mierze w zależności od tego, jak wysokie stężenie cukru we krwi było i jak długo były powyżej docelowego zakresu. Inne rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko retinopatii cukrzycowej obejmują wysokie ciśnienie krwi, ciążę, rodzinną historię choroby, chorobę nerek, wysoki poziom cholesterolu i czy palisz.

Wczesna retinopatia

Wczesne stadia uszkodzenia siatkówki nazywane są retinopatią nieoperacyjną. Najpierw drobne naczynia krwionośne zwane kapilarami w siatkówce rozwijają osłabione obszary w murach zwane mikroekranami. Kiedy krwinki czerwone przechodzą przez te osłabione ściany, maleńkie ilości krwawień (hemorrhages) stają się widoczne, gdy siatkówka jest oglądana przez instrument o nazwie okulistycznego. Aby zobaczyć swoją siatkówkę, okulista powiększy (rozszerza) swoje źrenice (które służą jako okno z tyłu oka) i może również użyć specjalnego barwnika, aby pomóc w identyfikacji naczyń krwionośnych, które mogą przeciekać.

Płyn z krwi również ucieka, co prowadzi do żółtawych 'twardych wysięków'. Ten rodzaj uszkodzenia nie powoduje problemów ze wzrokiem, chyba że niektóre wycieki płyn znajdują się w pobliżu plamki żółtej. (Plamica jest obszarem siatkówki odpowiedzialnym za centralną wizję) okulista, specjalizujący się w leczeniu problemów z siatkówką, próbuje zatrzymać wyciek krwi przy użyciu lasera w procesie zwanym fotokoagulacją. Przy użyciu odpowiednio dobranego lasera, okulista może uszczelnić małe naczynia krwionośne, które mogą wyciekać, gdy dana osoba ma martwą i proliferacyjną retinopatię. Niedawno okuliści używali leków do iniekcji w leczeniu przecieku siatkówki.

jeśli wyciek płynu w pobliżu plamki może powodować zakłócenia widzenia. Nazywa się to obrzękiem plamki żółtej. Ponieważ retinopatia staje się bardziej nasilona, ​​części nieprawidłowych kapilar mogą zostać zamknięte. Zabija części siatkówki, że naczynia włosowate dostarczane wcześniej z krwią. Te drobne uszkodzone części siatkówki nazywane są 'wełną bawełny' i można je zobaczyć przy użyciu okulistrza.

późna retinopatia

Późniejsze stadia uszkodzenia siatkówki nazywają retinopatią proliferacyjną, ponieważ nowe delikatne naczynia krwionośne dostarczają uszkodzonych obszarów siatkówki. Te nowe naczynia krwionośne mogą przedostawać się do żelu szklistego, wypełnione żelem przed siatkówką. Z czasem tkanka bliznowa, która powstaje z krwawienia, może spowodować odwarstwienie siatkówki od ściany oka (odwarstwienie siatkówki) i utratę wzroku.

Ciężka retinopatia proliferacyjna może być leczona laserowo w celu oszczędzania wzroku. Lekarz okulistyki może zastosować bardziej agresywną terapię laserową, zwaną fotokoagulacją rozproszoną (pan-siatkówkową). Ten proces jest bardziej dokładny niż ten stosowany w lokalnym fotokoagulacji. I może wymagać bardziej indywidualnych zabiegów. Ale pozwala lekarzowi na zminimalizowanie wzrostu nowych naczyń krwionośnych w tylnej części siatkówki. Ciężka retinopatia proliferacyjna może również być leczona lekami, które spowalniają wzrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych w siatkówce. Wzrost tych naczyń jest wywoływany przez białko zwane naczyniowym czynnikiem wzrostu śródbłonka (VEGF). Leki przeciw VEGF, takie jak ranibizumab (lucentis), blokują działanie VEGF.

Leczenie laserem może nie zawsze działać w leczeniu retinopatii proliferacyjnej. Jeśli pacjent ma przerwy w siatkówce lub krwotoki, których nie można naprawić, specjaliści z siatkówki będą musieli użyć techniki chirurgicznej, aby przywrócić wizję. Ta technika chirurgiczna, zwana perełka plazmocyta, próbuje naprawić siatkówkę i zmniejszyć krwotok. Jak wiele technik chirurgicznych, ma kilka zagrożeń i jest znacznie bardziej narażone na uszkodzenie oczu niż chirurgia laserowa.

Inne problemy z oczami

Osoby cierpiące na cukrzycę są także narażone na inne problemy, takie jak zaćma i jaskra, które uszkadzają wzrok. Są również narażeni na ciężką postać jaskry zwaną jaskry neowaskularnej. Zaćma jest często powodowana przez cały okres ekspozycji na słońce, a cukrzyca przyspiesza ich powstawanie.

Poniższa tabela przedstawia główne przyczyny ślepoty u osób z cukrzycą.

Przyczyny ślepoty i sposoby jej zapobiegania

Stan Stan

Jak powoduje utratę wzroku

Środki zapobiegawcze

retinopatia cukrzycowa Uszkodzenie siatkówki, odcinek oka odpowiedzialny za przechwytywanie informacji wzrokowych
  • Kontrolowanie cukru we krwi
  • Kontrolowanie ciśnienia krwi
  • Regularne badania oka
  • Korzystanie z chirurgii laserowej wczesnym leczeniem retinopatii
jaskra Zwiększenie ciśnienia w oku, co powoduje uszkodzenie siatkówki
  • Regularne badania wzroku w celu sprawdzenia choroby
Zaćma Ukryj soczewkę, odcinek oka odpowiedzialny za skupienie światła na siatkówce
  • Ochrona oczu przed promieniowaniem jonizującym (promieniowanie rentgenowskie) i promieniowaniem UV (światło słoneczne)
  • Kontrolowanie poziomu cukru we krwi

Jeśli zauważysz problemy z wizją, powinieneś niezwłocznie szukać oceny lekarskiej przez okulistykę. Regularne badania wzroku mają na celu wykrycie jakiejkolwiek retinopatii w fazie nieproliferacji, gdzie może nadal być leczone z dużą szansą na sukces.

Jeśli retinopatia nieproliferacyjna nie zostanie wykryta i leczona wcześnie, może dojść do retinopatii proliferacyjnej. Podczas retinopatii proliferacyjnej ciało próbuje skorygować mikroekranowe. Aby zastąpić naczynia krwionośne, które pękły lub wyciekły, tworzą się nowe naczynia krwionośne. Te naczynia krwionośne są delikatne i mogą łatwo pęknąć, powodując krwawienie w środku oczu i zmętnienie wzroku. Tworzą również tkankę bliznowatą, która może ściągnąć siatkówkę i powodować, aby siatkówka odsunęła się od ściany oka.

Z agresywnym zarządzaniem stanem - utrzymując poziom cukru we krwi w docelowym zakresie i kontrolując ciśnienie krwi - a także regularne sprawdzanie wzroku, możesz zapobiec lub opóźnić ślepotę.