Jak używać indeksu glikemicznego

Niektóre potrawy mogą sprawić, że Twój poziom cukru we krwi wystrzeliwuje bardzo szybko. Że ponieważ węglowodany takie jak rafinowane cukry i chleb ułatwiają organizmowi zmianę glukozy, cukru organizmu na energię, niż powoli trawione węglowodany, jak te w warzywach i na pełnych ziarenkach, zjedz dużo tych prostych węglowodanów, a ty 'Będziesz mieć ciężki czas kontrolowania cukru we krwi, nawet z insuliną i lekami przeciwcukrzycowymi.

Indeks glikemiczny daje Ci szybki 'dobre węglowodany' z szybszych 'złych węglowodanów'. Możesz go używać, aby dostroić licznik węglowodanów i utrzymać stężenie cukru we krwi w lepszym stanie.

Jaki jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny jest liczbą. Daje Ci pojęcie o tym, jak szybko twoje ciało przekształca węglowodany w żywności w glukozę. Dwie potrawy o tej samej ilości węglowodanów mogą mieć różne liczby indeksów glikemicznych.

Im mniejsza liczba, tym mniej wpływasz na poziom cukru we krwi.

  • 55 lub mniej=niski (dobry)
  • 56-69=medium
  • 70 lub wyższy=wysoki (zły)

Poszukaj indeksu glikemicznego na etykietach opakowanych produktów spożywczych. Można także znaleźć indeksy glikemiczne dla wspólnych potraw w internecie. Uniwersytet Harvard ma jeden z ponad 100. lub poproś swojego doradcę dietetyka lub żywienia.

Żywność, która jest zbliżona do tego, w jaki sposób znajdują się w naturze, mają tendencję do niższego indeksu glikemicznego niż produkty rafinowane i przetworzone.

Indeks glikemiczny może się zmienić

Liczba ta jest punktem wyjścia na papierze. Na płycie może być inaczej, w zależności od kilku rzeczy.

Preparat tłuszcz, błonnik i kwas (taki jak sok z cytryny lub octu) obniżają indeks glikemiczny. Im dłużej gotujesz skrobie jak makaron, tym wyższy będzie ich indeks glikemiczny.

Sprężystość. indeks glikemiczny owoców, takich jak banany, wzrasta wraz z ich dojrzewaniem.

inne pokarmy zjedzone w tym samym czasie obniżają ogólny indeks glikemiczny posiłku poprzez łączenie żywności o wysokiej wartości glikemicznej z żywnością, które mają niższe.

Twój wiek, jaka jest Twoja aktywność i szybkość trawienia żywności również wpływają na reakcję organizmu na węglowodany. Jeśli u pacjenta występuje powikłanie cukrzycowe o nazwie gastroparesis, które opóźnia wypróżnianie żołądka, organizm wchłania jedzenie znacznie wolniej.

Większy obraz: obciążenie glikemiczne i dobra dieta

Indeks glikemiczny nie powinien być jedyną rzeczą, którą rozważysz przy wyborze tego, co zjeść. Fakt, że potrawa ma niski indeks glikemiczny, nie oznacza, że ​​jest to super zdrowe, lub że powinieneś jeść dużo Wciąż ważne są kalorie, witaminy i minerały.

Na przykład żetony ziemniaczane mają niższy indeks glikemiczny niż płatki owsiane i takie same jak groszek. Ale mąka owsiana i zielony groszek mają więcej składników odżywczych.

Porcje wielkości również. Tym bardziej, jakiego rodzaju węglowodany spożywacie, tym bardziej, że to one mają wpływ na poziom cukru we krwi, co mówi ciężar glikemiczny. To jest liczba, którą można zobaczyć wraz z indeksem glikemicznym w listach, uważać ją za indeks glikemiczny dla określonej ilości tej żywności.

Ładunek glikemiczny pomaga jednocześnie uwzględnić ilość i jakość węglowodanów. Mniej niż 10 jest niskie; Więcej niż 20 jest wysokie.

W diecie o niższym glikemicznym obciążenie: jeść:

  • Więcej ziaren, orzechów, roślin strączkowych, owoców, warzyw bez skrobi i innych produktów o niskim indeksie glikemicznym
  • Mniejsze produkty spożywcze o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak ziemniaki, biały ryż i biały chleb
  • Mniej z produktów cukierniczych, w tym cukierków, ciasteczek, ciastek i słodkich napojów

Nadal można jeść żywność o wysokim indeksie glikemicznym. Po prostu cieszyć się nimi w mniejszych porcjach i odpowiednio wyrównać je pożywnymi, nisko-glikemicznymi produktami spożywczymi.