Wytyczne dotyczące osób chorych na cukrzycę

Co się dzieje, gdy jesteś chora

Kiedy jesteś chory, ciało reaguje uwalniając hormony do walki z infekcją. Ale te hormony zwiększają poziom cukru we krwi, a tym samym utrudniają insulinę w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Gdy masz cukrzycę, nawet niewielka choroba może prowadzić do niebezpiecznie wysokiego stężenia cukru we krwi. Może to powodować powikłania zagrażające życiu, takie jak cukrzyca kwasica ketonowa lub stan hiperosmolarny.

Planuj z wyprzedzeniem

Pracuj z lekarzem lub lekarzem diabetologiem, aby zaplanować chorobowy dzień dla ciebie lub Twojego dziecka cierpiącego na cukrzycę. Omów swój docelowy cel cukru we krwi podczas choroby, jak dostosować dawkę insuliny i czas (jeśli pacjent przyjmuje insulinę), a także, kiedy potrzebujesz skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy. Upewnij się, że wiesz, jak często sprawdzasz poziom cukru we krwi i poziom ketonów. Zachować swój plan w wygodnym miejscu i dołączyć informacje kontaktowe w przypadku, gdy musisz skontaktować się z lekarzem w nocy lub w weekendy.

Kroki, które należy wziąć podczas choroby

Oto niektóre ogólne wytyczne dotyczące chorych:

 • Kontynuuj przyjmowanie leku na cukrzycę, nawet jeśli wymioty i problemy z jedzeniem lub piciem. Twój poziom cukru we krwi może nadal rosnąć z powodu Twojej choroby. Jeśli nie możesz przyjmować leków, zadzwoń do lekarza i skontaktuj się z lekarzem i skontaktuj się z lekarzem, jeśli chcesz dostosować dawkę insuliny lub inne leki.
 • Spróbuj zjeść typowe typy i ilości jedzenia oraz pić dodatkowe płyny. Zapytaj lekarza, jak często i ile powinieneś jeść i pić podczas chorych.
  • Jeśli poziom cukru we krwi jest wyższy niż poziom cukru we krwi, lekarz zaleca, na przykład, 240 mg / dl, wypić dodatkowe płyny, które nie zawierają cukru, takiego jak woda lub bezcukrowa cola.
  • Jeśli nie możesz jeść w regularnej diecie, ogólne wytyczne powinny spróbować jeść lub pić 50 g (g) węglowodanów co 3-4 godziny. Lekarz może zaproponować więcej lub mniej węglowodanów. Niektóre pomysły to bulion, sok, zupa, krakersy, żelatyna i jabłka.
 • Sprawdzaj poziom cukru we krwi co najmniej co 3-4 godziny lub częściej, jeśli szybko rośnie, nawet w nocy. Jeśli lekarz zaleci przyjęcie dodatkowej dawki insuliny w celu uzyskania wysokiego poziomu cukru we krwi, weź odpowiednią ilość. Jeśli pacjent przyjmuje insulinę i lekarz nie zaleci przyjmowania konkretnej ilości dodatkowej insuliny, zadzwoń do niego w celu uzyskania porady.
 • jeśli pacjent przyjmuje insulinę, wykonaj test na obecność ketonów, zwłaszcza gdy masz wysoki poziom cukru we krwi.
 • Często waż siebie i sprawdź temperaturę, szybkość oddychania i impuls. W przypadku utraty wagi, a także temperatury, oddechu i tętna wzrasta, skontaktuj się z lekarzem. Może się pogorszyć.
 • Nie należy przyjmować żadnych leków bez recepty bez konsultacji z lekarzem. Wiele leków bez recepty wpływa na poziom cukru we krwi.

Kiedy zadzwonić do lekarza

Mniejsze choroby u osób z cukrzycą - zwłaszcza u dzieci z cukrzycą typu 1 - mogą prowadzić do bardzo wysokiego poziomu cukru we krwi i możliwych sytuacjach awaryjnych. Gdy dzieci są chore, uważaj na nich uważnie, czy potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej. Zadzwoń lub innych służb ratunkowych , jeśli Ty lub Twoje dziecko ma:

 • objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA), takie jak ból w jamie brzusznej, wymioty, szybki oddech, zapach owocowy lub ciężka senność.
 • objawy odwodnienia, takie jak suchość w ustach i bardzo żółte lub ciemne mocz. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci i może być spowodowane wymiotami i biegunką.
 • Ciągle się utrzymuje wysoki poziom cukru we krwi

Nie zawsze trzeba skontaktować się z lekarzem po każdym wystąpieniu cukrzycy lub u dziecka z łagodną chorobą, na przykład przeziębieniem. Ale warto zadzwonić po poradę, kiedy jesteś chora i:

 • Poziom cukru we krwi jest wyższy niż poziom ustalony przez lekarza, na przykład 240 mg / dl w przypadku dwóch lub więcej odczytów.
 • Masz mniejsze lub duże ilości ketonów w moczu lub na wysokim poziomie ketonów we krwi (na przykład powyżej 0,6 mmol / l).
 • Nadal masz gorączkę i nie czujesz się lepiej po kilku dniach.
 • Wymioty lub biegunka dłużej niż 6 godzin.

Kiedy zachorujesz, zapisz lekarstwa, które pacjent przyjmuje i czy zmieniłeś dawkowanie leków na cukrzycę w oparciu o plan choroby. Zauważ, że zmiany temperatury ciała, waga, poziom cukru we krwi i ketonów. Mieć te informacje z Tobą, gdy rozmawiasz z lekarzem.