Depresja oporna na leczenie: leczenie stymulacją nerwu błędnego

Stymulacja nerwu błędnego (VNS) jest zabiegiem chirurgicznym, który może być stosowany w leczeniu osób z depresją oporną na leczenie. Urządzenie przypominające stymulator, wszczepione w ciało, jest przymocowane do stymulującego drutu, który jest gwintowany wzdłuż nerwu zwanego nerwem nerwowym. Nerw nerwowy przesuwa kark do mózgu, gdzie łączy się z obszarami, które uważają za zaangażowane w regulowanie nastroju. Po wszczepieniu, urządzenie dostarcza regularne impulsy elektryczne do nerwu błędnego.

Jak działa pobudzenie nerwu błędnego

Podczas chirurgii chirurgii chirurg implantuje małe urządzenie zasilane baterią - o wielkości srebra dolara - w klatce piersiowej. To działa jak rozrusznik serca. Po lewej stronie szyi wykonuje się inną nacięcie, a cienki drut (umieszczony tuż pod skórą) biegnie od urządzenia do dużego nerwu błędnego w szyi. Urządzenie wysyła impulsy elektryczne do nerwu, które przenosi je do mózgu

Ze względu na to, że lekarze nie rozumieją całkowicie, te impulsy elektryczne przenoszone przez nerw wiregowy do mózgu mogą złagodzić objawy depresji, impulsy mogą wpływać na sposób, w jaki komórki obwodów nerwowych transmitują sygnały w obszarach mózgu, które mają wpływ na nastrój , Jednak zwykle trwa kilka miesięcy, zanim wystąpią efekty.

Jeśli jest to konieczne, lekarz może zmienić ustawienia urządzenia (zasadniczo zmieniając dawkę) w biurze za pomocą różdżki programującej, zazwyczaj urządzenie jest wyłączane w regularnych odstępach czasu. Wyłączając specjalny magnes.

Badanie wpływu VNS na osoby z depresją oporną na leczenie było na ogół pozytywne. Badanie w psychiatrii biologicznej w 2005 r. Porównało 124 osoby, które otrzymały zwykłe leczenie do 205 osób, które otrzymały zwykłe leczenie plus VNS. Po roku leczenia grupa leczenia skojarzonego wykazała większą poprawę niż zwykła grupa leczona. Znaczna poprawa odnotowano u 27\% pacjentów, którzy otrzymywali VNS vs 13\%, co nie. VNS nie jest szybkim leczeniem depresji. Badania wykazują, że średnio może trwać do 9 miesięcy w celu uzyskania odpowiedzi na leczenie.

Ryzyko i skutki uboczne VNS

Możliwe działania niepożądane przez VNS obejmują chwilową chrypkę, kaszel i duszność. Większość z tych działań niepożądanych występuje tylko w ciągu 30 sekund, gdy stymulator jest włączony. Jak każda operacja, procedura implantacji stwarza pewne zagrożenia, w tym infekcję. Jak w przypadku rozruszników serca, w końcu trzeba będzie przeprowadzić operację, aby wymieniać baterię podczas jej zużywania. Ponadto, choć rzadko, uszkodzenie urządzenia lub przewody mogą wymagać dodatkowej operacji przed wymianą baterii.

Ponieważ urządzenie VNS może ingerować w mammogramy, może być wymagane specjalne ustawienie, aby uzyskać jak najlepszy obraz. Niektóre procedury medyczne, takie jak defibrylacja serca lub ultrasonograf, mogą uszkodzić urządzenie VNS. Ponadto przed wykonaniem skanowania MRI konieczne może być podjęcie szczególnych środków ostrożności, więc upewnij się, że lekarz wie.

Nawet jeśli pacjent jest leczony produktem VNS, prawdopodobnie będzie również kontynuować inne leczenie depresji, takie jak leki depresyjne i terapia.