Zrozumienie podstaw zaburzenia afektywnego sezonowego

Co to jest zaburzenie afektywne sezonowe?

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) jest skrajną formą 'zimowego bluesa', która występuje w tym samym czasie każdego roku, co powoduje letarg i złagodzenie normalnego funkcjonowania. Dopiero niedawno uznano za specyficzne zaburzenie, ale od 1982 roku wiele się o tym dowiedziało i jak go traktować. Osoby cierpiące na SAD poddawane są skrajnym zmianom nastroju, które zmieniają się wraz z porami roku, jakby zostały rozdzielone między 'letnią osobą' a 'zimą'.

Chociaż w lecie może wystąpić inny rodzaj SAD, najpowszechniejsza forma ('depresja zimna') zaczyna się stopniowo pod koniec sierpnia lub we wczesnym wrześniu i trwa do marszu lub wczesnego miesiąca, kiedy objawy zaczną się rozpraszać. Że zmarły sen zmarł o cztery godziny na dobę i osiągnął więcej niż 20 kilogramów, starając się 'zimować' zimę. Badania sugerują, że SAD może dotyczyć każdego roku 11 milionów osób w Stanach Zjednoczonych, a dodatkowe 25 milionów cierpi na łagodniejszą formę, która nazywa się zimą bluesa. Czterokrotnie więcej kobiet cierpi na SAD jako mężczyzn i ma tendencję do biegania w rodzinach.

Jak można by oczekiwać, położenie geograficzne odgrywa największą rolę w podatności na SAD; Im bliżej znajduje się jeden z biegunów, tym większa jest częstość występowania. Ludzie w Kanadzie lub północy Stanów Zjednoczonych są ośmiokrotnie bardziej narażeni na SAD niż osoby żyjące w słonecznych, bardziej umiarkowanych obszarach, takich jak florida czy meksyka.

SAD zwykle zaczyna się u osób w wieku 20 lat, a ryzyko jego rozwoju maleje wraz z wiekiem.

Co powoduje sezonową chorobę afektywną?

Naukowcy wciąż nie zgadzają się z dokładną przyczyną SAD i sugerują, że może mieć więcej niż jedną przyczynę. Obecnie najprawdopodobniej objaśnia się nieprawidłowości w szlakach mózgu, które wykorzystują neuroprzekaźniki (chemikalia), takie jak serotonina. W krótkich dniach zimy serotonina może działać mniej skutecznie w kluczowych częściach mózgu, które regulują nastrój. Ponadto, SAD wywołuje niewłaściwe światło na zewnątrz i pogarsza stres. Dziedziczenie może również odgrywać rolę.

Niektórzy badacze uważają, że brak światła słonecznego zakłóca rytmy okołodobowe, które regulują wewnętrzny zegar Twojego ciała.

Dla dzieci, początek upadku SAD przychodzi w momencie rozpoczęcia nauki, a trudne jest wyodrębnienie SAD z innych możliwych przyczyn zmian nastroju. SAD należy traktować jako przyczynę zmian nastroju u dzieci.