Prozac: pro i con

2 czerwca 2000 r. - 'Wyglądam tak okropnie, boję się wyjeżdżać z domu!' Maura, wdzięczna 39-letnia kobieta, była moim psychoterapeutką od około roku, kiedy Zaczęła rozwijać dziwne, trzepoczące tiki wokół jej oczu, tiki ostatecznie zaczęły obejmować mimowolne ruchy do żucia i drganie jej warg, język wbijał się w nią i nie do opanowania, nosiła okulary i szaliki, aby ukryć ruchy zniekształcające.

Co się stało z maura nazywa się 'dyskretną dyskinezą' i jest jednym z najbardziej niepokojących efektów ubocznych wielu leków psychiatrycznych przepisanych w Stanach Zjednoczonych, w tym lekarz pierwszego kontaktu prozac maura, który postawił ją na prozac dwa lata wcześniej Bo poczuła się niespokojna i płaczna, gdy tylko jeździła autostradą, a rok później stała się moim pacjentem psychoterapeutycznym, a po pomyślnym zakończeniu terapii zaczęliśmy odstawać jej receptę na prozac.

Mimo to, co zaczęło się jako łagodne tiki twarzy, stały się niekontrolowanymi objawami, które ograniczały maura do jej domu. Trzydzieści miesięcy trwało to, że najgorsze z tych zdeformowanych tików zaczęło ustępować. Ona nadal drgnie wokół jej warg.

Lekarze widzą efekty uboczne z prozacem, wskazując na wiele utraty kontroli motoryki: tiki, skurcze, skurcze mięśni, unieruchomienie zmęczenia i drżenie. Podczas gdy ten lek jest sprzedawany jako panaceum, a ogólne wrażenie opinii publicznej polega na tym, że przynosi tylko przypadkowe efekty uboczne, informacje o oficjalnych produktach firmy eli lilly i co. (Producenci prozacu) potwierdzają, że drżenie występuje w 10\% przypadków U pacjentów z prozacem (każdy efekt uboczny występujący u 1\% pacjentów jest uznawany za 'częsty' przez przemysł farmaceutyczny).

Ponad 28 milionów osób wzięło prozak i inne leki przeciwdepresyjne, takie jak zoloft, paxil i luvox, co powoduje zwiększenie stężenia serotoniny, chemicznego przekaźnika w ciele związanego z nastrojem, między innymi. Z czego około 70\% otrzymują recepty od psychiatrów przeszkolonych w diagnozowaniu i leczeniu depresji, ale od lekarzy podstawowej opieki, którzy często nie mają ani czasu, ani wiedzy, aby w pełni ocenić swoich pacjentów 'zdrowie psychiczne i doradzanie im o różnych terapiach' Lekarze-pielęgniarki nie są zadowoleni z tego stanu rzeczy, ale są uzależnieni od ubezpieczycieli zdrowotnych, którzy nie kierują pacjentów do specjalistów.

Model 'jeśli przygnębiony, a następnie prozac' stawia miliony ludzi niepotrzebnie narażonych na poważne efekty uboczne. Najbardziej niebezpiecznym z nich jest 'nadmierna reakcja' związana z przymusowymi myślami o samobójstwie i przemocy. Ryzyko myśli myśli o charakterze samobójczym, które występuje w około 1\% do 3\% pacjentów, w związku z tym alarmowało niemieckiego odpowiednika administracji żywności i leków w Stanach Zjednoczonych, że w eli lilly i co najmniej oficjalnych informacjach o prozacu w Niemczech pojawia się ostrzeżenie.

Myśli samobójcze i utrata kontroli motoryki nie są jedynymi skutkami ubocznymi tych leków przeciwdepresyjnych. Inne to:

  • Ciężkie wycofanie. Może trwać kilka miesięcy, aby odstawić się z leków przeciwdepresyjnych, takich jak paxil, bez żadnych objawów, takich jak zawroty głowy, lęki i równoważenie trudności.
  • Znaczne przyrost masy ciała, często po początkowym odchudzaniu.
  • Utrata skuteczności. Prozac, na przykład, zużywa około jednej trzeciej pacjentów w ciągu roku.
  • Zaburzenia seksualne, zgłaszane od aż 30\% do 60\% pacjentów.

Te ważne obawy są ograniczone przez producenta prozac, eli lilly i co więcej, opublikowane zagrożenia opierają się na krótkoterminowych badaniach. Nikt naprawdę nie rozumie, jak normalne funkcjonowanie mózgu może zaburzać działanie leków przeciwdepresyjnych typu prozac W pewnym niepokojącym badaniu, opublikowanym w marcu 2000 r. Badań nad mózgiem , prozac i zoloft mogą być toksyczne wobec samych komórek, które kierują do mózgu.

Czy to oznacza, że ​​nikt nie powinien przyjmować tych leków przeciwdepresyjnych? Nie zdecydowanie. Nadal przepisuję prozac i podobne leki dla pacjentów w mojej praktyce. Widziałem z jednej strony korzyści, jakie oferują, ale jakikolwiek lek, który może mieć również poważną krzywdę, powinien być przepisywany tylko przez ekspertów, a następnie tylko z powściągliwości i starannego monitorowania.

Pacjenci powinni mieć umiarkowane lub ciężkie objawy depresyjne, które mają wpływ na ich sytuację, gdy są narażone na ryzyko rzeczywistych szkód - utratę pracy lub związku, lub zaniechanie ważnego celu - zanim rozważą rozpoczęcie stosowania leków przeciwdepresyjnych. Nawet wtedy, leki te powinny być stosowane w połączeniu z innymi rodzajami leczenia, takimi jak psychoterapia, leczenie parami lub programy 12-krokowe w celu ostatecznego zmniejszenia długoterminowej zależności od narkotyków.

Jeśli lekarz zaleci leki przeciwdepresyjne, poproś o skierowanie do psychologa lub psychiatrę o drugą opinię. Należy rozpocząć przyjmowanie narkotyku, nie wolno po prostu odświeżyć recepty przez telefon, usiąść z lekarzem co sześć miesięcy, aby ponownie ocenić sytuację. Zadaj pytania: czy nadal potrzebujesz tego? Czy możesz obniżyć dawkę?

Ponieważ maura nauczył się ciężko, te leki przeciwdepresyjne nie są odpowiednie dla wszystkich. Nie zaakceptuj ryzyka, które mogą stanowić niewielkie.

Joseph glenmullen, MD, instruktor kliniczny w psychiatrii w szkole medycznej w Harvardzie, jest w służbie uniwersyteckich uniwersytetów Harvarda i ma prywatną praktykę na placu harvarda. Jest autorem 'rezonu Prozac': przezwyciężanie niebezpieczeństw związanych z prozacem, zoloftem, paxilem i innymi lekami przeciwdepresyjnymi z bezpiecznymi, skutecznymi alternatywami.

Niebezpieczny 'luz'

Przez frederic quitkin, MD

2 czerwca 2000 r. - w niewłaściwych rękach najstraszniejsza liczba horrorów na świecie może być referencją lekarską - przewodnik narkotyków i interakcji leków stwierdzanych w każdym Gabinet Lekarza. Mogę wziąć dowolny powszechnie przepisywany lek, wymienić listę możliwych działań niepożądanych i przestraszyć każdego pacjenta przed przyjęciem go.

Bez względu na dobroczynność i czas testowania leku, będą miały efekty uboczne. Jeśli wziąć pod uwagę te efekty uboczne poza kontekstem, bez odpowiedniego tła, możesz być przekonany, że lek niszczy cię, a nie pomoże. Możesz więc zrezygnować z leków alergicznych, które pozwalają wykraczać poza latem, beta-bloker, który pomaga kontrolować niewydolność serca lub leki, które pomagają ustabilizować cukrzycę - wszystko to opiera się na 'efektach ubocznych panika'.

Dźwięk dalekosiężny? nie całkiem. W związku z nadmierną reklamą dotyczącą skutków ubocznych leków przeciwdepresyjnych, które pojawiły się w nowej książce joseph glenmullen rezonansu Prozac, boję się, że taka panika uderzy tysiące ludzi, których codzienne życie jest niezmiernie lepsze dzięki przepisywanej recepturze Leki przeciwdepresyjne, które uważane są za regulujące poziomy mózgu chemicznej serotoniny w organizmie. Te leki powszechnie znane pod nazwami handlowymi, takie jak prozac, zoloft i paxil zostały starannie zbadane i ściśle uregulowane, ale nie wiadomo Aby przeczytać książkę ze strony Harvard psychiatrist glenmullen, MD, która maluje zniekształcony obraz psychiatrycznego dzikiego zachodu, w którym cokolwiek przebiega przy przepisywaniu tych leków przeciwdepresyjnych.

Mój kolega z Yale, Harvey Ruben, MD, opowiada historię młodego człowieka, który przyszedł do niego i powiedział: 'Musiałem zatrzymać mój prozac'. Dlaczego został zapytany, kiedy czuł się o wiele lepiej Odkąd był na tym? 'Mój narzeczony mówi, że wygra' ożenić się z mną, jeśli nie odejdę prozac 'boi się, że ją zabiję'. Obawy kobiet nie były oparte na jego zachowaniu, ale opowiadaniach, które podniosła w mediach o ekstremalnych (i rzadkich) skutkach ubocznych, takich jak problemy neurologiczne, utrata funkcji seksualnych i psychozy, na podstawie takich raportów, Młody człowiek musiał wybrać: narzeczonego lub zdrowia psychicznego.

Ta historia ilustruje niebezpieczeństwa związane z książką, taką jak reakcja prozacowa. wymaga indywidualnych przypadków znanych, ale rzadkich skutków ubocznych - drżenia i przyrost masy ciała, a także psychozy i zaburzenia seksualne - i ciosy Nie proporcjonalnie. Tak, skutki uboczne powinny dotyczyć zarówno pacjenta, jak i lekarza, ale muszą być umieszczone w odpowiednim kontekście. Zamiast tego, glenmullen wyolbrzymia ryzyko. Rzeczywiście niektórzy badacze, których prace cytowane w książce, np. Anthony rothschild z MD, ostrzegają, że książka źle reprezentuje ich pracę.

Rezonans Prozac i towarzyszący temu lek przeciwdepresyjny 'chorus of doom' mogą niepotrzebnie przerażać pacjentów, dla których leki przeciwdepresyjne były wybawieniem. Gorsze, mogą zrezygnować z leczenia - ryzykując znacznie poważne problemy osobiste, emocjonalne i medyczne, niż są to stosunkowo niewielkie możliwości wystąpienia działań niepożądanych.

Część problemu polega na tym, że leki przeciwdepresyjne objawy występują po przyjęciu przez pacjenta prozaku i nazwaniu go efektem ubocznym. Ale często nie możemy wiedzieć, czy objawy były spowodowane przez narkotyk, czy nie. Samobójstwo: badania wykazały, że 15\% osób z nieudaną próbą leczenia depresji klinicznej popełni samobójstwo w swoim życiu - prozac lub prozac. Nic dziwnego, że glenmullen znalazł garstkę osób, które rozważały lub usiłowały popełnić samobójstwo podczas prozacu. To po prostu pokazuje, że mamy do czynienia z grupą osób bardzo chorych i którzy mogą próbować samobójstwa, niezależnie od tego, jakie leczenie są podawane.

Lekarze przeciwdepresyjni wskazują również na niewielki zakres badań, które mówią, że korzyści, jakie pacjenci doświadczają w przypadku leków przeciwdepresyjnych, nie są większe niż te, które mogą przyjmować placebo lub inne rodzaje terapii. To jest hogwash. Około 60\% do 70\% badań wykazuje, że leki przeciwdepresyjne przewyższają placebo w zmniejszaniu i leczeniu depresji. Prawdopodobieństwo takiego wyniku 'wypadku' jest oddalone.

Czy istnieją leki przeciwdepresyjne? Oczywiście robią to i muszą być traktowani poważnie. Niektórzy lekarze przepisują leki przeciwdepresyjne bez ostrożnej diagnozy i oceny stanu pacjenta, niestety jest to prawdą, a jednak ta nieostrożność nie jest częstym zjawiskiem, a lepiej jest naprawiana przez ciągłe kształcenie lekarzy.

Książka, w której omówiono odpowiedzialne użycie leków przeciwdepresyjnych nie stanowiłby zagrożenia - byłoby to usługa publiczna, ale coś nazywało się środkami ostrożności Prozac nie leciała z półki jak Prozac Przekręt . Za jaką cenę? Ja jestem głęboko zaniepokojony, że w wyniku tej przecenionej książki osoby z poważną depresją mogą odrzucić leczenie, które rozpaczliwie potrzebują.

Frederic Quitkin, MD, jest profesorem psychiatrii klinicznej w columbia uniwersyteckiej uczelni lekarzy i chirurgów oraz dyrektorem służby oceny depresji nowego instytutu psychiatrycznego stanu w stanie York w columbia presbyterian medical center.