10 pytań, aby zapytać lekarza o depresję oporną na leczenie

1. Jak zdefiniować i zdiagnozować oporną depresję?

Lekarze mają różne wyobrażenia na temat tego, co oznacza 'odporność na leczenie'. Dla większości oznacza to, że nie czułem się lepiej po próbie przynajmniej dwóch leków przeciwdepresyjnych z różnych grup, przez długi czas - około ośmiu tygodni w odpowiedniej dawce. Dowiedz się, jak lekarz ocenia warunek i co to oznacza dla Ciebie i Twojego leczenia.

2. Ile masz doświadczenia w leczeniu depresji opornej na leczenie?

Jeśli masz depresję oporną na leczenie, musisz zobaczyć eksperta - na przykład psychiatrę, która pomagała innym osobom z przewlekłą depresją. Można też znaleźć terapeuta behawioralny, na przykład psychologa lub pracownika socjalnego, który pracował z osobami cierpiącymi na depresję oporną na leczenie.

3. Dlaczego moje depresje są trudne w leczeniu?

Skonsultuj się z lekarzem, czy może być powodem, dla którego terapie nie pomogły - przy dawce zbyt niskiej lub zbyt krótko, aby zaobserwować efekt, przyjąłeś wcześniej lekarstwa, masz inne choroby (np. Niedoczynność tarczycy) lub dodatkowy problem psychiatryczny (taki jak alkoholizm lub nadużywanie narkotyków lub zaburzenie lękowe), które mogłyby zakłócić leczenie depresji.Należy pamiętać, że większość leków przeciwdepresyjnych trwa od sześciu do ośmiu tygodni w celu uzyskania efektu. Zrobić, aby pomóc sobie podczas leczenia.

4. Czy różne leki pomogą w opornej depresji?

Mimo, że leki, które próbowałeś, mogły nie działać dla Ciebie, zawsze istnieją inne możliwości. Inne leki - czasami w różnych dawkach lub kombinacjach lub stosowane w leczeniu innych stanów - mogą pomóc w opornej depresji Skonsultuj się z lekarzem i zapytaj o potencjalne działania niepożądane.

5. Jakie są inne możliwości leczenia depresji opornej na leczenie?

Dowiedz się, jak lekarz pomaga osobom z depresją oporną na leczenie. Można mówić o terapii, takiej jak poznawcza terapia behawioralna? Czy terapia pobudzająca mózg może pomóc złagodzić objawy depresji? Terapia stymulacja mózgu obejmuje terapię elektrokonwulsacyjną (ECT), stymulację magnetyczną przezskórną (TMS), stymulację nerwu błędnego (VNS) i magnetyczną terapię (MST). Dobrze zrozumieć, co podejść do Twojego lekarza.

6. Jak możemy uczynić mój plan leczenia tak prostym jak to możliwe?

Prosty sposób leczenia jest łatwiejszy. Więc jeśli jesteś zmieszany z tym, co lekarz chce zrobić, zadaj pytania, na przykład o jakiej porze dnia powinieneś wziąć swoje leki? Czy harmonogram ma sens dla Twojego stylu życia? Musisz zabrać lek na Pełny lub pusty żołądek? Pamiętaj, że koszty - i ubezpieczenie - mogą mieć wpływ na określone leki sugerowane przez lekarza.

7. Czy jakieś stany chorobowe lub leki wpływają na moją depresję lub ingerują w moje leczenie?

Wiele problemów zdrowotnych - takich jak choroby serca, raka, problemy z tarczycą i nadużywanie substancji - może powodować lub nasilać objawy depresji. Niektóre leki mogą wpływać na skuteczność Twoich leków przeciwdepresyjnych. Upewnij się, że lekarz zna całą historię swojej choroby i wszystkie inne leki, w tym suplementy i witaminy.

8. Powinienem rozważyć eksperymentalne zabiegi?

Jeśli standardowe terapie nie były skuteczne, możesz rozważyć zapisanie się do prób klinicznych terapii eksperymentalnej, czyli podejść lub leków badanych w badaniach klinicznych, ale jeszcze nie zatwierdzonych przez FDA jako leczenie depresyjne. Może być dobrym kandydatem na badania kliniczne. Informacje na temat badań dotyczących leczenia depresji można znaleźć na stronie www.clinicaltrials.gov.

9. Jakie zmiany muszę zrobić w moim stylu życia?

Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić samodzielnie, aby wspierać leczenie i potencjalnie złagodzić objawy. Poproś swojego lekarza o zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, nawyków snu i diety.

10. Co należy zrobić w nagłych wypadkach?

Ty i Twój lekarz powinni mieć wyraźny plan kryzysów. Jeśli kiedykolwiek będziesz narażony na krzywdy lub innych, ty i twoja rodzina musisz wiedzieć, jakie kroki należy podjąć.