Wycofywanie się z leków przeciwdepresyjnych: objawy, przyczyny, leczenie

Lekarz przepisywał lek przeciwdepresyjny, aby zwiększyć nastrój lub złagodzić niepokój. Ale, jak tylko poczujesz się lepiej, możesz założyć, że nie potrzebujesz już leku. Więc przestań się tym bawiać.

I nagle masz ochotę na grypę lub bażant żołądkowy, a może ciężko jest myśleć i mieć niepokojące myśli.

Prawdopodobnie masz objawy odstawienia.

Kiedy leki przeciwdepresyjne wpływające na serotoninę chemiczną mózgu nagle się zatrzymują, ciało może reagować na fizyczne i emocjonalne objawy spowodowane nagłym brakiem podwyższenia poziomu serotoniny, które występują podczas stosowania leku przeciwdepresyjnego. Te objawy nie są technicznie takie same jak fizyczne 'wycofanie' z leku. Fizjologiczne wycofanie dzieje się, gdy ktoś bierze lek, który może być uzależniający. Prowadzi to do głodu i poszukiwań narkotyków. Leki przeciwdepresyjne nie są uzależniające ani tworzą nawyków. W przeciwieństwie do wycofywania leków, działania antydepresyjne nie są związane z uzależnieniem, ale mogą odzwierciedlać skutki fizjologiczne zatrzymania się leku, tak jak kiedy ktoś z cukrzycą zatrzyma insulinę. Około jednej piątej osób, które przyjmują leki przeciwdepresyjne przez okres sześciu lub więcej tygodni, mogą wystąpić objawy odstawienia, jeśli nagle przestaną przyjmować lek. Zwężenie leku stopniowo pod kontrolą lekarza może pomóc uniknąć lub zminimalizować objawy. Jednakże nadal jest możliwe u tych, którzy zmniejszają dawkę zbyt szybko, a czasem nawet powoli odejść od leku

Lekarz może zdiagnozować objawy odstawienia leków przeciwdepresyjnych, jeśli:

 • Nagle pojawiają się objawy dni po zatrzymaniu leku przeciwdepresyjnego
 • Objawy szybko ustępują po ponownym użyciu leku przeciwdepresyjnego

Co powoduje zespół odstawiający lek przeciwdepresyjny?

Naukowcy nie są pewni, dlaczego niektórzy rozwinęli zespół antydepresyjnego odstawienia, podczas gdy inni nie.

Leki przeciwdepresyjne wspomagają przywrócenie prawidłowej funkcji naturalnie występujących substancji regulujących nastrój w mózgu, zwanych neuroprzekaźnikami, w tym serotoniny i norepinefryny. Niektórzy eksperci ds. Zdrowia psychicznego przypominają, że nagłe zatrzymanie leku przeciwdepresyjnego po prostu nie daje czasu mózgu na dostosowanie się do szybkich zmian.

Najtrudniejsze leki przeciwdepresyjne

Wszystkie leki depresyjne mogą potencjalnie prowadzić do objawów odstawienia, ale niektóre są o wiele bardziej prawdopodobne niż inne. W rzeczywistości, etykiety antydepresyjne często ostrzegają, że zbyt szybkie podawanie leków może prowadzić do uciążliwych objawów. Jednak objawy przerwania leczenia są bardziej prawdopodobne w przypadku leków przeciwdepresyjnych, które pozostają w organizmie przez krótszy okres czasu, zwłaszcza tych, które wpływają zarówno na serotoninę, jak i norepinefrynę, takie jak effexor (wenlafaksyna) i cymbalta (duloksetyna). Inne krótkodziałające leki wpływające głównie na serotoninę obejmują:

 • Celeksa (citalopram)
 • Leksapro (escitalopram)
 • Paksil (paroksetyna)
 • Zoloft (sertralina)

Wycofanie jest mniej powszechne w przypadku leków, które wymagają dłuższego czasu, aby ciało się wyczyściło, takie jak prozac (fluoksetyna) lub trintellix (wortoksetyna). Jednak dłużej działające leki przeciwdepresyjne mogą wciąż powodować objawy odstawienia.

Objawy odstawienia zgłaszano także u osób, które przestają stosować starsze leki przeciwdepresyjne, w tym tricykliczne i inhibitory oksydazy monoaminowej (MAO).

Objawy odstawienia leków przeciwdepresyjnych

Objawy wycofania leku przeciwdepresyjnego zależą od konkretnego leku, którego podano

Objawy najczęściej występują w ciągu trzech dni po odstawieniu leku przeciwdepresyjnego. Są one zwykle łagodne i uciekają w ciągu około dwóch tygodni. Objawy mogą obejmować:

 • niepokój
 • Depresja i wahania nastroju
 • Zawroty głowy i problemy równowagi, być może zawroty głowy
 • Odczucia wstrząsów elektrycznych
 • Zmęczenie
 • Objawy grypowe
 • Ból głowy
 • Utrata koordynacji
 • Skurcze mięśniowe
 • Nudności
 • koszmary nocne
 • Wzniesienia
 • Problem ze snem
 • Wymioty

W rzadkich przypadkach odstawienie leków przeciwdepresyjnych może powodować mania. Niektóre starsze typy leków przeciwdepresyjnych zwanych MAO mogą prowadzić do zamieszania i objawów psychotycznych.

Jak skutecznie zapobiegać depresji

Jeśli myślisz o przerwaniu leczenia przeciwdepresyjnego, skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby omówić ryzyko i zalety przerwania leczenia. Nigdy nie przestań 'zimny indyk'. W wielu przypadkach najlepszym sposobem na zaprzestanie przyjmowania większości leków przeciwdepresyjnych jest powolne odcięcie dawki pod kierunkiem lekarza. Nazywa się to zwężeniem. Zwężenie pomaga mózgowi dostosować się do zmian chemicznych i może pomóc w zapobieganiu objawom odstawienia. Lekarz poinformuje Cię, jak obniżyć dawkę w ciągu kilku dni. Nigdy nie próbuj tego samemu.

Czasami lekarze mogą przepisywać leki pomagające w leczeniu objawów odstawienia, takich jak nudności lub bezsenność. Mogą też zalecać przechodzenie od krótko- do długo działającego leku przeciwdepresyjnego w celu ułatwienia przejścia z leku na depresję.

Objawy odstawienia zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni. Ale jeśli masz bardzo poważne objawy odwykowe, lekarz może zalecić inne leki, aby je uwolnić.