Co się dzieje w leczeniu depresji?

Depresja jest poważną chorobą i nie ma jednego sposobu na leczenie. Różne osoby są dotknięte inaczej warunkami. Ale jeśli potrzebujesz pomocy, istnieją pewne rzeczy, których można oczekiwać od leczenia.

Jak rozpoczyna się leczenie

Jeśli uważasz, że jesteś przygnębiony, skontaktuj się z lekarzem. Może to być lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista od zdrowia psychicznego.

Zaczną się od pytania, pytając o to, jak się czujesz. Są one zaprojektowane, aby pomóc zrozumieć, czy masz objawy depresji, inny stan zdrowia psychicznego, czy problem może mieć przyczynę fizyczną. Na przykład możesz poprosić o pobranie próbki krwi, aby lekarze szukać objawów tarczycy, co może powodować depresję.

Jeśli lekarz uważa, że ​​jesteś depresyjny, pierwsze leczenie zależy od tego, co lekarz uważa, że ​​trwa.

 • Lekarz może przepisać lek przeciwdepresyjny. To leki przeznaczone do złagodzenia objawów depresji, dostosowując się do tego, jak niektóre substancje chemiczne w mózgu wpływają na układy mózgu, które kontrolują Twój nastrój.
 • Twój lekarz może skierować Cię do specjalisty ds. Zdrowia psychicznego. To może być psychiatrą, psychologiem lub innym rodzajem doradcy. Porozmawiają z Tobą o swoich problemach i uczuciach i dowiedzą się, jak je rozwiązać. To jest psychoterapia lub 'talk terapia'.
 • Najprawdopodobniej Twój zabieg będzie obejmował kombinację tych dwóch.

leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne mogą pomóc poczuć się lepiej. Naukowcy wierzą, że działają pomagając obwodom mózgu, które regulują pracę nastroju bardziej efektywnie. Najczęstsze rodzaje leków przeciwdepresyjnych działają zwiększając poziom serotoniny w mózgu. Serotonina pomaga przekazywać wiadomości z jednego obszaru obszaru mózgu do innego. Jeśli masz leki przeciwdepresyjne, może trwać od 2 do 4 tygodni, aby lek zaczął wytwarzać widoczny efekt. Lekarz najprawdopodobniej będzie chciał zażywać narkotyków przez co najmniej kilka miesięcy, a może nawet do roku.

Lekarze zwykle zaczynają leki zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRis), ponieważ mają one najmniejsze efekty uboczne. Nadal, z jakimkolwiek lekiem przeciwdepresyjnym, możesz doświadczyć:

 • nudności
 • Nerwowość lub problemy ze snem
 • Suche usta
 • niepokój
 • Biegunkę lub zaparcia
 • senność
 • Zawroty głowy, bóle głowy lub rozmazane widzenie
 • Problemy seksualne, takie jak kłopoty z utrzymaniem erekcji lub orgazmem

FDA ostrzega, że ​​każdy zażywający leki przeciwdepresyjne powinien być uważnie obserwowany, szczególnie w ciągu pierwszych kilku tygodni. Dzieci, nastolatki i młodzi dorośli mogą mieć więcej negatywnych myśli, a nawet myśli i zachowań samobójczych podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

Zanim znajdziesz taki, który działa dobrze, możesz spróbować kilku różnych leków przeciwdepresyjnych. W ciągu pierwszych kilku tygodni przyjmowania leku przeciwdepresyjnego może wystąpić działanie niepożądane. To zwykle lepiej. Jeśli wydarzyło się to kilka miesięcy i nie wydaje się pomocne, lub jeśli skutki uboczne sprawiają, że trudno go wziąć, wróć do lekarza. Może zalecić inny lek. Ale nie przerywaj przyjmowania leków samodzielnie. Co może powodować więcej problemów. Kiedy nadszedł czas, aby przerwać, lekarz powoli zmniejszy dawkę, aby dostosować organizmowi.

Psychoterapia

Wiąże się to z usiąść z pracownikiem służby zdrowia psychicznego, który może pomóc lepiej zrozumieć swoje myśli, uczucia i emocje. Razem spróbujesz zrozumieć, co pomaga Ci poczuć się lepiej.

Psychoterapia może pomóc Ci zrozumieć, dlaczego czujesz, jak postępujesz i jak radzić sobie z trudniejszymi emocjami. Może pomóc w przezwyciężeniu pewnych obaw lub zmianę zachowań, które nie pomagają w zarządzaniu uczuciami.

Sesje odbywają się regularnie, może raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Sesje mają być neutralne, bezstronne i poufne. Podczas gdy leki wymagają czasu na pracę, lekarz zdrowia psychicznego może:

 • Pokaż, jak Twoje myśli, emocje i zachowania wpływają na stan
 • Pomóż zarządzać stresem
 • Zaproponuj sposoby na poprawę kontaktów z innymi osobami
 • Pomóż wykryć wczesne objawy problemu i uzyskać pomoc
 • Pomóż w konfrontacji i pokonaniu obaw, które nie pomagają

Ten rodzaj terapii może potrwać kilka miesięcy lub dłużej niż rok, w zależności od tego, jak poważna jest depresja. Ale niektórzy pacjenci czują się lepiej w ciągu kilku tygodni. Ty i Twój terapeuta zdecydują, kiedy osiągniesz wystarczająco dużo postępów, aby się zatrzymać.

Trzeba spróbować kilku różnych terapeutów, aby znaleźć jednego, z którymi możesz czuć się uczuciany.

Terapia elektrokonwulsowa

Jeśli twoje depresje są na tyle poważne, a leki i psychoterapia nie pomagają, lekarz może zalecić leczenie elektrokonwulsowe lub ECT. To wymaga wysłania niewielkiego, bezbolesnego prądu elektrycznego przez mózg podczas snu w znieczuleniu ogólnym, co powoduje krótki napad, który może złagodzić objawy depresji.

ECT jest również znany jako terapia elektromagnetyczna. Ma kontrowersyjną historię, ale uważa się ją za skuteczną metodę leczenia depresji.

Nowoczesne ECT jest przeprowadzane w serii sesji (zarówno w szpitalu, jak i poza nim) przez okres do 4 tygodni. Otrzymasz znieczulenie, aby zasnąć, a nie poczujesz obecnego lub zajęcia. Ale ma pewne skutki uboczne. Mogą obejmować bóle głowy, nudności, dezorientację, utratę pamięci, które mogą trwać kilka miesięcy. Jeśli lekarz zaleci ECT, przed zgodzeniem się porozmawiaj o zaletach i wadach.

Inne formy stymulacji mózgu

Poza ECT, w ostatnich latach opracowano inne technologie. Leczą depresję poprzez stymulowanie obszarów mózgu, które uważane są za kontrolujące nastrój. Są stosowane, gdy inne leki depresyjne nie działają.

 • Powtarzalna transkryminalna stymulacja magnetyczna (rTMS) jest procedurą zatwierdzoną przez FDA, która wykorzystuje cewkę magnetyczną do stymulowania określonych obszarów mózgu w serii zabiegów trwających kilka tygodni. Pacjenci są szerokie i nie czują bólu ani dyskomfortu.
 • Stymulacja nerwu wzrokowego (VNS) jest operacją, która umieszcza urządzenie pod obojczykiem, a następnie przyłącza cienki drut do niejasnego nerwu w szyi. Urządzenie wysyła sygnały do ​​regionów mózgu, które mają wpływ na nastrój.
 • Głęboka stymulacja mózgu (DBS) to eksperymentalna procedura, która umieszcza cienkie elektrody głęboko w mózgu w celu bezpośredniego stymulowania obszarów, które zajmują emocje.

Co jeszcze możesz zrobić

Niezależnie od tego, jakie leczenie obejmuje, lekarz może sugerować, aby zrobić coś własnego, takie jak więcej ćwiczeń, jeść lepiej i schudnąć. Wszystkie te mogą pomóc nastroju.

Ważne jest, abyś miał wystarczająco dużo snu. Jeśli masz problemy ze snem, poinformuj o tym lekarza. Może też pomóc w redukcji kofeiny i alkoholu.

Twój lekarz może również sugerować, aby dołączyć do grupy wsparcia. Mogą sprawić, że będziesz w kontakcie z ludźmi, którzy mają do czynienia z tą samą sprawą. Mogą oni zaoferować ci radę i wspólnoty, kiedy dotknęliście szorstkiej plamki.