Jak wspierać partnera zajmującego się depresją

Funkcja WebMD z greatist

Przez lauren hasha

Jako doradca zdrowia psychicznego i kogoś, kto walczył z depresją przez większość swojego życia, nie jestem obcy człowiekowi, który może ponieść związek.

Pomimo, że różni się od osoby do osoby, jej sedna, choroba powoduje, że ludzie czują się samotni, niewłaściwie i źle zrozumiani - nawet odizolowani. Czasami dlatego, że nie chcemy zadawać bólu ludziom, których kochamy, innym razem to dlatego, że zostaliśmy zranieni przez (a nawet dobrze znających się) inni i nie chcemy ryzykować uczucia nawet gorzej niż my Już.

Kiedy ktoś z depresją wycofa się z najbliższych bez komunikowania się o tym, dlaczego pozostawia wiele miejsca na błędną interpretację. Partner może nie zrozumieć, dlaczego ich S.O. Jest daleki, rozproszony, a nawet zły. Mogą się zastanawiać, co zrobili, aby obrażać drugą osobę, albo mogą być sfrustrowani, że ich partner jest nagle oderwany od nich.

Oprócz intensywnych uczuć wstydu, smutku i bezwartościowości, depresja może się manifestować fizycznie - włącznie z przemianami seksualnymi, snem; I apetyt; Straty energii; A nawet fizyczny ból, taki jak bóle głowy, bóle brzucha i bóle pleców lub szyi. Prowadzi to do większego zamieszania partnera, który może się zastanawiać, dlaczego ich ukochani często chory lub na ogół są zaniepokojeni wydarzeniami i działaniami (w tym seksem).

Wyrażanie moich uczuć, kiedy byłem przygnębiony, zawsze był wyzwaniem, szczególnie w relacjach. Obawiam się, że będę się zachowywał jak dziwaczny, niewdzięczny lub melodyjny. Obwiniłem się za sposób, w jaki się czułam i powiedziałem, że jestem negatywnym człowiekiem. Miałem partnera odwrócić się ode mnie, gdy płakałem w łóżku, mówiąc, że nie może tolerować mnie, gdy byłem 'podobny'. Przeważnie byłem zignorowany lub powiedziałem, żeby wziąć pigułkę lub udać się do terapeuty Więc mogłem 'naprawić'.

Dwa lata temu zacząłem nowy związek. Z powodu moich wcześniejszych doświadczeń trudno było nie powtarzać tych samych nawyków - wycofałem się, gdy czułam się przygnębiona, całkowicie zamykając się, co pociągnęło za sobą nasz związek.

Ale w końcu udało nam się otwarcie mówić o mojej depresji i zachowaniach otaczających ją. Z biegiem czasu opracowaliśmy przebieg działania, które działa dla nas obu, powodując komunikację, zrozumienie i wsparcie. To, co dla nas działa, może nie działać dla każdego, ale są to metody, które okazały się pomocne.

5 wskazówek, które dla nas pracowały

1. Uczyń komunikację swoim priorytetem.

To może być tak proste, jak przełączanie języka z 'gosh, jestem taki zdenerwowany' na 'ja' przygnębiony ', aby poinformować swojego partnera, że ​​jest bardziej niż zirytowany ruchem lub rachunkami. Wyjaśnienie przyczyn, znaków ostrzegawczych i objawów może pomóc im zrozumieć swoją chorobę i odpowiedzieć w sposób wspierający i wydajny.

2. Wymyślić słowa kodu.

Dla mnie nadal trudno jest powiedzieć: 'Ja' przygnębiony 'z jakiegoś powodu te dwa słowa trzymają się w gardle, jak cement, tak wiele lat wstydu przywiązanych do nich, i mówiąc czasem Czuje się jakbym dał depresję.

W takich momentach mój partner wypracował nam sposób na kontynuowanie komunikacji. Zapyta 'czy to jest w kuchni czy w salonie?' - rozumieniu, jak intensywnie czujesz to teraz? Odpowiem, że jest w dół ulicy, przy drzwiach lub w łóżku ze mną

Innym sposobem na zwiększenie komunikacji jest bardziej bezpośrednie pytania. Kiedy mówię 'nie czuję się dobrze', zapyta 'fizycznie lub emocjonalnie', co otwiera rozmowę na konkretne szczegóły, a nie jedno albo oboje zamykamy.

3. Nie próbuj rozwiązać problemu.

Partnerzy zmagających się z depresją czują się bezradni i mogą przejść do rozwiązywania problemów lub udzielania porad. Często ktoś, kto jest przygnębiony, wie, co trzeba zrobić, aby poczuć się lepiej; Nie mają energii, aby to zrobić w tej chwili, w tych sytuacjach jest to bardzo potężne, aby po prostu być ze swoim partnerem.ze akceptuj, że jest to część twojej relacji, zamiast próbować zmienić Lub uzdrowić je, trzymając się za ręce, dając kontakt wzrokowy i aktywnie słuchając, pomogą znacznie więcej niż zaproponować sugestie, co robią. Rozmowy przez myśli i uczucia mogą skutecznie zmniejszyć objawy i wiedząc, że ktoś kocha cię, gdy czujesz się W najgorszym stanie się uzdrawianie i umacnianie.

4. Zapewnić podstawowe wygody.

Przygotowanie ciepłej kąpieli, rozgniatanie posiłku lub filiżanki herbaty, a nawet oddanie tylnej ścierki może zmienić życie osoby dotkniętej depresją. Ponieważ depresja często sprawia, że ​​ludzie czują się niegodni lub nieatrakcyjni, słowa zachęty są również istotne. Odkrywanie innych sposobów bycia intymnym, gdy twój partner nie czuje się dobrze, wykazuje wrażliwość i łagodzi presję od partnera, który może czuć się niedostateczny.

5 Dawać przypomnienia i zachęty.

Osoby z depresją mogą wierzyć, że ich uczucia są wynikiem tego, kim są jako osoby, co może prowadzić do samoobca. Mogą czuć się wstydem lub winą, ponieważ nie potrafią lepiej kontrolować swoich emocji. Mój partner często przypomina mi, że moja depresja nie jest ja, i że jestem od niej oddzielna. Przypomina mi również, że depresja jest chorobą i podobnie jak inna choroba, nie jest winna choroba. Kiedy wskazuje moje mocne i przeszłe sukcesy, upodowuje mnie i przypomina mi, że będę w końcu czuć się lepiej.

linia dolna

Podczas gdy partner nie może zabrać swojej ukochanej depresji, może zapewnić silny system wsparcia, który jest niezbędny dla zdrowia i poczucia siebie osoby. Poprzez cierpliwość, zrozumienie i otwartą komunikację, partner daje swoim bliskim przestrzeń do uzdrawiania i czuć się bezpiecznie w komunikacji, co czują. Mając związek, w którym jeden lub obaj partnerzy doświadczają depresji, mogą stanowić wyzwanie, ale jeśli oboje są gotowi poświęcić czas i wysiłek, wynik może być silnym, wspierającym relacją opartą na zaufaniu i zrozumieniu.

Pokrewne treści na greatist.com

  • Jesteś przygnębiony czy po prostu smutny?
  • Żywność wysokogatunkowa: 16 najlepszych (i najbardziej zaskakujących) produktów spożywczych
  • Przepisy spaghetti squash: 43 pyszne posiłki, zdrowe posiłki