Ketamina: lek znieczulający, przeciwdepresyjny, klubowy

Ketamina działa jak mózg flash w mózgu, czasami przejmuje pewien chemiczny 'receptor' w niektórych przypadkach i z opiekunem medycznym, co może być dobrą rzeczą. Ale krzyżuj tę linię i to jest wielkie kłopoty.

Dlatego ketamina może stać się największym postępem w leczeniu depresji od lat, a także prowadzić do tragedii, gdy jest wykorzystywana jako lek w klubie.

Ketamina i ciało

Ketamina zaczęła się jako lek znieczulający na polach bitwy o wojnę wietnamską.

W niższych dawkach może on uspokoić i złagodzić ból. Ketamina pomaga innym środkom uspokajającym i zmniejsza zapotrzebowanie na uzależniające środki przeciwbólowe, takie jak morfina po zabiegu chirurgicznym lub podczas pielęgnowania oparzeń.

W przypadku niewłaściwego używania, ketamina może zmienić Twoje zmysły i dźwięk, powodować halucynacje i poczuć oderwanie od otoczenia - a nawet z samego siebie. To może sprawić, że trudno mówić lub poruszać, a nadużywane jest jako narkotyk typu data-reaper.

'Poza kliniką, ketamina może powodować tragedie, ale w prawych rękach to cud' - mówi John Abenstein, MD, prezes amerykańskiego społeczeństwa anestezjologów.

Potencjał jako lek przeciwdepresyjny

Naukowcy badają, czy ketamina może pomóc w leczeniu ciężkiej depresji, na przykład u osób, które próbowały innych zabiegów lub hospitalizowały i prawdopodobnie były samobójcze.

Nie jest zatwierdzony przez FDA w tym celu. Ale niektórzy psychiatrzy próbują eksperymentalnie ketaminy z własnymi pacjentami, którzy mają ten typ depresji - mówi John Krystal, MD, szef psychiatrii w szpitalu nowojorskiej hali.

W badaniach osoby z ciężką depresją otrzymują ketaminę przez okres co najmniej raz w tygodniu w klinikach pod ścisłym nadzorem lekarskim. Może w ciągu kilku godzin zmniejszyć objawy depresji. W niektórych badaniach ludzie mogą otrzymać jedną lub więcej dodatkowych dawek.

Wyniki uległy zróżnicowaniu. W niektórych badaniach większość osób, które spróbowały ketaminy (do 85\%), zwolniło z depresji. Ale w innych niewielu zostało pomogło.

Niektórzy ludzie w tych badaniach mieli łagodne urojenia lub zakłócenia w ich spojrzeniu lub dźwięku. Naukowcy nadal starają się znaleźć dawkę, która jest wystarczająco duża, aby zmniejszyć depresję, ale wystarczająco mała, aby uniknąć tych efektów ubocznych, mówi krystal. Efekty długoterminowe nie są znane.

Możliwe jest obniżenie dawek i wyrównywanie ich z czasem, co zmniejszyłoby ryzyko utraty leku przez pacjenta, mówi krystal. Pomagał rozwinąć badaną mgiełkę nosa w kale.

Jeśli wyniki wskazują, że lek ułatwia depresję, a FDA zgadza się na jego stosowanie, lekarze mogą zacząć używać go w leczeniu pacjentów w ciągu 3-5 lat, mówi krystal.

Jak działa na depresję?

Ludzie zwykle przyjmują leki przeciwdepresyjne na kilka tygodni przed rozpoczęciem pracy. Leki te muszą budować w Twoim systemie, aby wywierać działanie.

Ketamina jest inna. Jego wpływ na depresję zachodzi, gdy opuści swoje ciało, mówi krystal

Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób ketemia ułatwia depresję. Jedną teorią jest to, że wywołuje odrastanie połączeń między komórkami mózgowymi, które są zaangażowane w nastrój. Krystal wywołuje efekt 'głęboki' i mówi, że działa znacznie szybciej niż standardowe leki przeciwdepresyjne

Nie tylko on to mówi. 'Ostatnie dane sugerują, że ketamina, podana dożylnie, może być najważniejszym przełomem w leczeniu przeciwdepresyjnym od dziesiątków lat' - mówi Thomas insel, MD, dyrektor krajowego instytutu zdrowia psychicznego.

Pewnego dnia lekarze mogą używać ketaminy w celu pomocy osobom dotkniętym depresją, dopóki nie rozpoczną się tradycyjne leki przeciwdepresyjne.

'Nie jesteś samobójczy, ale czujesz, że cały wasz świat się rozpada', mówi stephen saklad, farmD, profesor nadzwyczajny na uniwersytecie texas w college'u apteki w aptece. 'Może sprawić, że poczujesz się lepiej, mogę cię oddać do domu, a do czasu, kiedy zaczyna się nosić [lek przeciwdepresyjny] kopie się'.

Kuzyn psychodelicznego leku PCP, ketamina nie jest lekiem, jaki kiedykolwiek dostanie się do apteki.

'Podczas gdy nauka jest obiecująca, ketamina nie jest gotowa do szerokiego stosowania w klinice. Po prostu nie wiemy wystarczająco dużo o skuteczności ani bezpieczeństwa. Ale wraz z emocjami generowanymi przez wczesne wyniki, wkrótce otrzymamy więcej informacji ', mówi insel.

jeśli jest nadużywane

Jeśli używasz rekreacyjnych w dużych dawkach, ludzie mogą czuć się tak, jakby znajdowali się w tzw. 'Otworze typu K'. Dzieje się tak, gdy są one na skraju nieprzytomnego.

Te inne działania niepożądane wymagają pilnej opieki medycznej:

 • krwista lub mętna nasiona
 • Problemy z siarką lub częstym pikowaniem
 • Blada lub niebieskawa warga, skóra lub paznokcie
 • Rozmyte widzenie
 • Ból w klatce piersiowej, dyskomfort lub napiętość
 • Duszność, kłopoty z oddychaniem, lub nie oddychanie
 • zamieszanie
 • drgawki
 • Problemy z połykaniem
 • Zawroty głowy, słabe, upośledzenie lub omdlenie
 • Szybkie, powolne lub nieregularne bicie serca
 • Ule, świąd, wysypka
 • Delusje
 • Puszyste lub spuchnięte powieki, twarz, wargi lub język
 • wyzysk
 • Uczucie zbyt wzbudzone, nerwowe lub niespokojne
 • Nietypowa zmęczenie lub osłabienie

Możliwe jest uzależnienie lub potrzeba większej dawki, aby poczuć efekty. (Jest to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia ketaminy z przyczyn medycznych.) Przedawkowanie może być śmiertelne.

'Każdy lek, który powoduje zmianę [zmysłów] był i będzie nadużywany', mówi Abenstein.