Żyjący z chorobą Crohna: czego się spodziewać

Masz chorobę Crohna. Może masz to przez długi czas, a może właśnie zostałeś zdiagnozowany. Słyszałeś i dużo o tym przeczytałeś, ale naprawdę nie wiesz, czego się spodziewać.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest poproszenie lekarza. Może pomóc zrozumieć stan i odpowiedzieć na pytania. Warto nauczyć się wszystkiego.

Co dzieje się z Twoim ciałem?

Choroba Crohna jest rodzajem zapalnej choroby jelit. Oznacza to, że układ odpornościowy Twojego organizmu atakuje i uszkadza jelitę lub system żołądkowo-jelitowy.

Jest to przewlekła, czyli długa i długotrwała choroba, która wpływa na zdolność organizmu do przyjmowania ważnych składników odżywczych. Może mieć również wpływ na sposób strawienia żywności i pozbywanie się odpadów.

Crohn może obejmować jakąkolwiek część swojego jelita. Ale najczęściej dotyczy to jelita krętego, ostatniej części jelita cienkiego.

Z powodu zapalenia może wystąpić kilka z następujących objawów:

 • Biegunkę lub częste, przewlekłe ruchy jelit
 • Pilne ruchy jelitowe
 • Problemy z ruchami jelit
 • krwawienie z odbytnicy
 • Ból lub skurcze w brzuchu lub brzuchu
 • Utrata wagi
 • Zmęczenie

Mogą wystąpić także inne części ciała, takie jak stawy, skóra lub oczy.

Objawy mogą się pojawić. Mogą być okresy, kiedy czujesz się dobrze. Czas ten może następować po wybuchu stanu.

Możliwe jest również umorzenie. Z chorobą Crohna, uważa się, że umorzenie zachodzi wtedy, gdy objawy ustępują, a wrzody dwukropkowe zaczynają się leczyć.

Co można zrobić

Powinieneś w ogóle coś zrobić. Ale być może trzeba wprowadzić pewne korekty.

każda osoba jest inna. Choroba Crohna może:

 • Wpływ dużej części układu żołądkowo-jelitowego lub jego niewielkiej części.
 • Bądź łagodny, umiarkowany lub ciężki.
 • Jedź długie okresy bez objawów lub rozbłysków.
 • Bądź dość łatwy w kontrolowaniu lub może być bardzo trudne.
 • Przejdź do umorzenia.

W zależności od tego, w jaki sposób Crohn wpływa na Ciebie i na jego zdolność do zarządzania nim, możesz mieć pewne problemy.

Twoje objawy. chociaż większość osób z chorobą Crohna może mieć aktywne życie, objawy i wybuchy mogą powodować pominięcie pracy, szkoły lub innych działań. Aby tego uniknąć, trzymaj się planu leczenia.

Twoje codzienne czynności. Możesz zaplanować swoje zajęcia z myślą o chorych. Na przykład wiedzieć, gdzie najbliższa łazienka.

Twoja dieta. Trzymaj się z dala od niektórych potraw, jeśli sprawi, że poczujesz się gorzej. Na przykład, jeśli produkty mleczne lub tłusta żywność powodują biegunkę, nie jeść.

Twój nastrój choroba Crohna, podobnie jak inne chroniczne warunki, może mieć wpływ na Twój nastrój. Czasami czujesz się bardziej zaniepokojony lub przygnębiony. Może masz ból, który ma również wpływ na emocje. Jeśli Twój stan zacznie się do ciebie przyzwyczaić, spójrz na poradę i dołącz do grupy wsparcia.

Jeśli jesteś kobietą, choroba Crohn może mieć wpływ na zdolność do zajścia w ciążę. Jeśli nie jest dobrze kontrolowana, może powodować problemy po ciąży. Lekarz może polecić sekcję C, jeśli wystąpią pewne powikłania.

Jakie są zagrożenia?

Z chorobą Crohna, jest nieco bardziej prawdopodobne, aby rozwinąć inne problemy zdrowotne. Lekarz będzie uważnie obserwował cię, aby zapobiec ich. Obejmują:

Rak jelita grubego, , jeśli choroba Crohna dotyka jelita grubego lub jelita grubego.

Chłoniaka. jest to rak układu limfatycznego, komórki i struktury zwalczania chorób ciała. Jest bardziej prawdopodobne, jeśli przyjmujesz leki na leki Crohna.

Zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna. oznacza to, że w żyłach lub płucach mogą tworzyć się skrzepy krwi.

pierwotnym stwardniałym zapaleniem dróg żółciowych. jest to poważne zapalenie i bliznowacenie przewodów żółciowych, małe rurki, które pozwalają na przepływ żółci przez system żołądkowo-jelitowy.

Łuszczycowe zapalenie stawów . Postać zapalenia stawów, która dotyka osób z łuszczycą.

Wiedząc, czego się spodziewać z Crohnem, możesz pomóc. Z pomocą lekarza, możesz pracować w celu uniknięcia problemów i możliwych powikłań.