Funkcja płuc w COPD- Temat Overview

Funkcja płuc oznacza, jak dobrze działa płuca. Kiedy masz COPD, twoje płuca nie mogą poruszać się tak dużo powietrza, jak powinno, a im cięższy jest Twój COPD, tym mniej powietrza twoje płuca mogą się poruszać.

Do pomiaru czynności płuc stosuje się badania spirometryczne. Oceniają, ile powietrza wydycha się podczas długich, głębokich oddechów i wypychania powietrza z płuc. U osób z COPD test ocenia, jak dobrze płuca wykonują dwie ważne czynności:

  • Ile powietrza możesz wypchnąć za 1 sekundę.
    To jest nazywane f wymieszane e zapalenie dróg oddechowych v w ciągu sekundy 1 lub FEV1.
  • Jak dużo powietrza można wypchnąć po głębokim oddechu, bez ograniczeń czasowych.
    Nazywa się to aplikiem f orcedą v ital b> c lub FVC.

Twoje FEV1 i FVC są niższe niż zwykle, gdy masz POChP, i są niższe w miarę choroby. Te liczby są zazwyczaj podawane w formie procentowej.

Wyobraź sobie szklankę wody. Jeśli szkło jest pełne do brzegu, jest w 100% pełne. Jeśli jest tylko połowa, jest w 50% pełna. A 33% oznacza, że ​​jest tylko jedna trzecia, i tak dalej. Podobnie, jeśli FEV1 wynosi 50%, płuca mogą obsługiwać tylko o połowę tyle powietrza, ile powinny. Jeśli FEV1 wynosi 33%, płuca są w stanie obsłużyć nawet mniej - tylko jedną trzecią. Im niższy procent FEV1, tym mniej powietrza twoje płuca będą w stanie obsłużyć.

Oto dane liczbowe dotyczące FEV1 dla różnych klas POChP zgodnie z Globalną Inicjatywą na rzecz Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD). Objawy, które wystąpiły, mogą się różnić od objawów wymienionych poniżej.

POChP: stopień, FEV1 i objawy
stopień FEV1 i objawy
łagodna POChP (klasa 1) 80% lub więcej. Ludzie na tym etapie nie mogą mieć tchu i mogą nie wiedzieć, że ich płuca nie są tak zdrowe, jak powinny.
Umiarkowany POChP (klasa 2) 50% do 79%. Ludzie na tym etapie mogą myśleć, że ich objawy są tylko częścią starości.
ciężka POChP (stopień 3) 30% do 49%. Na tym poziomie płuca nie działają w ogóle.
Bardzo poważna POChP (klasa 4) poniżej 30%. Ludzie na tym etapie wydostają się z odrobiny z niewielką aktywnością. Kiedy objawy pogarszają się, mogą zagrażać życiu.

Jeśli nie zrozumiesz numerów funkcji płuc, poproś lekarza, aby je wytłumaczył. Aby pomóc Ci w zaplanowaniu najlepszego planu leczenia, lekarz sprawdzi FEV1, objawy i jakie inne problemy zdrowotne Mieć.