Rak jelita grubego - inne leczenie

Terapia radiologiczna

Terapia radioterapeutyczna wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do niszczenia komórek raka jelita grubego i kurczenia się guzów. Jest często stosowany w leczeniu raka odbytnicy, zwykle połączonej z chirurgią. Stosuje się rzadziej w leczeniu raka okrężnicy. Może być również łączony z chemioterapią.

Promieniowanie można podać:

  • Z zewnątrz, używając maszyny na zewnątrz ciała, która wskazuje promień promieniowania w guzie.
  • Wewnętrznie, umieszczając małe lub radioaktywne 'nasiona' obok lub do raka.

W porównaniu do samej operacji, promieniowanie przed operacją może zmniejszyć ryzyko powrotu raka odbytnicy i może pomóc Ci żyć dłużej.

Terapie uzupełniające

Ludzie czasem korzystają z terapii uzupełniających wraz z leczeniem, aby złagodzić objawy i skutki uboczne leczenia raka. Niektóre uzupełniające terapie mogą być pomocne:

  • Akupunktura w celu złagodzenia bólu.
  • Medytacja lub joga w celu złagodzenia stresu.
  • Masaż i biofeedback w celu zmniejszenia bólu i łagodzenia napięcia.
  • Ćwiczenia oddechowe dla relaksu.

Zabiegi umysłowo-ciała, jak te wymienione powyżej, mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Mogą łatwiej poradzić sobie z rakiem. Mogą również zmniejszyć przewlekły ból pleców, ból stawów, bóle głowy i bóle podczas zabiegów.

Przed rozpoczęciem leczenia uzupełniającego należy porozmawiać z lekarzem o możliwych wartościach i działaniach niepożądanych. Poinformuj swojego lekarza, jeśli pacjent już stosuje te terapie. Terapie uzupełniające nie mają zastąpić standardowego leczenia medycznego. Ale mogą poprawić jakość życia i pomóc radzić sobie ze stresem i skutkami ubocznymi leczenia raka.

Badania kliniczne

Możesz być zainteresowany uczestnictwem w badaniach naukowych, zwanych badaniach klinicznych. Badania kliniczne opierają się na najbardziej aktualnych informacjach. Mają one znaleźć lepsze sposoby leczenia osób z rakiem. Ludzie, którzy nie chcą standardowych zabiegów lub nie są leczeni standardowymi metodami leczenia, mogą chcieć wziąć udział w badaniach klinicznych. Trwają one w większości stanów Stanów Zjednoczonych iw niektórych krajach na całym świecie we wszystkich fazach raka jelita grubego.