Co to jest pandemia?

'pandemiczna grypa' była jednym z haseł pod koniec 2005 roku. Jaka jest fraza, która na usta różni się od 'epidemii', że inna dobrze znoszona choroba?

'Pandemia' jest siódmym najczęściej wyszukiwanym słowem w jego słowniku internetowym w tym roku, definicja: 'występująca na szerokim obszarze geograficznym i wpływająca na sytuację' Wyjątkowo wysoki odsetek ludności '.

Jest to niemal taka sama jak definicja słownika 'epidemia' i nie wyjaśnia wiele, jeśli chodzi o grypę - a.k.a. grypę.

Epidemia grypy różni się od straszliwej pandemii, że strach jest blisko. Możemy zauważyć epidemię sezonowej grypy w danym roku. W rzeczywistości mieliśmy jeden.

W okresie sezonu 2004-2005 sezon grypy osiągnął poziom epidemii w Stanach Zjednoczonych przez 10 tygodni z rzędu. Rejestry prowadzone przez CDC pokazują, że w tygodniu kończącym się w marcu 5, 2005, 8,9\% wszystkich zgonów zgłoszonych w 122 miastach Stanów Zjednoczonych było spowodowanych grypą i zapaleniem płuc (częstym powikłaniem grypy).

Definicja epidemii grypy w przypadku CDC dotyczy odsetka zgonów w danym tygodniu spowodowanych przez grypę i zapalenie płuc, 'próg epidemii' jest o pewien procent wyższy od tego, co jest normalne w tym okresie, normalny poziom, Lub wyjściowa, jest statystycznie określona na podstawie danych z poprzednich sezonów grypy.

Christine Pearson, rzeczniczka CDC, przestrzega, że ​​definicja epidemii grypy nie dotyczy innych chorób.

Sezonowa epidemia grypy może zaszkodzić milionom, ale ci, którzy umierają, to zazwyczaj niewielka liczba osób starszych, bardzo małych dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym. To nie jest tak w przypadku najgorszych pandemików grypy.

Istnieją dwie główne cechy pandemii grypy. Po pierwsze, wirus jest nowym szczepem, który nigdy wcześniej nie zarażał ludzi. Po drugie, to w skali globalnej, czasami 'śmiertelnie nietypowa'.

'Pandemia jest zasadniczo globalną epidemią - epidemią, która rozprzestrzenia się na więcej niż jeden kontynent', mówi dan epstein, rzecznik organizacji zdrowia pan american, regionalne biuro Światowej Organizacji Zdrowia.

Pandemie grypy potroiły się trzy razy w każdym wieku od 1500 roku, czyli około 10-50 lat. W latach 1957-1958 jeden w latach 1968-1969. Najbardziej nieszczęsną pandemią grypą XX wieku był jednak okres 1918-1919. Szacuje się, że około 40 milionów osób zmarło w ciągu niespełna roku, a to, co różniło się od epidemii grypy sezonowej, jest takie, że zabija głównie osoby młode, w wieku 20-45 lat.

Następna pandemia

Świat obserwuje wirusa ptasiego grypy H5N1 lub ptasiej grypy. Nie mylić go z pandemią grypą, nie jest to jeden. Przynajmniej nie jest jeszcze jeden.

W tym momencie wiadomo, że ludzie złapali wirusa od chorego drobiu, a wirus jest bardzo śmiertelny dla osób zakażonych. Naukowcy martwią się, że w pewnym momencie wirusa H5N1 zmutuje się w formie, która może przejść Z człowieka na człowieka, czego obecnie nie można zrobić.

', jeśli dostosuje się do szczepu, który' jest zakaźny wśród ludzi, nie będzie już wirusem ptaków. To stanie się wirusem grypy ludzkiej '- mówi epstein WHTT.

Wtedy, jeśli ten hipotetyczny szczep może przechodzić między ludźmi, może stać się pandemią grypą.

'To niemożliwe do przewidzenia, czy wirus ten będzie mutować tak, aby był łatwo znośny z ludzi na człowieka', pearson mówi WHTT.

Kolejna pandemia grypy jest niemal pewna. Ale zupełnie inny wirus może spowodować następną pandemię. To niekoniecznie rozwija się z H5N1.

Historia grypy

Trzy pandemiki XX wieku spowodowane były wirusami grypy typu 'A'. Jest prawdopodobne, że wirus typu A, który w obiegu wśród ludzi dzisiaj może zmienić się w nowy szczep, który jest bardzo zaraźliwy, to możemy mieć pandemię.

CDC śledzi szczepy grypy, które regularnie krążą w Stanach Zjednoczonych każdego roku. W sezonie gry w sezonie 2004-2005, dominującymi szczepami były grypy typu A (H3N2) i wirusy grypy typu B. Rozpowszechniła się również wersja wirusa odpowiedzialnego za pandemię 1918, typ A (H1N1).

On alert

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stale monitoruje przypadki grypy na całym świecie, opierając się na informacjach z szerokiej sieci źródeł, w tym agencji rządowych ds. Zdrowia, naukowców uniwersyteckich i organizacji pomocy międzynarodowej.

WHO opracowała system identyfikacji miejsca, w którym stoi świat w odniesieniu do grypy pandemicznej. System ma sześć faz:

  • Faza 1 - nie znaleziono wirusa grypy u ludzi lub zwierząt.
  • Faza 2 - na zwierzętach pojawił się nowy wirus, ale nie ma żadnych przypadków ludzkich.
  • Faza 3 - nowy szczep wirusa grypy zakaŜa ludzi, ale nie wystąpiły zakaŜenia typu 'człowiek-człowiek'.
  • Faza 4 - nowy wirus przenosi się z osoby na osobę, ale transmisja jest ograniczona i ograniczona do określonej lokalizacji.
  • Faza 5 - częste przekazywanie wirusa między osobami w określonym miejscu, ale nie rozprzestrzenia się na resztę świata.
  • Faza 6 - pandemia. Wirus jest rozpowszechniony na całym świecie.

Obecnie jesteśmy w fazie 3, która oznacza początek 'okresu ostrzegawczego pandemii' z powodu tego, co rozwija się wraz z wirusem grypy ptaków H5N1.

Możliwe, że wirus H5N1 zmieni się w ludzki wirus grypy, ale jeśli tak się stanie, może nigdy nie być wystarczająco zakaźny, aby wywołać pandemię, lub może być zawarty zjadliwy szczep, zanim się rozprzestrzeni. P>

Świat oczekuje, spogląda i stara się przygotować.