Statyny obniżające poziom cholesterolu

Lekarz zaleca przyjmowanie statyny w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Nie jesteś przekonany.

Może nie sądzisz, że poziom cholesterolu jest taki zły. Lub, że można spróbować trudniej jeść dobrze i ćwiczyć. Może po prostu nie chcesz codziennie przyjmować innej leku.

Wysokie poziomy cholesterolu mają bezpośredni wpływ na ryzyko zawału serca i udaru mózgu, więc nie chcesz pośpiesznie podejmować decyzji. Upewnij się, że Twoje obawy są ważne przed odrzuceniem statyn - ich korzyści dla serca są warte uwagi.

Czy ćwiczenia fizyczne i dieta wystarczą do obniżenia poziomu cholesterolu?

Nie ma wątpliwości, że zdrowy tryb życia pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Chodzi o to, czy może obniżyć poziom wystarczający - a to zależy od tego, jak wysokie są Twoje poziomy oraz co lekarz określił jako cel.

 • Jedzenie zdrowej diety serca może obniżyć poziom cholesterolu LDL co najmniej 10\%.
 • Jeśli stracisz 5\% do 10\% masy ciała, możesz obniżyć poziom cholesterolu LDL 15\% i zmniejszyć stężenie triglicerydów o 20\%.
 • Jeśli ćwiczysz umiarkowaną intensywność - co oznacza, że ​​masz wystarczająco dużo oddechu, aby mówić, ale nie śpiewać - przez co najmniej 2 ½ godziny w tygodniu, możesz dodatkowo zmniejszyć stężenie triglicerydów o 20\% do 30\%. (Ćwiczenia mogą zwiększyć HDL, 'dobry' cholesterol).

To świetny początek - mówi michael miller, MD, dyrektor centrum profilaktyki kardiologii na uniwersytecie marylandzkiego ośrodka medycznego. 'Zmiany stylu życia są z pewnością podstawą obniżenia poziomu cholesterolu'.

Aby zmniejszyć Twój poziom cholesterolu w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, lekarz może zalecić, aby nadal potrzebować statyn. Te silne leki obniżające poziom cholesterolu obejmują atorwastatynę (lipitor), prawastatynę (pravachol) i simwastatynę (zocor).

Co statyn może zrobić

'Statyny są bardzo proste: przyjmujesz je raz dziennie, a ich skutki są bardzo głębokie', mówi patrick mcbride, MD, MPH, dyrektor kliniki cholesterolu w uniwersytecie wisconsin szkoły medycyny i zdrowia publicznego.

/ P>
 • Statyny szybko redukują LDL, 'złego' cholesterolu o 50\% lub więcej.
 • Statyny zwiększają HDL, 'dobry' cholesterol o 15\%.

Powinieneś zauważyć poważne zmiany poziomu cholesterolu w ciągu dwóch lub czterech tygodni po rozpoczęciu leczenia.

Kiedy przyjmujesz statynę, zwiększasz poziom cholesterolu. Zmniejszają również ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych problemów z sercem. 'Statyny są jednym z wielkich sukcesów współczesnej medycyny' - mówi mcbride

Tak więc przyjmowanie statyny oznacza, że ​​możesz siedzieć na kanapie i jeść cały dzień bez boczku? Oczywiście nie. Lekarze mówią, że najlepszym sposobem na ochronę serca jest zdrowy styl życia podczas przyjmowania statyny.

Potencjalne skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku innych leków, statyna może oddziaływać z innymi lekami, które mogą przyjmować i mogą powodować działania niepożądane:

 • bardziej popularne: Bóle głowy, problemy z przewodem pokarmowym, bóle mięśni i stawów lub wysypka
 • Mniejsze: Utratę pamięci, zaburzenia psychiczne, wysoki poziom cukru we krwi i cukrzycę typu 2
 • Bardzo rzadko:
 • > uszkodzenie mięśni lub wątroby
Badania dowodzą, że niektóre osoby cierpiące na bóle mięśniowe ze statyny czują się lepiej, gdy przyjmują więcej koQ10, substancji, którą organizm pomaga, aby komórki wytwarzały energię. Nie przyjmuj suplementów coQ10 na własną rękę. Pracuj z lekarzem podczas przyjmowania jakichkolwiek suplementów.

Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko podjęcia statyn jest bardzo niskie - niższe niż ryzyko związane z przyjmowaniem dwóch aspiryn dziennie, mcbride mówi. 'Korzyści są ugruntowane, a setki tysięcy osób badanych w badaniach klinicznych'.

Inne opcje

Niektórzy przyjmują suplementy wraz ze statynami, lub - jeśli ich poziom cholesterolu nie jest zbyt wysoki - zamiast nich. Istnieją dobre dowody, że niektóre suplementy mogą pomóc w poziomach cholesterolu.

 • Olej z ryb może obniżyć stężenie trójglicerydów o 50\% i poprawić poziom HDL, 'dobry' cholesterol. Ludzie w większości badań wykazujących korzyść wzięli od 1 do 4 gramów oleju z ryb. Podczas gdy zazwyczaj dobrze tolerowane suplementy oleju z ryb mogą powodować nieprzytomny posmak, zgagę lub rozstrój żołądka.
 • Sterole i stanole są dostępne w suplementach i są dodawane do takich produktów, jak niektóre margaryny, sok pomarańczowy lub jogurt. Mogą obniżać poziom cholesterolu LDL, 'złego' cholesterolu, nawet o 15\%. Eksperci cholesterolu zalecają 2 gramy dziennie.

Błonnik rozpuszczalny - dostępny w suplementach, takich jak psyllium, jak również w żywności - może obniżyć poziom cholesterolu LDL .. na każde 5 do 10 gramów, które dodaje się do diety, można obniżyć poziom o 5\%. Staraj się uzyskać co najmniej 25 do 30 gramów całego włókna dziennie. Większość owoców, warzyw i owsa ma rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókno.

Pytania, aby zapytać lekarza

Jeśli nie jesteś pewien, dlaczego lekarz przepisywał statynę w celu obniżenia poziomu cholesterolu, poproś o następne spotkanie.

 • Dlaczego uważasz, że potrzebuję statyn?
 • Co z tym zrobię?
 • W oparciu o moje szczególne zdrowie, co mogę zyskać przy podejmowaniu jednego i jakie są moje ryzyko?
 • Czy statyn może oddziaływać z innymi lekami lub suplementami, które biorę?
 • Kiedy będę wiedzieć, czy ten lek działa?
 • Czy mogę przyjmować dodatek zamiast - lub razem z - statynę obniżyć poziom cholesterolu?
 • Jakie suplementy lub sposoby leczenia ułatwią efekty uboczne?

Miller mówi swoim pacjentom, aby patowali na statyny, takie jak codzienna witamina, aby zwiększyć zdrowie. 'Na wiele sposobów, tak właśnie jest', mówi - 'to jedyna wiedza, która działa tak dobrze, aby poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe'.