Statyny i leki kombinowane dla wysokiego cholesterolu: stosowanie i efekty uboczne

Przykłady

Statyny

nazwa ogólna Nazwa marki
Atorwastatyna Lipitor
Fluwastatyna Lescol
Lovastatin Altoprev, mevacor
pitavastatyna Livalo
Prawastatynę Pravachol
Rosuwastatyna Grzebień
Simwastatyna Zocor

Jak to działa

Statyny blokują enzym, który organizm potrzebuje do wytwarzania cholesterolu. W rezultacie LDL ('zły') poziom cholesterolu we krwi spada, zmniejszając tym samym całkowity poziom cholesterolu we krwi.

Statyny zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wraz ze zmniejszeniem poziomu cholesterolu we krwi, statyny zmniejszają stan zapalny wokół gromadzenia się cholesterolu (tzw. Tablica). Stabilizując płytkę, istnieje mniejsze ryzyko, że pęknie i powoduje skrzepy krwi, które może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Dlaczego jest używany

Statyny są stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu i ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Statyny: czy je wziąć?

Jak to działa

Statyny obniżają poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Statyny zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu u osób z chorobami serca lub obwodową tętnicą, napad serca lub udar. Statyny mogą również zmniejszyć ryzyko u osób z czynnikami ryzyka, takimi jak wysoki poziom cholesterolu LDL, niskie stężenie cholesterolu frakcji HDL, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca.

Skutki uboczne

Wszystkie leki mają działanie niepożądane. Ale wiele osób nie odczuwa skutków ubocznych, ani nie jest w stanie sobie z nimi poradzić, poproś farmaceuty o skutki uboczne każdego przyjmowanego leku. Efekty uboczne są również wymienione w informacjach dostarczonych z lekiem>

Oto kilka ważnych rzeczy, które warto pomyśleć:

 • Zazwyczaj korzyści leku są ważniejsze niż jakiekolwiek drobne działania niepożądane.
 • Działania niepożądane mogą zniknąć po zażywaniu leku przez jakiś czas.
 • Jeśli nadal występują skutki uboczne i zastanawiasz się, czy nadal należy przyjmować lek, skontaktuj się z lekarzem . Może on być w stanie obniżyć dawkę lub zmienić lek. Nie nagle rzuci się zażywaniem leku, o ile lekarz nie zaleci.

Zadzwoń lub inne służby ratunkowe od razu , jeśli masz:

 • Kłopoty z oddechem.
 • Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli masz ule.

Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli wystąpią objawy rzadkiego problemu mięśniowego zwanego rhabdomyolysis:

 • Ciężki ból mięśni, delikatność lub osłabienie.
 • mroczny mocz.
Statyny nie powodują działań niepożądanych u większości ludzi, gdy wystąpią skutki uboczne, mają tendencję do zawierania drobnych problemów, takich jak:

 • Ból mięśni (nie silny ból).
 • Zdenerwowany żołądek.
 • Czuję się zmęczony.
 • Ból głowy.

Te typowe działania niepożądane mogą być uciążliwe, ale nie są poważne. Poważne efekty uboczne są rzadkie. Obejmują problemy wątroby, problemy z mięśniami i cukrzycę.

Skutki uboczne leków statynowych są bardziej prawdopodobne, gdy stosuje się większe dawki.

Zobacz pełny wykaz działań niepożądanych. (Lek nie jest dostępny we wszystkich systemach).

Co o tym myśleć

Przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach bez recepty, witaminach lub suplementach.

Jeśli masz bóle mięśni podczas rozpoczynania tej leków, powiedz swojemu lekarzowi. Bóle mogą zniknąć z czasem. Lub możesz spróbować niższej dawki lub innego leku statynowego.

Zdrowy styl życia jest ważny w celu zmniejszenia ryzyka przyjmowania statyn lub nie. To obejmuje jedzenie zdrowej żywności, aktywność, utrzymanie się w zdrowej masie, a nie palenie.

Wysoki poziom cholesterolu: zmiana stylu życia

Stosowanie leku

Medycyna jest jednym z wielu narzędzi, które lekarz musi rozwiązać problem zdrowotny. Przyjmowanie leku, co sugeruje lekarz, poprawi twoje zdrowie i może zapobiec przyszłym problemom. Jeśli pacjent nie bierze lekarstw prawidłowo, może być narażony na zagrożenie zdrowia (a może i Twojego życia).

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mają problemy z przyjmowaniem leku. Ale w większości przypadków jest coś, co można zrobić. O sugestie dotyczące rozwiązywania typowych problemów, patrz temat biorąc leki zgodnie z zaleceniami.

Porady dla kobiet

Nie używaj tego leku , jeśli jesteś w ciąży, karmiąc piersią lub planujesz zajść w ciążę. Jeśli potrzebujesz zażywania tego leku, skontaktuj się z lekarzem, jak możesz zapobiec ciąży.

Checkups

Opieka pooperacyjna to kluczowa część twojego leczenia i bezpieczeństwa. Upewnij się, że wykonujesz i przejdziesz do wszystkich terminów i skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz problemy. To dobry pomysł, aby znać wyniki testów i przechowywać listę przyjmowanych leków.

Uzupełnij nowy formularz informacji dotyczących leków (PDF) (co to jest dokument PDF) , aby pomóc zrozumieć te leki.

Odnośniki

Odwołania

 1. Kamień NJ, i in. (2013 r.). 2013 wytyczne ACC / AHA dotyczące leczenia cholesterolu we krwi w celu zmniejszenia miażdżycowego ryzyka sercowo-naczyniowego u dorosłych: sprawozdanie z amerykańskiego college'u kardiologii / zespołu zadaniowego stowarzyszenia na rzecz serca w wytycznych dotyczących praktyki. Opublikowany w dniu 12 listopada 2013 r. DOI: 10.1161 / 01.cir.0000437738.63853.7a. Dostęp do 18 listopada 2013 r.

Kredyty

Przez Pracowity personel
Główny recenzent medyczny Kathleen Romito, MD - medycyna rodzinna
Specjalista medyczny Robert A. kloner, MD, phD - kardiologia
Rakesh K. pai, MD, FACC - kardiologia, elektrofizjologia

Aktualne od 20 lutego 2015 r.