Triglicerydy i obniżenie poziomu triglicerydów

Dobry i złego cholesterolu. Nasycony i nienasycony tłuszcz. Czasami wydaje się, że potrzebujesz programu do śledzenia wszystkich tłuszczowych graczy w historii choroby serca.

Triglicerydy mogą być najłatwiejsze do zrozumienia.

Mówiąc prosto, są tłuste we krwi. Są wykorzystywane do dostarczania energii swojemu organizmowi. Jeśli masz dodatki, są przechowywane w różnych miejscach, jeśli są potrzebne później.

Wysoki poziom związany jest z większą szansą na choroby serca. Ale to, co oznacza twój własny poziom, a ile to pomaga obniżyć czas, jest czasem mniej jasne.

Ty i Twój lekarz mają sposoby na obniżenie poziomu, jeśli jest ono wysokie.

Co to są trójglicerydy?

Są ważne dla życia i są główną formą tłuszczu - czasem są one nazywane 'lipidami' - w organizmie. Kiedy myślisz o tłuszczu rozwijającym się i przechowywanym w biodrach lub brzuchu, myślisz o trójglicerydach.

Są to końcowy produkt trawienia i rozkładania tłuszczów w żywności. Niektóre są wykonane w ciele z innych źródeł energii, takich jak węglowodany. Gdy jesteś między posiłkami i potrzebujesz więcej energii, hormony twojego ciała uwalniają ich, aby wykorzystać te niewykorzystane kalorie.

Jak są mierzone

Lekarz może podać Ci wspólny test zwany panelem lipidowym. Sprawdza różne typy cholesterolu, w tym poziom 'dobrego' i 'złego' rodzaju. Amerykańskie stowarzyszenie serca zaleca każdemu 21 i starszemu uzyskanie panelu lipidowego co najmniej co 5 lat.

Poziomy są sprawdzane po krótkiej przerwie. Tłuszcz z ostatniego posiłku może zabłocić obraz.

Te testy są ważne, ponieważ rzadko występują objawy, gdy stężenie triglicerydów jest wysokie, w przeciwieństwie do wielu innych stanów.

Jakie są normalne i wysokie poziomy?

Krajowy program nauczania cholesterolu wyznacza wytyczne dotyczące poziomu triglicerydów:

  • Poziomy normalne: mniej niż 150 miligramów na deciliter
  • Borderline high: 150 to 199
  • Wysokość: 200 do 499
  • Bardzo wysoka: 500 lub więcej

Podwyższony poziom może prowadzić do chorób serca, szczególnie u osób z niskim poziomem 'dobrego cholesterolu' i wysokiego poziomu 'złego' cholesterolu. To samo dotyczy cukrzycy typu 2.

Eksperci raz dyskutowali na temat znaczenia triglicerydów, ale wydaje się jasne, że wyższe poziomy są związane z takimi problemami, jak choroby serca.

Jedna rzecz jest jasna: dobra dieta i plan ćwiczeń mogą obniżyć poziom trójglicerydów, poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby serca.

Zabiegi w domu

Głównym sposobem radzenia sobie z wysokimi trójglicerydami jest lepsze spożywanie i więcej ćwiczeń. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zarządzać poziomem:

Ćwiczenie umiarkowane: spróbuj ćwiczyć co najmniej 5 dni w tygodniu. Porozmawiaj z lekarzem zanim rozpoczniesz plan ćwiczeń.

Oglądaj swoją wagę: , jeśli masz dodatkowe kilogramy, tracąc od 5 do 10\% masy ciała możesz obniżyć poziom trójglicerydów. Osoby o zdrowej masie częściej mają normalny poziom. Tłuszcz z brzucha jest związany z większą liczbą.

Jedz mniej złego tłuszczu: staraj się obniżyć nasycone tłuszcz, trans tłuszcz i cholesterol w swojej diecie. Cięcie węglowodanów również pomoże.

Pij alkohol: piwo, wino i alkohol mogą podnieść poziomy. Niektóre badania wykazują, że więcej niż 1 napój dziennie dla kobiet lub 2 dla mężczyzn może znacznie zwiększyć poziom.

Ryby: makrela, pstrąga jeziora, śledzia, sardynek, tuńczyka albakora i łososia są wysokie w omega-3, tłuszczu, który jest dobry dla ciebie. Może być trudno dostać wystarczającą ilość omega-3 z żywności. Lekarz może zalecić dodatek lub recepty.

Medycyna

Dla niektórych osób dobre nawyki mogą nie wystarczyć. Lekarstwa mogą być potrzebne. Decyzja dla Ciebie i Twojego lekarza może być skomplikowana, ponieważ zazwyczaj występują inne warunki zdrowotne. Kilka rodzajów leków może poprawić poziomy. Obejmują:

  • Fibraty (lopid, fibricor i tricor)
  • kwas nikotynowy (niaspan)
  • Wysokie dawki omega-3 są potrzebne w celu obniżenia poziomu trójglicerydów i powinny być przyjmowane tylko pod opieką lekarza. Epanova, lovaza i vascepa to leki na receptę omega-3.

Lekarz może również przepisać klasę leków zwanych 'statynami', które obniżają poziom cholesterolu. Przykłady obejmują: atorwastatynę (lipitor), rosuwastatynę (grzebień) i simwastatynę (zocor).

Możesz odczuwać skutki uboczne tych leków. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą.