ADHD, czy nie? Dlaczego diagnoza ma znaczenie

W przypadku wielu dzieci z ADHD połączenie z nauczycielem było po raz pierwszy ich rodzice zaczęli dyskutować nad możliwością ADHD.

'zdecydowana większość przypadków została zwrócona na uwagę rodzicom przez wychowawców, zarówno na poziomie przedszkolnym, jak i na poziomie szkoły podstawowej' - mówi george dupaul, phD, uniwersytetu lehigh. Ma tłem w psychologii szkolnej, ze szczególnym zainteresowaniem ADHD.

Choć nauczyciele spędzają cały dzień oglądając dziecięcą 'zachowanie', czasami mają rację, czasami się mylą - mówi Dupaul.

Uzyskanie prawidłowej diagnozy to import nt dla każdego, kto wydaje się mieć objawy ADHD. Wiele innych problemów umysłowych i fizycznych może powodować podobne objawy. 'W górę 40\% uczniów szkół podstawowych zgłaszają, że ich nauczyciele mają problemy z dystrakcją lub problemy z ich działalnością', mówi dupaul. 'To nie oznacza, że ​​mają ADHD'.

Znalezienie diagnozy u dzieci

Opis ADHD w podręczniku, który są wykorzystywane przez psychologów do diagnozowania problemów emocjonalnych i psychicznych, jest dość prosty. Oferuje dziewięć objawów związanych z nieuwagi i kolejne dziewięć objawów nadaktywności i impulsywności. Ktoś z ADHD musi co najmniej sześć lat z każdej kategorii przez co najmniej 6 miesięcy oraz w stopniu niewłaściwym dla swojego wieku, zakłócającym funkcjonowanie społecznej, szkolnej lub pracy.

Ale do tej diagnozy nie jest koniecznie szybkie lub łatwe - zauważa dupaul - inne problemy, które mogą powodować takie objawy:

  • Krótka koncentracja uwagi niektóre dzieci mogą naturalnie skupiać się dłużej niż inni.
  • Emocjonalne problemy dzieci, które są niespokojne lub przygnębione mogą mieć kłopoty ze zwracaniem uwagi.
  • Problemy w domu. dzieci 'mogą utknąć w kryzysie rodzinnym, gdy mają być skoncentrowane na teście.
  • chaos w klasie.

Nie ma pojedynczego testu, który ostatecznie zdiagnozuje ADHD. Zamiast tego, diagnoza powinna polegać na testach i różnym typie danych pochodzących od kilku osób w życiu dziecka.

Te pięć kroków może pomóc odkryć, czy ADHD powoduje objawy dziecka:

1. Przejdź do właściwego profesjonalisty.

'najlepszą rzeczą, jaką rodzice mogą zrobić, jest identyfikacja w szkole lub w społeczności, zdrowia psychicznego lub specjalisty opieki zdrowotnej, który ma wiedzę na temat ADHD', mówi dupaul. W niektórych szkołach jest psycholog na personel, który może ocenić dzieci z powodu ADHD. Inne opcje obejmują psychiatrę dziecięcą, pediatrę specjalizującą się w problemach rozwojowych lub psychologa w Twojej społeczności.

Oczywiście, większość rodziców skieruje się do swojego lekarza pediatra lub lekarza rodzinnego. Czasami lekarze są odpowiednio wyszkoleni, aby dokonać tej diagnozy, mówi - ale nie zawsze. Jeśli idziesz tą drogą, zapytaj lekarza o ich tło i poziom komfortu w diagnozowaniu ADHD.

2. Zadaj wiele pytań.

Rodzice powinni być gotowi, aby porozmawiać z lekarzem:

  • Jak dziecko zachowuje się i zwraca uwagę na zadania w domu
  • Oceny i raporty zachowań dziecka ze szkoły
  • Dzieje dziecka
  • Historia historii medycyny, nastroju i emocji w rodzinie
  • Kroki podjęte w celu zajęcia się problemami dotyczącymi zachowania lub uwagi ze strony dzieci

Może to wymagać napełnienia jednej lub więcej skali oceny, która może pomóc w określeniu, czy ADHD - lub inne problemy, takie jak niepokój czy depresja - powodują objawy.

3. Włącz nauczyciela.

Aby spełnić definicję ADHD, objawy muszą powodować problemy w różnych miejscach, takich jak dom i szkoła.

'mają tendencję do wychodzenia, gdy osoba, czy to dziecko, czy dorosły, czyni coś, co sprawia, że ​​są one trudne lub nieciekawe' - mówi lenard adler, MD. On jest profesorem z NYU, który studiował ADHD u dzieci, nastolatków i dorosłych '. Rodzice mogą powiedzieć:' Nie jestem pewien, co mówi nauczyciel '. Daniel może grać w gry wideo przez kilka godzin i nie ma Kłopoty ze zwracaniem uwagi '. Ale życie nie jest grą wideo, jest pełna rzeczy, które sprawiają, że trudne lub wymagające. '

W rezultacie możesz poprosić nauczyciela dziecka o wypełnienie skali oceny lub porozmawiać z lekarzem dziecka lub z usługodawcą psychiatrycznym.

4. Oczekiwać więcej niż leku ADHD.

'to nie jest automatyczne, że tylko dlatego, że masz ADHD, który ma się na leki, chociaż może to wydawać się ludziom', mówi dupaul. 'Leki są pomocne dla wielu dzieci, ale w każdym przypadku nie jest to konieczne i' w ogóle nie jest wystarczające '.

Ważne jest również, aby pomóc dzieciom uczyć się taktyki, aby zmienić swoje zachowania. Lekarz dziecka lub doradca zdrowia psychicznego może pomagać ou przygotować plan i nauczać go dziecku. Być może trzeba spotkać się z nauczycielem swojego dziecka, aby ten plan rozpoczął działanie w szkole.

5. Pozostań na najwyższym poziomie.

Dobrym pomysłem jest od czasu do czasu sprawdzenie, czy leczenie Twojego dziecka nadal działa, gdy się starzeją, mówi dupaul. Dzieci 'i strategie postępowania z ich zachowaniami mogą wymagać zmiany w miarę starzenia się.

Niektóre dzieci zdiagnozowano ADHD w wieku poniżej średniej 'Wiele dzieci z ADHD nie będzie w pełni objawowe, dopóki nie osiągną wymagań szkoły średniej', mówi adler onc e muszą śledzić zmiany klas i szafek, problemy z koncentracją mogą stać się bardziej oczywiste.