Złamania płytki wzrostu: leczenie, chirurgia, powikłania i inne

Kiedy jesteś w ER z dzieckiem, ponieważ złamał kości, możesz usłyszeć lekarz powiedział, że musi sprawdzić, czy jest to 'pęknięcie płytki wzrostowej'. Może brzmieć trochę strasznie, ale większość urazów łatwiej go uzdrowić. Mogą wystąpić powikłania, jeśli nie zostaną prawidłowo leczone lub jeśli problem jest wystarczająco surowy.

Płytki wzrostu są obszarami tkanki miękkiej na końcach kości długich dziecka, znajdują się w wielu miejscach, w tym udo, przedramię i rękę.

Jak sugeruje nazwa, płytki wzrostu pomagają rozwinąć kości dziecka. Dorośli nie mają takich dzieci - tylko dzieci lub nastolatki. Kiedy dziecko przestanie rosnąć, przekształcają się w kości. Wiek różni się w zależności od wieku, ale zwykle osiąga się do 20 lat.

Ponieważ płytki wzrostu są miękkie, łatwo się ranią, kiedy to się dzieje 'nazywa się' pęknięciem płytki wzrostu '.

Powikłania

Jedyny problem polega na tym, że lekarz dziecka może nazywać 'zatrzymanie wzrostu', gdy uszkodzenie powoduje, że jego kości przestają rosnąć, może skończyć jedną nogę lub ramię krótsze od drugiej.

Twoje dziecko może skręcać nogi lub jedną nogę krótszy od drugiego, jeśli jego talerze wzrostu zostały uszkodzone na kolanach, ponieważ istnieje wiele nerwów i naczyń krwionośnych w tej okolicy, które mogą być zranione Z płytą wzrostu.

Czasami złamania płytki wzrostowej może powodować wzrost kości, ale ma to taki sam skutek: jedna kończyna kończy się dłużej niż inne.

Rzadziej występuje problem, gdy grzbiet rozwija się wzdłuż linii złamania. Może to również kolidować ze wzrostem kości lub powodować jego skręcenie.

Jeśli kości wystają poza skórę, istnieje również ryzyko zakażenia, które może uszkodzić płytkę wzrostu.

Młodsze dzieci są bardziej narażone na powikłania, ponieważ ich kości nadal mają wiele do zrobienia. Ale jedna z zalet jest to, że młodsze kości mają tendencję do lepszego uzdrowienia.

Leczenie

Aby opracować plan leczenia, lekarz weźmie pod uwagę wiek dziecka, ogólny stan zdrowia i ewentualne powiązane obrażenia.

Jeśli złamanie nie jest złe, a złamane części kości nadal leżą w prawo, lekarz dziecka może po prostu założyć odlew, szynę lub klamrę. Twoje dziecko nie mogło poruszać jego kończyny w ten sposób, co daje czasowi i przestrzeniom wzrostu czas życia.

Jeśli złamane kawałki kości nie znajdą się w linii prostej, lekarz będzie musiał je przenieść z powrotem na miejsce, nazywany jest 'redukcją' i może być wykonany z operacją lub bez niej.

Jeśli jest to wykonywane bez zabiegu chirurgicznego, lekarz zazwyczaj po prostu przesuwa kości do siebie, trzymając je rękami bez nacinania do skóry, nazywa się to 'manipulacją' i może być wykonany w pokoju pogotowia lub w sali operacyjnej. Dziecko otrzyma lekarstwa na ból, więc nic nie czuje.

Jeśli operacja zostanie zakończona, lekarz wcina się do skóry, wkręca kostkę i wkręca śruby, druty, pręty, szpilki lub metalowe płyty. Twoje dziecko będzie musiało nosić obsadę, dopóki kości nie uleczą się. To może potrwać od kilku tygodni do dwóch miesięcy lub dłużej.

Jeśli grzbiet tworzy się na linii złamania, lekarz dziecka może zalecić operację usunięcia grzbietu, a następnie może opatrzyć obszar tłuszczem lub innym materiałem, aby nie rosnąć.

Przez większość czasu, dzieci wracają do normy po pęknięciu płytki wzrostowej bez żadnych trwałych efektów. Jedynym wyjątkiem jest, jeśli płyta wzrostu zostanie rozdrobniona. Kiedy tak się stanie, kość będzie prawie zawsze rosła inaczej.

Po uzdrowieniu urazu, lekarz dziecka może sugerować ćwiczenia wzmacniające ranny obszar i upewnić się, że jego kończyna porusza się tak, jak powinna.

Niektóre dzieci potrzebują innej operacji, takiej jak chirurgia rekonstrukcyjna, jeśli uraz jest poważny.

Twoje dziecko powinno mieć co najmniej rok wizyt kontrolnych. Raz wszystko jest uzdrowione, a lekarz daje zdrowie, dziecko może wrócić do zabawy z zajęciami, które kocha.