Zaburzenia sensoryczne: przyczyny, objawy i leczenie

Zaburzenie przetwarzania zmysłowego jest stanem, w którym mózg ma kłopoty z przyjmowaniem i reagowaniem na informacje, które przychodzi przez zmysły.

Dawniej określane jako zaburzenia integracji sensorycznej, obecnie nie rozpoznano wyraźnej diagnozy medycznej.

Niektórzy ludzie z zaburzeniami zmysłowości są nadmiernie wrażliwi na rzeczy w swoim środowisku. Wspólne dźwięki mogą być bolesne lub przytłaczające. Lekki dotyk koszuli może uszkodzić skórę.

Inni z zaburzeniem przetwarzania zmysłowego mogą:

  • Bądź nieskoordynowany
  • Bump into things
  • Nie potrafisz powiedzieć, gdzie ich kończyny są w kosmosie
  • Trudno rozmawiać lub grać

Problemy z procesami sensorycznymi są zazwyczaj u dzieci. Ale mogą dotyczyć także osób dorosłych. Problemy z procesami zmysłów są powszechnie obserwowane w warunkach rozwojowych, takich jak zaburzenie spektrum autyzmu.

Zaburzenia sensoryczne nie są rozpoznawane jako zaburzenia autonomiczne. Ale wielu ekspertów uważa, że ​​powinno się zmienić.

Objawy zaburzenia przetwarzania zmysłowego

Zaburzenia sensoryczne mogą wpływać na jedno zmysł, takie jak słuchanie, dotyk lub smak. Lub może mieć wpływ na wiele zmysłów. A ludzie mogą być nadmiernie lub niedostatecznie reagują na rzeczy, z którymi mają trudności.

Podobnie jak w przypadku wielu chorób, objawy zaburzenia przetwarzania zmysłowego istnieją na widmie.

U niektórych dzieci na przykład dźwięk dmuchawy liściowej za oknem może powodować wymiotowanie lub zanurzenie pod stołem. Mogą się krzyczeć, gdy się dotknie. Mogą oderwać się od faktur niektórych produktów spożywczych.

Ale inni wydają się nie odpowiadać na wszystko wokół nich. Mogą nie odpowiedzieć na skrajne upały, zimne lub nawet bólowe.

Wiele dzieci z zaburzeniami zmysłowości zaczyna się jako wybredne niemowlęta, które stają się niespokojni, gdy dorosną. Te dzieci często nie radzą sobie dobrze, często rzucają złości lub mają załamania.

Wiele dzieci ma takie objawy od czasu do czasu. Ale terapeuci rozważają diagnozę zaburzenia przetwarzania zmysłowego, gdy objawy stają się wystarczająco poważne, aby zakłócić normalne funkcjonowanie i zakłócać codzienne życie.

Przyczyny zaburzenia przetwarzania zmysłowego

Dokładna przyczyna problemów z procesami sensorycznymi nie została zidentyfikowana. Ale w badaniu bliźniąt z 2006 r. Stwierdzono, że nadwrażliwość na światło i dźwięk może mieć silny składnik genetyczny.

Inne eksperymenty wykazały, że dzieci z problemami z procesami zmysłów mają nieprawidłową aktywność mózgu, gdy są jednocześnie narażone na światło i dźwięk.

Jeszcze inne eksperymenty wykazały, że dzieci z problemami z procesami sensorycznymi będą nadal reagować silnie na udar lub ręce, a inne dzieci szybko przyzwyczai się do tych wrażeń.

Leczenie zaburzeń czynności sensorycznych

Wiele rodzin z dotkniętym dzieckiem uważa, że ​​trudno jest uzyskać pomoc. To dlatego, że zaburzenie przetwarzania zmysłowego nie jest obecnie uznane w tym zakresie diagnozy medycznej.

Pomimo braku powszechnie akceptowanych kryteriów diagnostycznych terapeuci zajmujący się zajęciami zawodowymi często widzą i leczy dzieci i dorosłych z problemami z procesami zmysłów.

Leczenie zależy od indywidualnych potrzeb dziecka, ale generalnie pomaga dzieciom lepiej w działaniach, które normalnie nie są dobre i pomaga im przyzwyczaić się do rzeczy, które mogą tolerować.

Leczenie problemów związanych z procesami zmysłów nazywa się integracją sensoryczną. Celem integracji sensorycznej jest pokonanie dziecka w zabawny, zabawny sposób, aby nauczyć się odpowiednio reagować i funkcjonować prawidłowo.

Jeden rodzaj terapii nazywa się rozwojem, indywidualną różnicą, modelem relacji (DIR). Terapię opracowano przez stanley greenspan, MD i serena wieder, phD.

Główną część tej terapii stanowi metoda 'piętro-czas'. Metoda obejmuje wiele sesji gry z dzieckiem i rodzicem. Sesje gry trwają około 20 minut.

Podczas sesji rodzice są najpierw proszeni o podążanie za dziecięcym prowadzeniem, nawet jeśli zachowanie w czasie odtwarzania nie jest typowe. Na przykład, jeśli dziecko jest nacierane na to samo miejsce na podłodze w kółko, rodzic robi to samo. Te działania pozwalają rodzicowi 'wejść' w świat dziecka.

Następuje druga faza, w której rodzice korzystają z sesji zabaw, tworząc wyzwania dla dziecka. Wyzwania pomagają wciągnąć dziecko w to, co Greenspan nazywa 'wspólnym' światem z rodzicem. A wyzwania stwarzają szanse dziecku na opanowanie ważnych umiejętności w takich dziedzinach jak:

  • Relacja
  • Komunikacja
  • Myślenie

Sesje są dostosowywane do potrzeb dziecka, na przykład jeśli dziecko ma tendencję do reagowania słabo reagując na dźwięki, rodzic musi być bardzo energiczny podczas drugiego etapu sesji gry, jeśli dziecko ma tendencje Aby nadmiernie reagować na dotyk i dźwięk, rodzic będzie musiał być bardziej kojący.

Te interakcje pomogą dziecku poruszać się naprzód i, jak twierdzą terapeuci DIR, pomagają także w problemach sensorycznych.