Zespół Downa, od 1 miesiąca do 1 roku

Jeśli twoje dziecko urodzi się z zespołem Downa, prawdopodobnie będziesz mieć wiele pytań i silnych emocji. Lekarz może pomóc Ci odpowiedzieć na pytania. A on może poprowadzić Cię do odpowiednich zasobów, które pomogą Ci zarządzać swoimi uczuciami i zaplanować opiekę nad długoterminowymi potrzebami dziecka.

Lekarz może porozmawiać z Tobą o różnych kwestiach podczas regularnych wizyt kontrolnych dziecka. Oprócz mówienia o problemach zdrowotnych lekarz może porozmawiać z pacjentem na temat takich problemów:

  • Wzrost i rozwój. Dzieci z zespołem rozwijają się i rozwijają w taki sam sposób jak inne dzieci, ale w wolniejszym tempie.
  • Twój system wsparcia. Ważne jest, aby połączyć się z innymi ludźmi, którzy rozumieją i mają podobne doświadczenia. Dowiedz się, jak skontaktować się z grupą wsparcia lub innymi rodzinami w Twojej okolicy z dziećmi z zespołem Downa, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
  • Jak Twoja rodzina się dostosowuje. To dobry moment, aby zacząć dyskutować o długoterminowych kwestiach finansowych i opiece nad dzieckiem.
  • Jakie rodzaje wczesnej interwencji mają być realizowane. Program wczesnej interwencji (dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 3 lat) monitoruje i zachęca do rozwijania dzieci mających szczególne potrzeby.
  • Jakie środki ostrożności można podjąć, aby zapobiec przeziębieniu i innym zakażeniom oddechowym. Wąskie kanały nosów i powietrzów sprawiają, że dzieci z zespołem obniżonym podatne są na niewielkie zatoki z śluzu podczas infekcji dróg oddechowych. Nędzny nos zmusza dziecko do oddychania przez usta. Wysusza błonę śluzową i zwiększa ryzyko zakażenia górnych dróg oddechowych. Porozmawiaj o immunizacji Twojego dziecka. Więcej informacji zawiera temat szczepień.

Jeśli masz obawy co do szans na kolejne dziecko z zespołem Downa, porozmawiaj teraz ze swoim lekarzem. Możesz porozmawiać o tym, jak zdiagnozować stan podczas ciąży.