Przegląd tematów zatęchłych

Co to jest strabismus?

Strabismus (powiedzmy 'struh-BIZ-mus') jest problemem wzroku, w którym obie oczy nie patrzą w tym samym punkcie w tym samym czasie. Strabismus najczęściej zaczyna się we wczesnym dzieciństwie. Czasami nazywa się przekreślone oczy, walleye lub mrugnięcie.

normalnie, mięśnie przymocowane do każdego oka działają razem, aby jednocześnie obrócić obie oczy w tym samym kierunku. Strabismus występuje, gdy mięśnie oczu nie działają prawidłowo, aby kontrolować ruch oczu, gdy mięśnie oczu nie działają tak, jak powinny, oczy mogą się wyrównać i mózg może nie być w stanie połączyć tego, co jedno oko widzi to, co inne Oko widzi.

Dziecko rzadko przewyższa strabismus po jego opracowaniu. Bez leczenia strabismus może powodować trwałe problemy ze wzrokiem. Na przykład jeśli dziecko nie używa jednego oka, ponieważ jest nieprawidłowo wyrównane, może rozwinąć słabą wizję w tym oku (zwane leniwe oko lub amblyopia).

Strabismus może być trudne w poczuciu własnej wartości dziecka, wpływa na wygląd dziecka, a także jego zdolność widzenia. Inne dzieci mogą drażnić dziecko z powodu oczu lub z walleyem. Wspierać dziecko i natychmiast od razu je traktować.

Co powoduje strabismus?

Dzieciństwo strabismus często nie ma znanej przyczyny, chociaż ma tendencję do biegania w rodzinach.

czasami strabismus rozwija się, gdy oczy kompensują inne problemy ze wzrokiem, takie jak nadwrażliwość lub zaćma. Inne rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko starzenia się dziecka, obejmują chorobę wpływającą na mięśnie i nerwy, przedwczesne urodzenie, zespół Downa, uraz głowy i inne problemy.

Dorośli mogą rozwinąć się ze strabią z oczu lub naczyń krwionośnych. Utratę wzroku, nowotwór oczu lub guz mózgu, choroby grobów, udar i różne zaburzenia mięśni i nerwów mogą powodować strabismus u dorosłych.

Jakie są objawy?

Najczęstsze znaki to:

  • Oczy, które nie patrzą w tym samym kierunku w tym samym czasie (jeśli Twoje dziecko ma tylko niewielkie odchylenia, może się nie zauważyć).
  • Oczy, które się nie poruszają.
  • Mrużąc lub zamykając jedno oko w promieniach słońca.
  • Odchylanie lub obracanie głowy w celu obejrzenia obiektu.
  • Wbijanie się w rzeczy. (Strabismus ogranicza percepcję głębokości).

Starsze dziecko może narzekać na rozmazane widzenie, zmęczone oczy, wrażliwość na światło lub podwójne widzenie.

Objawy mogą się pojawić. Mogą się pogorszyć, gdy dziecko jest zmęczone lub chore.

Oczy noworodka mogą być nieprawidłowo wyrównane, ale oczy powinny być ustawione w pozycji leżącej w przedziale od 3 do 4 miesięcy, w niektórych przypadkach oczy mogą się po prostu pozornie wyrównać, ponieważ dziecko ma szeroki mostek nosa Co powoduje pojawienie się oczu przekrwionych, ale jeśli oczy dziecka nie są wyrównane cały czas po upływie 4 miesięcy, zabieraj dziecko z lekarzem na lekarza.

Jak zdiagnozowano strabismus?

Lekarz często mówi, że dziecko ma strabismus, patrząc tylko na oczy dziecka, oczywiste jest, że oczy nie wyglądają w tym samym kierunku jednocześnie

Lekarz może mieć dziecko patrzeć na obiekt podczas przykrycia, a następnie odsłonięcia każdego oka. To pozwala lekarzowi zobaczyć, które oko się obraca, ile się zwraca, iw jakich okolicznościach występuje nieprawidłowy przebieg. Te testy pomogą również lekarzowi dowiedzieć się, czy dziecko ma obwisłe oko (leniwe oko), które czasem występuje ze strabismus.

Większość ekspertów sugeruje, że dzieci mają badanie wzroku w wieku od 3 do 5 lat, a wcześniej w niektórych przypadkach. Ale żadne dziecko nie jest zbyt młode na egzamin oka. Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do oczu lub wizji dziecka w dowolnym wieku, weź go do lekarza okulistyki.

Jak się leczy?

Najczęstsze sposoby leczenia strabizmu to:

  • Okulary . Noszenie okularów może czasami poprawić łagodny strabizm.
  • Tymczasowa plamka oka na silniejszym oku, jeśli Twoje dziecko ma obłok. Może to osłabić silne oko, co może pomóc wyrównać oczy. Dziecko może musieć nosić plaster trochę lub cały czas przez kilka tygodni lub miesięcy.
  • Chirurgia na mięśniach oczu. To często jedyny sposób na poprawę widzenia i lepsze wyrównanie oczu. Może zabrać więcej niż jedną operację, a dziecko nadal musi nosić okulary.

Inne leczenie może obejmować leki i ćwiczenia na oku.

Leczenie strabizmu należy rozpocząć jak najszybciej. Ogólnie rzecz biorąc, im młodszy jest dziecko, gdy rozpoczyna się leczenie, tym większe szanse na rozwiązanie problemu.

Ważne jest również, aby Twoje dziecko mogło pobierać kolejne egzaminy.