Rak szyjki macicy: operacje, które mogą leczyć

W przypadku raka szyjki macicy istnieje wiele sposobów, w jaki lekarz może leczyć stan pacjenta. Który zaleci, będzie zależeć od rodzaju raka szyjki macicy, wieku i tego, czy w przyszłości chcesz mieć dzieci.

Zależy to również od tego, czy rozprzestrzeniło się raka. Lekarze nazywają to 'etap', w którym jest. Operacja to tylko jedna opcja, aby porozmawiać z lekarzem.

Kriochirurgia

Lekarz stosuje gaz zwany ciekłym azotem, aby zamrozić nieprawidłowe komórki rakowe na szyjce macicy. 'Kostki lodu', a złe komórki umierają. Lekarz może wykonać tę procedurę w biurze lub klinice. Możesz pojechać do domu po zabiegu. Może masz wodnisty rozładunek na kilka tygodni.

Kriochirurgia jest zazwyczaj stosowana w fazie 0, co oznacza, że ​​Twój lekarz stwierdził nieprawidłowe komórki tylko na powierzchni szyjki macicy.

Laserowa chirurgia

Jest to wykonywane w gabinecie lekarskim lub klinice i jest zwykle zarezerwowane na raka szyjki macicy stopnia 0. Lekarz używa wiązki laserowej, aby spalić komórki rakowe na szyjce macicy. Może też wyciąć mały kawałek tkanki, aby zbadać w laboratorium. Zacznie drętwić szyjkę, więc nie będziesz miał bólu.

Konwencja

Lekarz może to zrobić, zanim zaleci chemioterapię lub promieniowanie. Jeśli chcesz móc mieć dzieci później, może to być jedyna kuracja, którą zaleca.

Lekarz stosuje chirurgiczny lub laserowy nóż, aby usunąć z szyjki macicy kawałek tkanki w kształcie stożka. Może też użyć cienkiego drutu ogrzewanego elektrycznością. Jest to tzw. Procedura wycięcia elektrochirurgicznego pętli lub LEEP. Spogląda na tkankę tkanki pod mikroskopem. Jeśli krawędzie stożka mają komórki nowotworowe, niektóre z raków mogły zostać pozostawione. Lekarz może zalecić chemioterapię lub promieniowanie.

Hysterektomia

W tej procedurze chirurg usuwa macicę i szyjkę macicy. Inne narządy rozrodcze - jajniki i rurki jajowodów - pozostają na miejscu, chyba że istnieją powody zdrowotne, które powinny zostać usunięte.

Chirurgowie wykonują histerektomię na jeden z trzech sposobów: przez wycięcie w brzuchu (histerektomia brzucha); Przez pochwę (histerektomię pochwy); Lub za pomocą przyrządów robotic (laparoskopowa histerektomia).

Musisz pozostać w szpitalu po zabiegu. Z histerektomia laparoskopowa lub pochwy, będziesz mieć pobyt 1- lub 2-dniowy. Całkowity czas odbudowy wynosi około 2 do 3 tygodni.

Po brzusznej histerektomii będziesz przebywać w szpitalu przez 3 do 5 dni. Czas regeneracji jest dłuższy - około 4 do 6 tygodni.

Powikłania są rzadkie, ale mogą obejmować nadmierne krwawienie, zakażenie lub uszkodzenie układu moczowego lub jelit.

Radical histerektomia

Podczas tego zabiegu chirurg usuwa macica i tkanki obok niej. On również usunie około 1 cala pochwy obok szyjki macicy. I może wziąć kilka węzłów chłonnych z okolicy miednicy. To są kieszonki tkanek układu odpornościowego, które mają rozmiar grochu.

Opuści jajniki i jajowodów, chyba że jest to konieczne z medycznego punktu widzenia, żeby je zabrać Przez większość czasu chirurgia jest wykonywana przez brzuch. Ale lekarz może laparoskopią usunąć macicę przez pochwę. Powoduje to mniejsze utratę krwi, a może krótszy pobyt w szpitalu.

Całkowity czas przywracania wynosi od 4 do 6 tygodni. Wezwij lekarza od razu, jeśli masz nadmierne krwawienie, kłopoty z sianiem lub uważaj, że Twoja rana jest zakażona.

Trachelectomy

Jeśli nadal chcesz mieć dzieci, lekarz może zalecić trachelektomię.

Chirurg usuwa szyjkę macicy i górną część pochwy, ale pozostawia nienaruszony macicę. Wkłada ścieg, lub zespół, w którym był szyjka macicy. Ten otwór prowadzi do macicy.

Może także usunąć węzły chłonne w pobliżu szyjki macicy lub macicy. Wykona tę operację albo przez pochwę albo przez wycięcie w brzuchu.

Szansa na powrót raka po tej operacji jest bardzo niska. Badania wykazały, że kobiety, które mają trachelektomię, mają 50\% szans na zajście w ciążę 5 lat później. Ale są one również narażone na większe ryzyko poronienia niż kobiety, które nie miały tej operacji.

Wydrążenie miednicy

Jeśli pacjent miał raka szyjki macicy, która wróciła, lekarz może zalecić to jako opcję chirurgiczną. On usunie szyjkę macicy, macica, okoliczne organy i tkanki. On również usunie pobliskie węzły chłonne. I, w zależności od tego, gdzie rozprzestrzenił się nowotwór, może zażywać pęcherz, pochwę, odbyt i część okrężnicy.

Jeśli lekarz musi usunąć część pęcherza moczowego lub okrężnicy, będzie musiał stworzyć nowy sposób na usunięcie odpadów. Być może trzeba mieć cewnik. Lub przymocuje do przedniej części brzucha plastikową torebkę, aby złapać mocz, zwaną mrostarką lub kałem, nazywaną kolostomią.

Lekarz może również utworzyć nową pochwę ze skóry, tkanki z jelit lub przeszczepów mięśniowych lub skórnych.

Odzysk z wydrążenia miednicy może trwać 6 miesięcy lub dłużej.