Choroba wieńcowa: co należy wiedzieć o tym raku dziecięcym

Jest to rzadka forma raka, która ma miejsce głównie w dzieciństwie. Lekarze nie znają żadnego sposobu na zapobieganie rakowi piersi (RMS), ale istnieją kuracje.

Nazwa rhabdomyosarcoma pochodzi z rodzaju komórek, na którą ten rak zwykle tworzy się nazywany rhabdomyoblasts. Komórki te zaczynają się tworzyć, gdy ludzki embrion ma zaledwie kilka tygodni. Później przekształcają się w tkanki, które tworzą mięśnie szkieletowe - mięśnie, których używasz do przenoszenia ciała.

Ponieważ rabdomioblasty znajdują się głównie w rozwijających się zarodkach, rak jest zwykle rozpoznawany u dzieci. Około 350 osób rozpoznano RMS rocznie w Stanach Zjednoczonych. Ponad połowa z nich to dzieci poniżej 10 roku życia. Bardzo rzadko zdiagnozowano u dorosłych, ale może się zdarzyć.

Typy

Istnieją trzy główne typy RMS:

 • Najczęstsze jest embrionalne RMS . Zwykle u dzieci 5 lub młodszych. Guzy są często znajdowane w okolicy głowy i szyi lub wokół pęcherza moczowego i narządów płciowych.
 • Alveolar RMS może wystąpić w dowolnym wieku. Typ ten występuje zwykle w dużych mięśniach tułowia, ramion i nóg. Nowotwory zwykle szybciej rosną od rodzaju zarodkowego i wymagają intensywniejszego leczenia.
 • Anaplastyczny: tego typu rzadko występuje u dzieci.

Kto to pobiera?

Lekarze nie znają żadnych nawyków związanych ze stylem życia ani rzeczy w środowisku, które zwiększają ryzyko przechodzenia na RMS. Jeśli masz dziecko z RMS, choroba nie była spowodowana przez to, co zrobiłeś lub nie zrobiłeś.

Dzieci, które dziedziczą pewne zaburzenia genetyczne od rodziców, są narażone na większe ryzyko. Takie jak neurofibromatoza typu 1 (NF1), zespół beckwith-wiedemanna i zespół noonan. Niemowlęta, które urodziły się większe niż się spodziewano, mogą również mieć większe ryzyko. RMS jest nieco częściej u chłopców niż u dziewcząt.

Objawy i diagnoza

Objawy zależą od tego, gdzie znajduje się guz nowotworu:

 • Nowotwory w mięśniach za okiem mogą powodować wybrzuszenia oka, problemy ze wzrokiem i spojrzenie.
 • Nowotwory w uchu lub jamie nosowej mogą powodować bóle głowy, bóle głowy, przekrwienie lub krwawienie z nosa.
 • Nowotwory, które tworzą się w dróg moczowych, mogą utrudniać oddawanie moczu lub powodować krew w moczu dziecięcym.
 • Nowotwory w pochwie dziewczyny mogą powodować krwawe wydzieliny.
 • Nowotwory w jamie brzusznej mogą powodować wymioty, bóle lub zaparcia.
 • Nowotwory w szyi, klatce piersiowej, ramionach, nogach, plecach lub pachwinie mogą powodować guzki lub obrzęki. Te grudki mogą rosnąć od wielkości ugryzienia komarów do wielkości grejpfrutów w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Wiele z tych objawów może być spowodowanych przez inne mniej poważne choroby. Ale jeśli dziecko ma jedno z tych objawów, których nie można wytłumaczyć - jak uderzenie, które nie ustępuje lub powiększa się - powinieneś go sprawdzić przez lekarza.

Jeśli lekarz uważa, że ​​objawy dziecka mogą być spowodowane rakiem, zleci testy, które wyświetla zdjęcia wewnątrz ciała:

 • Promieniowanie rentgenowskie: lekarze wykorzystują fale elektromagnetyczne do robienia zdjęć z tkanką Twojego dziecka.
 • MRI (obrazowanie rezonansem magnetycznym): duże magnesy i fale radiowe generują szczegółowe obrazy.
 • CT scan (tomografia komputerowa): kilka pokazano z różnych kątów, aby uzyskać więcej informacji.
 • USG: fale dźwiękowe służą do tworzenia obrazów ciała.
 • Skanowanie kości: materiał promieniotwórczy jest umieszczany w żyle w celu wskazania obszarów, w których może wystąpić rak.

Jeśli te badania wykazują, że Twoje dziecko ma guz, chirurg wykona biopsję w okolicy. Zrobi małe pocięcie lub użyje igły, aby zebrać niewielką próbkę komórek. Wtedy spojrzy na te komórki pod mikroskopem, aby zobaczyć, czy są rakowie.

Leczenie

Jeśli nowotwór Twojego dziecka jest rakotwórczy, może mieć operację, aby usunąć wszystkie lub większość z nich. Jak skomplikowana jest operacja zależy od tego, gdzie guz znajduje się w ciele.

Twoje dziecko może również mieć chemioterapię w celu zabicia komórek rakowych, których nie można pominąć podczas zabiegu chirurgicznego. W przypadku leków RMS, leki stosowane w chemioterapii zazwyczaj podaje się przez sześć miesięcy do roku - raz w tygodniu w pierwszej kolejności, a następnie rzadziej.

Te leki są bardzo dobre w zabijaniu komórek nowotworowych, ale także mogą zabijać inne zdrowe komórki i mogą powodować wypadanie włosów, nudności i wymioty, zmęczenie i inne nieprzyjemne reakcje. Większość z tych działań niepożądanych jest tymczasowa, a dzieci mają skłonność do chemioterapii lepiej niż dorośli.

Jeśli testy wykazują, że część guza pozostaje w ciele po zabiegu chirurgicznym i chemioterapii, dziecko może mieć promieniowanie, aby spróbować ją zmniejszyć lub zniszczyć. Promieniowanie wykorzystuje silne promieniowanie rentgenowskie do zabijania komórek nowotworowych. Zwykle przez 5 dni w ciągu kilku tygodni odbywa się 5 dni w tygodniu.

Promieniowanie może powodować skutki uboczne, zarówno od razu, jak i lat później. Przed rozpoczęciem promieniowania przedyskutuj te zagrożenia z lekarzem dziecka.

Jeśli guz znajduje się w trudnym miejscu lub pokrywają się z ważnymi narządami, trudniej jest, aby lekarze usunęli wszystkie komórki rakowe bez uszkodzenia zdrowej tkanki. Jeśli tak jest, leczenie Twojego dziecka może rozpocząć się od operacji.

Jeśli chirurgia wydaje się być zbyt trudna lub ryzykowna, dziecko może najpierw poddać się chemioterapii lub promieniowaniu, aby spróbować zmniejszyć guz. Może to ułatwić chirurgom późniejsze usunięcie.

Czego można oczekiwać

Jeśli zostanie złapany wcześnie i nie rozprzestrzenił się na inne części ciała Twojego dziecka, lekarze mogą zazwyczaj pozbyć się raka. Dzieci w wieku od 1 do 9 lat mają szczególnie dobry wynik.

Czasami rak może wrócić. Jeśli tak się dzieje, zwykle to nastąpi w ciągu pierwszych kilku lat po zabiegu. Dlatego dzieci traktowane w RMS muszą mieć od kilku lat regularne wizyty kontrolne u lekarzy.

Te badania mogą obejmować badanie fizyczne, badania krwi i skanowanie obrazowe w celu sprawdzenia, czy ich objawy nie powróciły.

Lekarze będą również pilnować i leczyć długofalowe skutki uboczne chemioterapii i promieniowania.