Gęstość piersi: co to oznacza dla Twojego ciała i zdrowia

Jeśli masz niedawno mammogram, lekarz lub technik może ci powiedzieć, że masz gęste piersi. Radiolodzy w wielu częściach Stanów Zjednoczonych są zobowiązani do poinformowania, czy trafiają do tej kategorii, gdy wysyłają swoje wyniki. Posiadanie gęstych piersi jest normalne i bardzo często. Ale może być mylony, co to znaczy i co należy zrobić.

Jakie są gęste piersi?

Gęstość piersi nie jest kontrolą. Nie trzeba go traktować, a często zmienia się z biegiem czasu

Nie ma to nic wspólnego z tym, jak Twoje piersi wyglądają lub czują. Chodzi o sposób, w jaki pojawiają się na zdjęciu mammograficznym.

Piersi są wykonane z tkanki tłuszczowej i tkanki, które nadają im kształt, a gruczoły i kanały, które wytwarzają mleko. Tłuszcz na ciemnym obrazie mammograma. Wszystko inne wygląda na białą.

Pomiar gęstości piersi nie jest nauką ścisłą. To jest orzeczenie dokonane przez Twojego radiologa w oparciu o to, co widzą na zdjęciu rentgenowskim, przypisują swoje piersi do jednej z czterech kategorii:

  • W większości jest tłusta: piersi mają najmniejszą ilość tkanki włóknistej.
  • Rozproszone obszary gęstości: większość piersi jest tłusta, ale niektóre obszary są gęste.
  • Gęsto równomiernie: większość piersi jest gęstą tkanką z pewnymi obszarami tłuszczu.
  • Bardzo gęsty: piersi nie mają prawie tkanki tłuszczowej.

Kobiety w wieku powyżej 40 lat są równomiernie rozdzielone między gęstymi i nie gęstymi piersiami, a większość z nich zalicza się do jednej z dwóch średnich kategorii (rozproszona lub heterogeniczna gęstość). Tylko około 10\% kobiet ma piersi, które są głównie tłuste Lub bardzo gęste.

Co go powoduje?

Rzeczy, które mają wpływ na gęstość piersi to:

  • Wiek: młode kobiety mają gęste piersi niż starsze kobiety. Większość kobiet piersi traci gęstość, gdy mają wiek, ale nie zawsze.
  • Dziedziczność: jeśli twoja matka też miała gęste piersi, to pewnie również.
  • Menopauza: większość kobiet piersi staje się bardziej tłuszczowa po przejściu przez menopauzę.
  • Hormony: hormonalna terapia zastępcza i pigułki antykoncepcyjne mogą sprawić, że piersi będą gęste.
  • Karmienie piersią: gęsta tkanka piersi jest zaangażowana w produkcję mleka. Może sprawić, że piersi będą bardziej gęste.

Wyzwania mammograficzne

Gęste piersi są trudniejsze do czytania na mammografii. Guzy i masy pojawiają się jako białe plamy, podobnie jak gęste tkanki. Więc może być wyzwaniem, aby powiedzieć różnicę między tym, co jest normalne i co podejrzane. Łatwiej przegapić kłopoty lub fałszywie zdiagnozować raka piersi.

To nie znaczy, że powinieneś przestać mammogramy. Nawet u kobiet z gęstymi piersiami, masa jest prawidłowo identyfikowana przez większość czasu. A nowa technologia cyfrowa sprawiła, że ​​mammogramy są dokładniejsze.

Nie są one doskonałe, ale mammogramy są nadal najlepszym sposobem wykrycia raka piersi we wczesnym okresie.

Ryzyko raka

Aby złapać raka piersi wcześnie, zaleca się, aby wszystkie kobiety, niezależnie od ich gęstości piersi, przeprowadzały comiesięczne egzaminy, zbadane przez lekarza raz w roku, a początkowo mammogram rozpoczął się w wieku 40 lat.

Mając gęste piersi wydają się zwiększać ryzyko raka piersi. Ale eksperci nie zgadzają się, czy wysoka gęstość piersi sama oznacza, że ​​powinieneś uzyskać dodatkowe badania przesiewowe w kierunku raka. Należy porozmawiać ze swoim lekarzem o innych czynnikach ryzyka. Jeśli masz większe ryzyko ze względu na wiek, rasę, historię rodziny lub wcześniejsze biopsje, dobrym pomysłem jest częstsze badanie lub inny rodzaj testu.

Inne badania przesiewowe

Te badania mogą powodować raka, których tradycyjne mammogramy mogą nie mieć.

Rezonans magnetyczny (MRI) : jeśli masz wysokie ryzyko raka piersi, zazwyczaj będziesz musiał (a) bym otrzymać MRI wraz z rocznym mammogramem. MRI wykorzystuje pole magnetyczne do utworzenia obrazu wnętrza piersi.

Cyfrowa tomosynteza piersi (DBT ): jest to specjalny rodzaj mammogramu, który wykonuje zdjęcia z różnych kątów i łączy je ze sobą w celu uzyskania obrazu trójwymiarowego.

ultradźwięk : technicy używają fal dźwiękowych, aby obrazować wnętrze piersi.

Obrazowanie gamma swoiste dla piersi : materiał promieniotwórczy jest wstrzykiwany do krwiobiegu, a następnie wykryty za pomocą specjalnej kamery. W tkankach nowotworowych różni się w porównaniu ze zwykłą tkanką.

Wadą dodatkowych badań jest to, że często pojawiają się rzeczy, które nie są rakiem. Co może prowadzić do większej liczby testów, a nawet zabiegów, które mogą nie być potrzebne.

Twoje ubezpieczenie nie pokrywa kosztów tych testów, więc sprawdź najpierw sprawdzić.

Mammogram jest jedynym testem przesiewowym na piersiach, który udowodnił, że uratuje życie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i razem możesz zdecydować, które testy są odpowiednie dla Ciebie.