Rak piersi

Zdaniem społeczeństwa raka amerykań skiego, około jeden na dwóch Amerykanów i jedna na każdym z trzech amerykań skich kobiet bę dĘ ... mieli pewien rodzaj raka w pewnym momencie ich życia.

W tym roku prawie 1,4 miliona Amerykanów usłyszy słowa 'masz' raka 'iw tej chwili ich życie będzie na zawsze przemienione.

Bianca kennedy usłyszała je pięć lat temu i, podobnie jak większość ludzi, jej początkowe emocje były szokowane, a następnie pytanie: 'umrę?'

Kennedy, teraz 40 lat, zdiagnozowano raka piersi, gdy jej 38-letnia siostra walczyła z chorobą po raz trzeci.

'moja siostra została brutalnie niedoceniana przez pierwsze dwa razy i nauczyłem się z jej doświadczenia', mówi kennedy WHTT. 'Kiedy zdiagnozowano, nie bolało mnie to, jak agresywnie leczyć raka, bo widziałem, co ona przeze mnie przeszła'.

Co należy zrobić?

Kennedy skończyła po usunięciu obu piersi, a następnie chemioterapii i odbudowie piersi. Teraz doradza nowo zdiagnozowanym pacjentom jako ochotnik Y-ME, 24-godzinną pomoc techniczną, którą zatrudniają wyłącznie pacjenci z rakiem piersi.

Z jednej strony wie o znaczeniu bycia zaangażowanym, wykształconym pacjentem, ale mówi, że większość ludzi potrzebuje czasu, aby pogodzić się z ich diagnozą.

'jest powszechne w przypadku osób, które właśnie zdiagnozowano, że są przytłoczeni wszystkimi informacjami, które otrzymują i wybieranymi przez nich decyzjami' - mówi. 'Jesteś bombardowany faktami, figurami i statystykami, a naprawdę trudno zachować chłodną głowę, ale wybory, które podejmujesz, są krytyczne i mogą mieć wpływ na resztę swojego życia'.

Więc jakie są najważniejsze rzeczy, których nowo zdiagnozowani pacjenci mogą zrobić, aby zwiększyć szanse na pokonanie raka? WebMD postawił to pytanie lekarzom, zwolennikom pacjentów i chorym na raka, a także pojawiły się wspólne tematy. Obejmowały:

Pobierz fakty

Wszyscy rozmawiali z tą historią, że edukacja jest krytyczna. Oznacza to, że można nauczyć się wszystkiego co się tyczy konkretnego raka i jak najlepiej go potraktować. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób takich jak rak piersi i chłoniak, w których leczenie jest bardzo zróżnicowane.

'Widziałem, jak ludzie tracą dużo cennego czasu na zbadanie niewłaściwej rzeczy, ponieważ nie rozumieją ich raka' - mówi joan arnim, który zarządza programem wspierania pacjenta w centrum raka HUston Andersson. 'Często dobrze jest zwrócić się do lekarza o zalecenia, gdzie uzyskać informacje dotyczące konkretnego raka'.

Poznaj swoje informacje 'poziom komfortu'

Podczas gdy niektórzy pacjenci przechodzą do nauki nadbiegania, mogą niemal natychmiast, inni nie lubią tego robić, albo nie chcą wiedzieć zbyt wiele szczegółów.

Osoby zorientowane na Internet lub przyjaciele mogą być wezwane, gdy pacjenci nie mogą prowadzić własnych badań.

M.D. Andersson specjalizuje się w terapii raka ginekologicznego Charlesa Levenbeta, MD, opowiada WHTT, że ważne jest, aby pacjenci zastanawiali się nad tym, jak bardzo potrzebują informacji, zanim siadają do lekarza.

'W dzisiejszych czasach założenie polega na tym, że pacjent chce wiedzieć wszystko, ale niektóre naprawdę chcą mieć duże zdjęcie', mówi. 'Lub chcą więcej informacji w miarę upływu czasu, ważne jest, aby to przekazać'.

Dobrym pomysłem jest spisanie pytań przed spotkaniem z lekarzem. Strona internetowa o społeczeństwie raka amerykańska zawiera długą listę potencjalnych pytań, które można znaleźć w sekcji 'dowiedzieć się o raku' w witrynie pod nagłówkiem 'pacjenci, rodzina i przyjaciele'. Pytania przykładowe, które można drukować i odbywać na wizytach lekarskich, można również znaleźć na WHTT.

Inny zestaw uszu

Pacjenci często korzystają, gdy przynoszą kogoś wraz z nominacjami na wsparcie i działają jak kolejny zestaw uszu - mówi levenback. Przyjaźń jest często lepsza niż bliski członek rodziny w tej roli wsparcia, ponieważ członkowie rodziny są często zdenerwowani pacjentem.

Christina koenig z firmy Y-ME zaleca przyniesienie magnetowidowi wizytom lekarskim, jeśli wszyscy zgadzają się, że jest to właściwe.

Przynajmniej ktoś powinien robić notatki podczas spotkań, mówi arnim.

'Mówiłem po pięciu minutach, że nie usłyszeli tego, o czym mówił ich lekarz' - mówi. 'Należy się spodziewać'

Nie bój się skakać łodzi

Arnim twierdzi, że pacjenci z rakiem często niechętnie rozmawiają, kiedy są zdenerwowani czymś, ze świadomym lub podświadomym strachem, że ich lekarze lub inni opiekunowie medyczni porzuci ich.

'tendencja, gdy ktoś czuje się naraŜony i przestraszony, polega na tym, Ŝeby nie skała łódź', mówi. 'Ale nawet jeśli twoje instynkty mogą cię nakłaniać do milczenia, ważne jest, aby mówić.'

Kołysząc łódź oznacza również nie akceptowanie wszystkich lekarzy, które mówią ci jako ewangelię. Jeśli potrzebujesz drugiej lub nawet trzeciej opinii dotyczącej jakiegokolwiek aspektu opieki nad chorymi na raka, pobierz ją.

Ta opinia jest równie ważna dla osób, które podejrzewają, że mają raka lub inne poważne problemy, ale nic nie powiedziano, mówi kennedy.

', jeśli lekarz lekceważąco lub trudno się porozumieć, lub nic nie mówi, gdy twoje jelito mówi ci, że musisz znaleźć innego lekarza', mówi.

Czterdzieści siedem-letni julie gomez nauczył się tej lekcji ciężko. Kobieta houston widziała długą linię lekarzy na bolesny problem żołądka prawie dziesięć lat, zanim zdążyła zdiagnozować jej rzadki rak żołądkowo-jelitowy.

'Powiedziano mi, że miałem kwaśny refluks lub że jadłem zbyt szybko', mówi. 'Jeden lekarz zrobił wszystkie właściwe testy i rzeczywiście zobaczył coś na skanerze, ale powiedział mi, że po prostu nie wierzy. To było osiem lat, zanim wreszcie zostałam zdiagnozowana. '

Porozmawiaj z innymi pacjentami

Gomez miał cztery operacje usunięcia guzów żołądkowo-jelitowych w ciągu 10 lat od rozpoznania raka, a w przyszłości może stawić czoła, jeśli nowotwory skierowane są na jej wątrobę lub wystarczająco duże, aby zablokować jej jelita.

Obecnie pracuje w telefonicznej gorącej linii prowadzonej przez lekarza weterynarii i pasuje do pacjentów z rakiem u osób, które miały taką samą diagnozę lub leczenie.

'Mój rak jest tak rzadki, że nie spotkałem innej osoby, która miała to do pięciu lat po mojej diagnozie' - mówi - 'bardzo, bardzo samotna'.

Gomez rozmawia z co najmniej jedną osobą co najmniej jedną osobę z chorobą na jej wolontariacie i uważa, że ​​jest to jedna z najlepszych rzeczy, które pacjenci mogą zrobić, aby dowiedzieć się o ich chorobie.

'Internet to świetne narzędzie edukacyjne, ale może też przestraszyć cię na śmierć', mówi. 'Statystyki mogą być mylące, mogą powiedzieć, że przeżycie na chorobę wynosi mniej niż pięć lat, na przykład, ale jeśli większość osób z rakiem rozpoznano w latach 60. i 70. i jesteś w wieku 30 lat, może to Nie dotyczy ciebie '.

Narzędzia, które można używać

GorĘ ... c linię M.D. anderson można dotrzeć dzwoniĘ ... c (800) 345-6324. Wszyscy chorzy na raka lub ich opiekunowie mają prawo zadzwonić. Linię gorących linii wsparcia dla raka piersi Y-ME można uzyskać w języku angielskim pod numerem (800) 221-2141 iw języku hiszpańskim pod numerem (800) 986-9505. Tłumacze są również dostępny w 150 innych językach.

Stowarzyszenie raka Ameryki Południowej (www.cancer.org) i krajowy instytut ds. Raka (www.cancer.gov) prowadzą obszerne strony internetowe zawierające informacje na temat leczenia raka i prób klinicznych, podobnie jak WHTT. Numerem linii informacyjnej dla ACS jest (800) ACS-2345, a numerem NCI jest (800) 4-CANCER.

ACS oferuje usługę dla pacjentów i ich rodzin, które pomogą im dopasować je do badań klinicznych w ich okolicy. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego połączenia telefonicznego (800) 303-5691 lub kliknąć na sekcję zatytułowaną nowe medyczne badania kliniczne, dopasowane do usługi na stronie internetowej ACS. Można dowiedzieć się o próbach raka przez NCI na stronie www.clinicaltrials.gov.

Witryna internetowa ACS oferuje również usługę pomagającą pacjentom zrozumieć ich możliwości leczenia - mówi rzecznik david sampson. Aby uzyskać dostęp do serwisu, kliknij 'Użyj narzędzi do podejmowania decyzji dotyczących leczenia' na stronie głównej grupy.

Opublikowano aug. 12, 2005 r.