Rak piersi i samotność piersi

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, co jest właściwe dla piersi. W ten sposób możesz skontaktować się ze swoim lekarzem, jeśli zauważysz coś niezwykłego, takiego jak guzek, zmiana skóry lub rozładowanie.

Ale czy powinieneś zrobić samotest piersi? Grupy medyczne nie zgadzają się na to. Możesz zapytać lekarza o poradę, czy będzie to pomocne.

Co to jest egzamin z piersi?

Dzięki temu możesz sprawdzić swoje piersi przed zmianami, takimi jak grudki lub zagęszczenie. Spojrzysz i poczujesz obie piersi. Jeśli zauważysz coś niezwykłego, powiedz swojemu lekarzowi. W wielu przypadkach takie zmiany nie są rakiem, ale musisz skontaktować się z lekarzem, aby się dowiedzieć

Jak zrobić samodzielny test piersi?

Jeśli zdecydujesz się wykonać jedną z następujących czynności, wykonaj następujące kroki:

W lustrze:

 1. Odstań od pasa przed wielkim lustrem w dobrze oświetlonym pokoju. Spójrz na twoje piersi. Jeśli nie są równe wielkości lub kształtu, to jest OK! Większość kobiet nie ma piersi. Z rękami rozluźnionymi przez boki, szukać zmian wielkości, kształtu lub położenia, lub zmian w skórze piersi. Szukać kłębów, ślinianek, ran lub odbarwienia.
 2. Sprawdź sutki i szukać jakichkolwiek obrzęków, obierania lub zmiany w ich kierunku.
 3. Połóż ręce na biodrach i mocno dociśnij mocno, aby dokręcić mięśnie klatki piersiowej pod piersiami. Obróć się z boku na bok, aby móc spojrzeć na zewnętrzną część piersi.
 4. Następnie zginaj do przodu w kierunku lustra. Obróć ramiona i łokcie, aby napiąć mięśnie klatki piersiowej. Piersi będą padały. Szukać jakichkolwiek zmian w ich kształcie lub konturze.
 5. Teraz zaciśnij ręce za głową i naciśnij ręce naprzód. Znów odwróć się z boku na bok, aby obejrzeć części zewnętrzne piersi. Pamiętaj o spojrzeniu na graniczną ich stronę, być może musisz podnieść piersi ręką, aby to zobaczyć
 6. Sprawdź, czy brodawki nie są wypuszczane. Umieść kciuk i palec wskazujący na tkance otaczającej sutek i wyciągnij się na zewnątrz w kierunku końca brodawki. Szukać wszelkich wyładowań. Powtórz to na innej piersi.

Pod prysznicem:

 1. Poczuj zmiany piersi. Pomaga śliskimi rękami mydło i wodę. Sprawdzić, czy nie ma grudek lub zagęszczania w obszarze pod pachami. Położyć lewą rękę na biodrze i dosięgnąć prawą ręką, aby poczuć się w lewej pachy. Powtórz to z drugiej strony.
 2. Sprawdź obie strony w celu uzyskania grudek lub zagęszczania powyżej i poniżej obojczyka.
 3. Z mydłem rąk, podnieś jedno ramię za głową, aby rozprowadzić tkankę piersiową. Używaj płaskiej części palców z drugiej strony, aby nacisnąć delikatnie do piersi. Postępuj zgodnie z wzorem w górę iw dół, poruszając się z linii biustonosza do obojczyka. Kontynuuj wzór, dopóki nie zakryjesz całej piersi. Powtórz to z drugiej strony.

Leżąc:

 1. Leżaj i połóż pod prawą ramionką małą poduszkę lub złożony ręcznik. Połóż prawą dłoń za głową. Umieść lewą rękę w górnej części prawej piersi palcami i płaskimi. Balsam do ciała pomoże Ci to ułatwić.
 2. Pomyśl o swojej piersi jako twarzy na zegarze. Zaczynaj od 12 o 'zegara i poruszaj w kierunku 1 o' zegarem w małych ruchach kołowych. Kontynuuj cały okrąg, aż do osiągnięcia 12 o 'zegara ponownie, trzymaj palce płaskie i stały kontakt z piersi, kiedy koło jest kompletne, przesuń się o 1 cal w stronę sutków i wykonaj kolejne okrąg przez całą dobę. Aż poczujesz całą piersi. Upewnij się, że czują górne obszary zewnętrzne, które rozciągają się na pachę.
 3. Umieść palce płasko i bezpośrednio na czubku. Czuć się pod sutkiem za wszelkie zmiany. Delikatnie nacisnąć sutek do wewnątrz. Powinno się poruszać łatwo.
 4. Powtórz te kroki na drugiej piersi. Nie zapomnij sprawdzić górnej, zewnętrznej części piersi, najbliższej do pachy.

Co mam zrobić, jeśli znajdę kawałek?

Nie panikuj. To może być wiele rzeczy innych niż rak. Ale sprawdź się w biurze lekarskim, jeśli zauważysz jakiekolwiek nowe zmiany w piersi, takie jak:

 • Obszar różniący się od innego obszaru na piersi
 • Zgrubienie lub zagęszczenie w okolicy piersi lub w pobliżu piersi lub w podeszwie, która trwa przez cały cykl menstruacyjny
 • Zmiana rozmiaru, kształtu lub konturu piersi
 • Masa lub grudek
 • Powierzchnia podobna do marmuru pod skórą
 • Zmiana odczucia lub wyglądu skóry na piersi lub sutków (ślepym, sparaliżowanym, łuszczącym się lub zapalonym)
 • krwawe lub wyraźne wypływy płynu z sutków
 • zaczerwienienie skóry na piersi lub sutkach