Profilaktyka mastektomii raka piersi

W celu uniknięcia przyszłych chorób, niektóre kobiety z bardzo dużym ryzykiem rozwoju raka piersi wybierają oba piersi usunięte chirurgicznie, procedurę zwaną dwustronną mastektomią profilaktyczną lub profilaktyczną mastektomią. Zabieg ma na celu usunięcie wszystkich tkanek piersi, które mogą potencjalnie rozwijać raka piersi.

Prewencyjny chirurgia raka piersi również może być rozważony, jeśli kobieta miała już raka piersi i dlatego ma zwiększone ryzyko ponownego rozwoju choroby w obu piersiach. Można również rozważyć zapobiegawczą mastektomię, jeśli kobieta ma mutację genetyczną BRCA1 lub BRCA2, która zwiększa ryzyko raka piersi, silnej historii raka piersi w rodzinie lub nietypowego hiperplazmu lobowego lub raka płaskonabłonkowego in situ (LCIS). Nietypowy hiperplazja lobularna jest stanem, w którym występują nieregularne komórki wyścielające płaty mleczne; Rakiem lobularnym in situ jest nieinwazyjny rak piersi.

Czy profilaktyczna mastektomia zapobiega rakowi piersi?

Najnowsze badania wskazują, że profilaktyczna mastektomia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi nawet o 100\% w przypadku wystąpienia silnej historii raka piersi w rodzinie lub mutacji genetycznej BRCA. Jednakże skutki redukcji ryzyka różnią się znacznie z wielu powodów. W niektórych badaniach kobiety miały profilaktykę mastektomii ze względu na inne ryzyko, takie jak ból, fibrocystyczna choroba piersi, gęsta tkanka sutka, fobia rakowa lub historia raka piersi w rodzinie.

Około 10\% kobiet rozwinie raka piersi, mimo że usunięto ich tkankę piersiową. Ale w większości badań pacjenci nie rozwinęli raka piersi po profilaktycznej mastektomii. Jednak wielu z tych pacjentów nie uznano za wysokie ryzyko rozwoju raka.

Niektórzy eksperci dowodzą, że nawet u kobiet wysokiego ryzyka, profilaktyczna mastektomia jest niewłaściwa, ponieważ nie wszystkie tkanki piersi można usunąć podczas zabiegu chirurgicznego. Jedyna grupa poddawana profilaktycznej mastektomii, która miała przewagę nad życiem (żyła dłużej), była kobietą przed menopauzą, z nowotworami gruczołu piersiowego z rakiem gruczołu krokowego. Aby zrozumieć, dlaczego musimy wiedzieć, co obejmuje tkanki piersi i gdzie pochodzi rak.

Gdzie jest rak piersi?

Nowotwory piersi mogą rozwinąć się w gruczołowej tkance piersi, szczególnie w kanałach mlecznych i lobule mleka. Te kanały i lobule są zlokalizowane we wszystkich częściach tkanki piersi, w tym tkanek tuż pod skórą. Tkankę piersi rozciąga się od obojczyka do dolnej krawędzi żebra i od środka klatki piersiowej, po bokach i pod ramieniem.

W mastektomii konieczne jest usunięcie tkanki tuż pod skórą do ściany klatki piersiowej i wokół obręczy klatki piersiowej. Jednakże, nawet przy bardzo dokładnych i delikatnych technikach chirurgicznych, niemożliwe jest usunięcie każdego kanału mleka i lobule, biorąc pod uwagę rozmiar tkanki piersi i położenie tych gruczołów pod skórą.

Kto powinien mieć profilaktyczną mastektomię?

Według społeczeństwa onkologii chirurgicznej, tylko kobiety z bardzo dużym ryzykiem raka piersi powinny rozważyć zapobiegawczą mastektomię. Obejmują kobiety z jednym lub więcej z następujących czynników ryzyka:

  • Zmutowane geny BRCA
  • Poprzedni rak w jednej piersi i silna historia raka piersi w rodzinie
  • Historia raka płaskonabłonkowego in situ (LCIS)

Prewencyjna mastektomia powinna być rozważana dopiero po otrzymaniu odpowiedniego poradnictwa genetycznego i psychologicznego w celu omówienia skutków psychospołecznych procedury.

Jakie są moje możliwości leczenia chirurgii raka piersi?

W przypadku kobiet, które wybrały profilaktyczną mastektomię, dostępne są nowe, ważne opcje chirurgiczne.

Obecnie możliwe jest usunięcie tkanki piersi przy użyciu technik oszczędzających skórę, w których usunięto tkankę piersiową spod tułowia, aż do ściany klatki piersiowej. Ta technika usuwa znaczną większość gruczołów, w których może dojść do raka piersi. Sutek i otaczająca tkanka, nazywane areola, są usuwane, ponieważ kanały zbiegają się w kierunku sutków, tworząc skoncentrowany obszar tkanki kanału. Jednakże skóra piersi jest oszczędzona, zachowując kopertę piersi.

Kiedy mastektomia oszczędzająca skórę połączona jest z natychmiastową rekonstrukcją piersi, wyniki mogą być doskonałe. Wiele kobiet, które wybrały profilaktyczną mastektomię, często połączone z natychmiastową odbudową, są bardzo zadowolone, nie tylko z wyboru, ale także odbudowy.

Podczas gdy chirurgia nie jest podejściem, które powinno się popierać dla wszystkich osób wysokiego ryzyka, może być bardzo ważne dla niektórych kobiet.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o wszystkich opcjach.