Terapia zastępcza hormonalną rak piersi - WHTT

Hormonalna terapia zastępcza, określana również jako HRT, służy do złagodzenia objawów menopauzy, zwłaszcza gorących błyszczy. Kobieta na terapię hormonalną zazwyczaj przyjmuje zarówno estrogen, jak i progestagen. Kobiety, które miały histerektomię, mogą same przyjmować estrogen. Estrogen zmniejsza gorące błyskawice i inne objawy menopauzy. Jednakże, biorąc sam estrogen może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka macicy.

Wiele badań dotyczyło związku pomiędzy hormonalną terapią zastępczą a rakiem piersi. Najlepsze dowody na korzyść i zagrożenia hormonalnej terapii zastępczej pochodzą z inicjatywy zdrowotnej kobiet (WHI), dużego badania obejmującego ponad 27 000 kobiet po menopauzie zdrowych kobiet. Wyniki opublikowane w lutym 2002 r. Wykazały ryzyko łącznego HTZ z Estrogen i progestagen przeważają nad korzyściami, w tym ryzyko raka piersi, choroby serca, udaru mózgu i zakrzepów krwi.

Nie tylko łączone HTZ zwiększają ryzyko rozwoju raka piersi, ale także zwiększa szanse, że rak zostanie odkryty na bardziej zaawansowanym etapie. Jest to spowodowane jego wpływem na zmniejszenie skuteczności mammografii poprzez tworzenie gęstszej tkanki sutkowej.

Jeśli nie masz już macicy, możesz podać estrogen tylko w przypadku objawów menopauzy. To prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka rozwoju raka piersi dużo, jeśli w ogóle. W marcu 2004 r. Z badania WHI stwierdzono, że osoby przyjmujące estrogen nie miały większego ryzyka raka piersi lub choroby serca; Jednakże estrogen wydaje się zwiększać ryzyko zakrzepów i udaru mózgu.

Jeśli rozważasz stosowanie HTZ w celu złagodzenia objawów menopauzy, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby omówić ryzyko i korzyści. Razem możesz zdecydować, co jest dla Ciebie sprawne.

Czy korzyści z HTZ przewyższają ryzyko?

Terapia zastępcza hormonalna jest skutecznym sposobem złagodzenia gorących moczów z menopauzy. Ale znany związek między terapią hormonalną a zwiększonym rakiem piersi wśród zagrożeń zniechęcił wiele kobiet i ich lekarzy do wybierania lub zalecania takiego leczenia.

Podczas oceny ryzyka i korzyści HTZ należy rozważyć typ terapii hormonalnej (tylko estrogen lub kombinacja estrogenów i progestagenów), jak również indywidualne cechy kobiety, czynniki ryzyka i nasilenie objawów menopauzy. Decyzja o zastosowaniu terapii hormonalnej po menopauzie powinna być dokonana przez kobietę i jej usługodawcę po sprawdzeniu wszystkich potencjalnych zagrożeń (w tym chorób serca, raka piersi, udaru mózgu i zakrzepów) oraz korzyści (zmniejszenie objawów menopauzy).

Znane powiązanie pomiędzy HTZ a rakiem piersi uniemożliwiło wielu specjalistom zajmującym się terapią piersią polecanie jej osobom, które przeżyły raka piersi. Niestety, wiele kobiet doświadcza objawów menopauzy po leczeniu raka piersi. Niektóre formy chemioterapii mogą powodować wczesną menopauzę u kobiet przed menopauzą.

W przeszłości lekarze mogli zaproponować HRT po leczeniu raka piersi, ponieważ nie przeprowadzono badań klinicznych wykazujących jakiekolwiek szkody, jednak na początku 2004 r. Badanie (badanie HABITS) zostało wstrzymane po wykazaniu, że nowotwory, które przeżyły HRT Były bardziej narażone na rozwój nowo powstałego lub nawracającego raka piersi. Lekarze uważają, że jest zbyt ryzykowne w leczeniu osób, które przeżyły raka piersi z zastosowaniem HTZ.

Alternatywy do HTZ w celu ochrony kości przed osteoporozą

Produkt HRT nie jest już zalecany do leczenia osteoporozy z powodu jego ryzyka i dostępnych alternatywnych opcji. Leki z grupy bisfosfonianów są ogólnie zalecane do leczenia osteoporozy. Innymi lekami, które można rozważyć, są terapiazyd, denosumab lub selektywne modulatory receptora estrogenu (SERMS). Serum jest nowszym rodzajem leków, podobnie jak estrogeny, które chronią przed osteoporozą przez zwiększenie gęstości kości, a jednocześnie chronią przed rozwojem raka piersi.

Evista jest szeroko stosowanym preparatem SERM, który wykazuje zwiększony wzrost i gęstość kości oraz zmniejsza ryzyko raka piersi. Niestety nie łagodzi objawów menopauzy, takich jak gorące błyski i może je pogorszyć. Jest ona stosowana głównie u kobiet, które mają wysokie ryzyko rozwoju raka piersi lub tych, którzy nie tolerują innych leków stosowanych w leczeniu osteoporozy.

Dodatkowe kroki, które możesz podjąć, aby zapobiec i / lub leczeniu osteoporozy, to:

  • Wykonywanie ćwiczeń obciążonych
  • Biorąc suplementy wapnia i witaminy D
  • Unikaj picia nadmiernego picia