Czy ADHD i problemy ze snem idą razem?

Każdy chce mieć dobrą noc, ale kiedy masz ADHD, może to być wyzwaniem.

Problemy ze snem często idą w parze z ADHD. A gdy nie spać dobrze, możesz mieć więcej kłopotów ze skupieniem.

Co powoduje problemy ze snem?

Po pierwsze, pracuj ze swoim lekarzem, aby znaleźć i wyleczyć wszelkie problemy poza swoim ADHD, które mogą być za Twoimi problemami z zaburzeniami snu. On lub ona będzie chciał z tobą porozmawiać i wykluczyć warunki, takie jak niezdrowe odchudzanie, bezdech senny, bezsenność lub chrapanie.

Czasami problemy ze snem mogą wynikać z objawów ADHD. Ludzie z ADHD często narzekają, że ich umysły są nadmierne i po prostu churn, gdy idą spać.

'Mają problemy z odejściem i pójściem spać', mówi lenard adler, MD, profesor psychiatrii w centrum medycznym NYU langone.

Możesz wiedzieć, że powinieneś iść spać, ale chcesz przeczytać jeszcze jeden rozdział w swojej książce lub obejrzeć jeszcze jeden program telewizyjny. Zanim się zorientujesz, 'spędzasz godziny przed snem.

'są to objawy samokontroli i samokontroli', mówi J. russell ramsay, phD, współreżyser, uniwersytet pennsylvania dorosłego leczenia ADHD i Program badawczy. 'Myślą', wiem, co muszę zrobić, ale ciężko mi to robić. '

Spać lepiej

Aby lepiej spać, ćwicz te dobre zwyczaje snu:

  • Nie masz kofeiny po obiedzie.
  • Wyłącz wszystkie jasne ekrany (komputer, telewizja, tabletki, telefony) na godzinę przed snem. Jasne ekrany sprawiają, że oczy myślą, że jest to pora dnia.
  • Regularnie ćwiczyć.
  • Ustaw spokojną rutynę przed snem. Czytać, kąpać się lub rozciągać, aby się wyciąć.
  • Spróbuj medytacji, jogi, głębokiego oddychania lub słuchania muzyki, aby zrelaksować się.

Czy Twoje leki odgrywają rolę?

Jeśli nadal nie możesz wyłączyć umysłu w nocy, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy Twoje leki ADHD wymagają dostosowania, może to zakłócić sen. Może to również pomóc w przyjmowaniu leku wcześniej lub później w ciągu dnia.

'Twój lekarz może zmienić dawkę leku lub podać lekarz nieleczący stresu lub leki o dłuższym działaniu, które jeśli zostaną podjęte na tyle w ciągu dnia, że' zużywają się '- mówi ramsay.

Poprzez współpracę z lekarzem możesz zdecydować, co dla Ciebie jest najlepsze.