ADHD i stres: czy jeden powoduje drugi?

Czy ADHD powoduje stres? Może powodować stres ADHD? Żyje z ADHD po prostu błędnym cyklu? Jak można przerwać cykl?

Czy szukasz informacji na temat ADHD i stresu dla dzieci, nastolatków lub dorosłych, znajdziesz tu odpowiedzi.

Czy ADHD jest związany ze stresem?

Nie ulega wątpliwości, że ktoś z ADHD może również doświadczyć nadmiernego stresu. Objawy ADHD, takie jak kłopoty ze skupieniem, krótka koncentracja uwagi, nadaktywność i złe umiejętności organizacyjne mogą być przytłaczające. A także uczucie utraty kontroli i beznadziejności - jest to pewna podstawa codziennego stresu ADHD może towarzyszyć inne warunki zdrowia psychicznego - warunki, które są związane z stresem, w tym:

 • depresja
 • Negatywne myśli
 • niepokój
 • Trudności ze snem

Czy te stany są zależne od ADHD czy też same przyczyny stresu? Nie wiadomo na pewno, ale oprócz ADHD jest to ważne, aby rozwiązać problemy stresowe.

Dlaczego martwisz się ADHD i stres?

Każdy czuje stres. Stres pomaga skupić się na czymś, co wymaga twojej uwagi - i to jest dobre, może sprawić, że będziesz cięższa i szybciej reagować, inaczej możesz natknąć się na coś niebezpiecznego.

Stres staje się zły, gdy przebija Twoją zdolność do działania. Gdy poziom stresu utrzymuje się na wysokim poziomie przez długie okresy, mogą wystąpić problemy takie jak depresja i choroby serca.

Więc co to jest związek między stresem a ADHD? ADHD przedstawia ciągłe wyzwania, które mogą powodować stres i frustrację staną się poza kontrolą. Jeśli masz ADHD i wiele stresów niezarządzanych, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i Pogorszyć objawy innych, w tym:

 • Tiki lub tourette'a
 • Depresji lub lęku
 • Fibromialgii lub zespołu bólów przewlekłych

Propozycje dotyczące problemu ADHD i stresu

Każdy z ADHD - dzieci, nastolatki i dorośli - może wiele zrobić, aby poradzić sobie z ADHD i zmniejszyć stres. Strategie te można dostosować do dowolnego wieku i zawierać następujące sugestie:

Postępuj zgodnie z planem leczenia ADHD

Postępuj zgodnie z planem leczenia ADHD, niezależnie od tego, czy leki i / lub terapia behawioralna. porozmawiaj z lekarzem przed wprowadzeniem zmian do planu leczenia. / P>

Dowiedz się umiejętności zarządzania stresem

Możesz nauczyć się umiejętności skutecznego radzenia sobie lub zminimalizowania stresu. Oto kilka obszarów, które warto rozważyć:

 • Strategie postępowania lub unikania sytuacji stresowych
 • Rozwijanie skuteczniejszych umiejętności rozwiązywania problemów
 • Poprawa umiejętności komunikacyjnych
 • Ucząc się mówić o sobie i swoich potrzebach (samoobrona)

Rozwijaj techniki relaksacyjne

Naucz się technik medytacji lub relaksu. Biofeedback może być również przydatne do monitorowania poziomu stresu i sposobu reagowania na nie.

Usuwać stresory, gdy jest to właściwe

Niektóre stresory można po prostu usunąć lub unikać w ogóle. Na przykład dla dziecka z ADHD, możesz zaplanować daty odtwarzania tylko z jednym dzieckiem i ściśle kontrolować grę. Nastolatek lub dorosły mogą chcieć zredukować dodatkowe zajęcia podczas stresujących stresów.

Przejmij kontrolę nad swoim życiem wszędzie tam, gdzie możesz

Może to być szczególnie przydatne dla dzieci i nastolatków, którzy czują często brak kontroli nad ADHD. Starsze dzieci i nastolatki, na przykład, powinny być częścią każdego zespołu planowania szkół, który analizuje potrzeby i plany edukacyjne ucznia. Dorośli mogą chcieć nauczyć się wyboru kariery przyjaznej ADHD lub poprosić o pomoc w celu zmniejszenia stresorów w miejscu pracy .

Utrzymuj ogólne zdrowie

Utrzymanie zdrowia pomaga lepiej zarządzać ADHD, a także pomaga organizmowi lepiej reagować na wszelkie dodatkowe stresy. Dzieci, nastolatków i dorosłych z ADHD mogą podjąć następujące kroki w celu utrzymania zdrowia:

 • Minimalizuj spożycie kofeiny lub nikotyny.
 • Zjedz zrównoważoną dietę.
 • Regularnie ćwiczyć.
 • Spać wystarczająco dużo.
 • Unikaj narkotyków i alkoholu.

Uzyskaj wsparcie

Przyjaciele, rodzina, inni z ADHD oraz specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym, którzy rozumieją ADHD mogą pomóc dzieciom, nastolatkom i dorosłym w stresie. Oto kilka wskazówek:

 • Nastolatki i dorośli mogą korzystać z coacha ADHD, profesjonalnego organizatora lub trenera pracy.
 • Łączenie się z grupami dostarczającymi informacje i wsparcie dla ADHD.

Jeśli nie masz pewności, gdzie szukać pomocy, oto kilka miejsc do rozpoczęcia:

Zasoby zaburzeń deficytu uwagi (http://www.addresources.org)

Dzieci i dorośli z AD / HD (http://www.chadd.org).